ISTRAŽIVANJA

Ljepote jezera u objektivu ronilaca iz Lukavca, jezero Kop je neprocjenjivo blago

Članovi Eko-ronilačke grupe iz Lukavca svojim fotoaparatima zabilježili su fascinantne prizore podvodnog života

Dubina jezera je 35 metara, a biljni i životinjski svijet obitava na dubinama do četiri metra. Avaz

Piše: E. Skokić

11.10.2020

Ronioci Eko-ronilačke grupe iz Lukavca svojim fotoaparatima zabilježili su fascinantne prizore podvodnog života u jezeru Kop kod Tuzle. Jezero je, ističu oni, po svojoj bistrini na samom vrhu, što im omogućava da zabilježe fotografije koje promatrače ostavljaju bez daha.  

- Dubina jezera Kop je 35 metara, a biljni i životinjski svijet obitava na dubinama do četiri metra. Voda na deset metara dubine je hladnija, a na samom dnu je desetak stepeni Celzijevih – ističe Bilal Šarić, vođa Eko-ronilačke grupe iz Lukavca. 


Idu na takmičenja

U sastavu Eko-ronilačke grupe nalaze se invalidi, ali i momci koji su željni avantura i istraživanja. 

Jedan od njih je sasvim slučajno u Neumu zaronio u podvodni svijet i od tada istraživanje morskih i jezerskih dubina mu je glavna preokupacija u slobodno vrijeme.

Šarić (desno) s kolegom: Dolaze nam prijatelji iz Srbije i Hrvatske. Avaz

- Idemo na takmičenja širom regiona, ali i nama dolaze prijatelji iz Srbije i Hrvatske. Vjerujte da i oni kažu kako je voda u jezeru Kop jedna od najbistrijih u kojima su ronili. Znate da postoje priče kako se jezero treba pretvoriti u šljačište. Jezero se, prema mom mišljenju, mora sačuvati jer je neprocjenjivo blago – smatra Šarić.

On je 1994. godine ostao bez desne noge, a granata koja je eksplodirala u njegovoj blizini značajno mu je oštetila i lijevu nogu. Ipak, svoj životni smisao je pronašao u ronjenju kao i niz ratnih vojnih invalida.

Kvalitet života

- Poslije ove terapije niko od nas ne koristi lijekove. Neko će reći kako mi nosimo opremu koja je težine i do 40 kilograma. No, to nije ništa u odnosu na naše psihofizičko rasterećenje. Nama je ovaj sport popravio kvalitet života, ali i pokazao kako osobe sa invaliditetom mogu biti društveno korisne – ističe naš sagovornik.  

Jezero Kop su preronili uzduž i poprijeko. Ponavljaju kako svaki put zabilježe neki novi fascinantni prizor. Osim s ronilačkom opremom, pod vodu idu s fotoaparatima koji su prilagođeni osobama s invaliditetom.

Osvajanje medalja

- Moj prijatelj Elvir Mahmutović nema desne ruke, ali je prilagodio platformu fotoaparata za sebe i na takmičenjima redovno osvaja medalje – zaključuje Bilal Šarić, koji poziva sve zainteresirane građane da se pridruže Eko-ronilačkoj grupi iz Lukavca.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.