OBRATITI PAŽNJU

Disfonija ili promuklost: Važno je znati postoji li kod djeteta neka alergija

Funkcionalne disfonije su u domeni liječenja fonijatra, glasovnog liječnika i terapeuta i logopeda

Obaviti pregled kod specijalizanata. Facebook

Dž. R.

14.5.2024

Jedan od najčešćih simptoma poremećaja sluznice ili grkljana naziva se disfonija ili promukoost.

Manifestacija kod djece

Možda ste primjetili da je dijete promuklo ili često pred kraj dana gubi glas?

Promuklost može nastati zbog upalnih procesa grkljana i organskih poremećaja u grkljanu. Nju karakterizira odstupanje od normalne amplitude zvučnoga vala (intenziteta), frekvencije zvučnoga vala (visine glasa) i kvalitete glasa.

Funkcionalne disfonije su u domeni liječenja fonijatra, glasovnog liječnika i terapeuta i logopeda.

Naime, djeca danas žive u dosta bučnom okruženju pa se često međusobno dovikuju i nadglasavaju ostalu djecu oko sebe.

Važno je za roditelje znati da li osim promuklosti postoji određena alergija kod djeteta ili možda dijete ima problem s varenjem hrane (GERB – Gastroezofagealna refluksna bolest). O svemu tome ovisit će i pregled kod liječnika, odnosno put i način izlječenja.

Tretman promuklosti

U samom tretmanu promuklosti ili disfonije kod djece kreće se od edukacije, kako roditelja tako i djeteta, o samom glasu, o njezi glasa te o posebnim tretmanima glasa. Glas i glasnice možemo tretirati i njegovati vježbama disanja, nježnih vježbi za zagrijavanje glasa te vježbice ispuštanja glasa koje kreću i počinju od blagih izgovora glasova, bez napetosti.

Ako dijete ima promukli glas do dvije sedmice ili učestalu promuklost glasa, najbolje je otići kod liječnika fonijatra na pregled. Liječnik fonijatrije specijaliziran je za dio otorinolaringologije koja se bavi dijagnostikom i liječenjem poremećaja govora i glasa, ali i načina disanja i gutanja kod djece i odraslih.

Najčešći uzrok promuklosti su upalne bolesti grkljana, virusne, bakterijske, gljivične te sistemske bolesti koje zahvaćaju grkljan. Na glasnicama mogu nastati dobroćudne bolesti koje uzrokuju promuklost poput cisti, polipa, otok glasnica (oedema Reinke), noduli (čvorići glasnica), papilomi (HPV virus), ali i premaligne i maligne bolesti poput leukoplakije, displazije, karcinomi.

Naprimjer, pareza glasnica ili nepomična glasnica kako je još zovu uzročnik je jake promuklost i smetnje gutanja. No, mnogi uzroci promuklosti poput upalne virusne bolesti ili laringitisa znaju proći same od sebe, bez liječenja. Upalne bakterijske bolesti tretiraju se inhalacijom glasnica i ždrijela, antibioticima i štednjom glasa.

Procjena logopeda

Procjena glasa kod logopeda je multidimenzionalna i uvijek kreće od toga kako dijete i roditelj doživljavaju svoj glas, zatim kako glas zvuči logopedu, uzimajući u obzir skale i upitnike koje logoped koristi pri praćenju simptoma, a na kraju opservacije sve se upoređuje i kombinira s primjenom određenih programa za analizu glasa.

Njega glasa

Izuzetno je važno dijete naučiti šta je dobro, a šta loše vokalno ponašanje. Dijete je potrebno upozoravati da treba dozirati svoj glas, jer ako je, naprimjer, prijatelj u igri udaljen na svega metar ili dva od njega onda mu intenzitet glasa ne treba biti visok, napet, odnosno kako smo navikli reći nema potrebe derati se i nadglašavati. 

Ako su prijateljice i prijatelji nešto udaljeniji možemo dijete uvježbati kako mahnuti rukom ili rukama i tako dozvati one koje ne možemo lako dozvati glasom. To je svakako dobar početak njege dječjeg glasa.

Za svaku promuklost i smetnje s glasom koje traju do dvije sedmice, potreban je specijalistički pregled kod otorinolaringologa i fonijatra. Pregledom će liječnik utvrditi uzrok promuklosti i tako moći predložiti liječenje i način liječenja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.