ŠPANIJA

Zanimljiva siuacija u La Ligi: Izveo zdravog golmana, razlog je neobičan

U okviru 36. kola španske La Lige, Selta je na svom stadionu preokretom slavila protiv Atletik Bilbaoa 2:1

Detalj sa meča Selte i Bilbaoa. PlatformaX

R. K.

16.5.2024

Španski Atletik Bilbao je protekle noći poražen na gostovanju od Selte Vigo rezultatom 2:1 u okviru 36. kola La Lige.

Važna pobjeda za Seltu

Tim iz Bilbaoa je imao prednost jednog gola sve do 68. minnute, kada Selta u samo tri minute preokreće rezultat u svoju korist.

Za Seltu je ovo bila važna pobjeda u borbi za ostanak, a Bilbao je ostao na petom mjestu tabele La Lige.

Naime, jedan detalj sa utakmice je posebno zapao za oko svima, a to je izvođenje potpuno zdravog golmana Unaija Simona (26).

Zanimljiv plan

Umjesto njega ušao je Agirezabala (Agirrezabala). Ova izmjena je bila plan da Simon sačuva mrežu netaknutom, kako bi nastavio koračati prema nagradi za najboljeg golmana.

Simon ima koeficijent od 0.94 primljena gola po utakmici. U 35 kola La Lige primio je 33 gola. U vodstvu je ispred Remira iz Real Sosijedada te Ter Štegena (Stegen) iz Barcelone.

Glavni uvjet za nagradu je odigrati minimalno 28 utakmica po 60 minuta u svakoj. Zbog toga je Valverde povukao Simona u 61. minuti pri 1:0 vodstvu Atletika. Na kraju je Atletik primio dva gola, ali Simon je ostao čiste mreže.

- Učinio bih sve što mogu da pomognem igračima da ostvare svoje ciljeve - rekao je trener Atletik Bilbaoa, nakon meča u Vigu.

Simon prema "Transfermarktu" vrijedi 25 miliona eura, a za reprezentaciju Španije ima 39 nastupa.