BIH

Dok građanima stalno poručuju da novca nema: Vlasti za jedan mandat spiskaju 50 milijardi KM!

Najviše se troši na plaće funkcionera u institucijama BiH

Piše: S. DEGIRMENDŽIĆ - A. NUHANOVIĆ

9.10.2017

Vlasti u BiH u jednom, četverogodišnjem mandatu potroše oko 50 milijardi KM! Računica je ovo zasnovana na egzaktnim pokazateljima potrošnje iz budžeta na svim nivoima vlasti u BiH, koju svakodnevno pokazuje i brojač javne potrošnje Centra za zastupanje građanskih interesa. Brojač je, primjerice, jučer pokazivao da je od početka godine iz svih budžeta potrošeno više od 11 milijardi maraka.  


Nemoralna primanja

Veliki dio ovog našeg, javnog novca ide na plaće najglomaznije i najneučinkovitije administracije u Evropi. Najviše su one funkcionera u institucijama BiH, od članova Predsjedništva, državnih ministara i parlamentaraca, čija se primanja kreću između 4.000 i čak 7.000 KM.

Dok vlast građane bukvalno ubija uvijek novim raznim nametima koji im se ne vraćaju ni u kakvom obliku, svoje plaće na državnom nivou još prije više od dvije decenije zaštitila je Ustavom BiH.

Ustavnom,dejtonskom odredbom da „naknada za lica koja obavljaju funkcije u institucijama BiH ne može biti umanjena za vrijeme trajanja mandata nositelja funkcije“, i njenom apsurdnošću do danas se niko se nije pozabavio.

Krajnje vrijeme

Bilo je, doduše, nekoliko neuspješnih pokušaja u Parlamentu BiH da se umanje funkcionerske plaće, ali upravo je nekima ova ustavna odredba bila opravdanje da do toga ne dođe. Adisa Omerbegović-Arapović, ekonomska stručnjakinja, smatra da je krajnje vrijeme da plaće uposlenima u javnom sektoru budu umanjene i da društvo trenutno ima najviše prostora za takvo djelovanje.

- U trenutku kada se zadužujemo da isplaćujemo plaće u javnom sektoru, penzije, kada nam nedostaje novac za kvalitetne javne usluge poput zdravstva, transporta i kada neki nemaju vode zbog neodgovornog upravljanja javnim novcem, krajnje je vrijeme da umanjimo plaće u javnom sektoru i po cijenu mijenjanja Ustava i zakona - kaže Arapović.

Što je najgore, funkcioneri u državnim institucijama mogu i da ne rade ništa, ali to im ne utječe na primanja, a zbog njihovog nerada opet najviše trpe građani, koji decenijama čekaju neki napredak.

Omerbegović-Arapović: Sniziti plaće u javnom sektoru ( S.Saletović/ Avaz.ba). Omerbegović-Arapović: Sniziti plaće u javnom sektoru ( S.Saletović/ Avaz.ba)

Riječ poslanika u Predstavničkom domu PSBiH  

Sadik Ahmetović (Nezavisni blok): Niko ništa ne radi  

- U ovom trenutku poslanici i ministri ne zaslužuju ništa, a svaku inicijativu da drastično umanjimo plaće svakako ću podržati, a nadam se da će nakon izbora jedna od obaveza nove vlasti biti da smanji plaće funkcionerima u BiH.  

Damir Arnaut (SBB): Trojac SDA-SDS-HDZ protiv smanjenja  

- Sadašnje plaće trebaju se umanjiti. I mi smo već imali takav prijedlog, ali SDA-HDZ-SDS kolegij u Domu naroda to ne stavlja na dnevni red. SDA-ovi partneri SDS i HDZ oborili su SBB-ov prijedlog za smanjenje otpremnina, ne očekujem od ovog trojca da nas prati u smanjenju plaća. 

Mensura Beganović (DF): Glasala bih za niže plaće  

- Generalno bih glasala za nižu plaću svim izabranim i imenovanim zvaničnicima, jer su one previsoke. I to ne samo za niže plaće da bih glasala nego i za ostale prinadležnosti koje imaju uz visoka mjesečna primanja. 

Lazar Prodanović (SNSD):  Treba mijenjati zakon  

- Ne bih imao dilemu raditi za nižu platu, jer, prema mom poimanju, bavljenje javnim poslovima značajnije je od bilo kakve naknade. Radi se o ustavnoj odredbi i nisam primijetio da je bilo ko od parlamentaraca pokrenuo ocjenu ustavnosti takvog zakona.  

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.