ZLOČIN

Dan D za Zorana Marjanovića: Optuženi suprug zvjerski ubijene Jelene danas iznosi odbranu

Pripremno ročište održano je 14. februara, a Marjanović je u Palaču pravde došao sa slobode

Zoran Marjanović. Marko Jovanović / Telegraf.rs

N. H.

19.3.2024

Ponovljeno suđenje Zoranu Marjanoviću za ubistvo supruge Jelene Marjanović počinje danas u Višem sudu u Beogradu. Marjanović je u julu 2022. godine osuđen na 40 godina zatvorske kazne, ali je odlukom Apelacionog suda, koja je donijeta u oktobru prošle godine, ta presuda ukinuta i slučaj je vraćen na ponovno suđenje.

Pripremno ročište održano je 14. februara, a Marjanović je u Palaču pravde došao sa slobode, s obzirom na to da mu je Apelacioni sud 3. oktobra ukinuo pritvor.

Marjanović je uhapšen 15. septembra 2017. godine, godinu i po dana nakon ubistva. I ranije je privođen, ali je puštan zbog nedostatka dokaza. Od 12. juna 2018. godine se branio sa slobode, pošto mu je tada Apelacioni sud ukinuo pritvor, a mjera pritvora ponovo mu je određena kada je prvostepeno osuđen.

Presuda nerazumljiva

Slučaj je vraćen na ponovno suđenje jer su, prema mišljenju Apelacionog suda, razlozi kojima je obrazložena presuda nejasni i nerazumljivi.

Navedeno je i da su "izostali razlozi o odlučujućim činjenicama", imajući u vidu da prvostepeni sud u izreci presude navodi da je Marjanović suprugu lišio života na svirep i podmukao način, a da pritom nije navedeno kako se došlo do zaključka da je ubistvo izvršeno na svirep način, dok se podmuklost opisuje u tome da je ugasio mobilni telefon.

Apelacioni sud je također naveo da prvostepeni sud nije naveo kako se trag krvi Jelene Marjanović pronađen u porodičnom automobilu dovodi u vezu s ostalim dokazima.

Sud je prihvatio nalaze i mišljenje vještaka, a onda dao sopstvenu ocjenu u smislu traga krva na grani u blizini nasipa i donio zaključak da bi na odjeći Zorana Marjanovića morali da se nađu tragovi krvi, navodeći da sudski vještak koji je biolog - genetičar nije kompetentan da se o tim tragovima izjašnjava, kao i da sudski vještaci medicinske struke izvode pogrešan zaključak da je krv na granama neposredno iznad traga okliznuća "najvjerovatnije nanijeta od strane izvršioca". Sud nije uzeo u obzir to da je vještak istakao da trag krvi nikako nije mogla ostaviti Jelena, već da je on "sasvim sigurno nanio napadač nakon izlaska iz kanala".

Na taj način je sud, koji je prvobitno prihvatio mišljenja vještaka i njihove zaključke, te zaključke zamijenio svojim mišljenjem, za šta nije bio ovlašten. Sud je, ukoliko je imao sumnje, morao odrediti novo vještačenje.

Kada je u pitanju gašenje mobilnog telefona, sud je prihvatio nalaz i mišljenje vještaka koji je ostao u ubjeđenju i pri iznijetom mišljenju da je Marjanović telefon učinio nedostupnim svjesno i namjerno.

Ipak, nije dao jasne razloge na koji način je Marjanović telefon učinio nedostupnim - da li je izvadio karticu, ručno izabrao neku drugu mrežu te je telefon postao nevidljiv za mrežu kojoj pripada ili koristio aluminijsku foliju kao prepreku za prijem signala. Sve to je vještak naveo kao mogućnosti, a ne kao nesporno utvrđene činjenice.

Ponovo će iznijeti odbranu

Marjanović je na pripremnom ročištu samo kratko negirao krivicu.

Njegovi branioci predložili su dokaze, među kojima je prijedlog da se uradi rekonstrukcija događaja, da se saslušaju svi koji su bili na nasipu tog 2. aprila 2016. godine, kao i da bude ispitana kćerka Zorana i Jelene, koja je tog dana bila s njima na nasipu.

Marjanović bi trebalo danas detaljno da iznese odbranu.

On je od početka suđenja tvrdio da nije ubio svoju suprugu, ali je odbio da odgovara na pitanja Tužilaštva tokom suđenja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.