BIH

BBC tvrdi da je BiH druga zemlja na svijetu po zagađenosti zraka

Avaz.ba

23.11.2017

BBC je ovih dana objavio video u kojem upozorava da je BiH po kvalitetu zraka druga najzagađenija zemlja na svijetu, odmah nakon Sjeverne Koreje.

Nakon što su Sjedinjene Države istupile iz Pariškog sporazuma, Evropska Unija odlučila je postati svjetski predvodnik u snižavanju emisije CO2 iz fosilnih goriva. Ali, neke zemlje istočne Evrope, koje se žele pridružiti EU, imaju ozbiljnih problema sa zagađenjem vazduha.

Mnoge od njih vraćaju se na ugalj kako ne bi zavisile od skupljeg uvoznog gasa iz Rusije. U BiH visok nivo zagađenja uzbunio je lokalno stanovništvo, piše BBC u popratnom tekstu uz video s nazivom: 'Tihi ubica u BIH: Industrija uglja'.

U tekstu se posebno ističe primjer Tuzle, u kojoj se godišnje spaljuje oko tri miliona tona uglja. U tom procesu, također, nastaju i zagađene, toksične otpadne vode koje se ispuštaju u prirodu.

- Kada naveče otvorite prozor, čujete kašalj ljudi, čujete kako jauču od bolova - priča u BBC-jevom videu Goran Stojak, mještanin Divkovića, sela pored Tuzle.


- Zagađenje je toliko jako da je nesnošljivo. Zimi ne možete otvoriti prozore čak 10, 15 dana. Smrad toliko osjetiš kako ti u grlu čestice udaraju - priča Stojak koji se boji za zdravlje svoje porodice, posebno djece jer mu je otac umro od raka pluća.

"BBC" ističe da je dvaput pokušao dobiti komentar vlasti BiH, ali oba dogovorena susreta otkazana su u posljednji čas.

Zagađeni vazduh danas se smatra najvećim ubicom iz okoline. Procjenjuje se da samo u Evropi od zagađenja vazduha svake godine prerano umre više od 500.000 ljudi.

Kvalitet zraka u Evropi postepeno se povećava, ali nedovoljno brzo. Prema časopisu "Phys.org" agencija za okolinu "European Environment Agency" (EEA) sa sjedištem u Kopenhagenu izvijestila je da je broj prerano umrlih od posljedica zagađenja zraka u 41 evropskoj državi sa 550.000 u 2013. godini pao na 520.400 u 2014.

Od tog broja, čak četiri petine smrti direktno se može povezati s finim česticama promjera manjeg od 2,5 mikrona koje ulaze duboko u pluća te, čak, u krvotok.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.