ODBRAMBENI SISTEMI

Video / Nakon moćnog Iron Domea stiže Iron Beam: Šta je to?

Iron Dome je razvijen u prvom desetljeću ovog stoljeća te je postao operativan 2011. godine

Iron Dome je operativan od 2011. godine. AP

H. J. I.

20.10.2023

Dok moćni izraelski sistem Iron Dome radi prekovremeno protiv raketa koje ispaljuje Hamas, pozornost se usmjerava na sistem protuzračne odbrane sljedeće generacije, Iron Beam, koji bi mogao označiti prekretnicu za izraelsku sigurnost, piše Newsweek. Izraelski novi laserski sistem trebao bi debitirati na vojnom polju u bliskoj budućnosti, sugerirali su izvještaji objavljeni ranije ove sedmice.

Izvorno je planirano da Iron Beam bude raspoređen 2025. godine, ali izraelsko Ministarstvo odbrane sada ubrzava njegov razvoj nakon izbijanja rata s Hamasom, izvijestio je u ponedjeljak britanski The Telegraph.

Šta je Iron Dome?

Iron Dome je razvijen u prvom desetljeću ovog stoljeća te je postao operativan 2011. godine. 

Haubica sistema Iron Dome sastoji se od radara za otkrivanje i praćenje ciljeva, zapovjednog mjesta i lansera. Radar je najsavremeniji AESA tipa EL/M-2084 i proizvod je kompanije ELTA Systems. Krajnji domet motrenja mu je 256 nautičkih milja (474 km) za ciljeve kao što su borbeni avioni. Unutar sistema Iron Dome radar se koristi za rano otkrivanje raketa, topničkih i minobacačkih granata, praćenje putanje njihovog leta i navođenje projektila na njih. Raketu promjera 122 milimetra otkriva na udaljenosti od oko 70 kilometara.

Podaci s radara prenose se u Battle Management & Weapon Control zapovjedno mjesto. Ono je prepuno vrlo moćnih kompjutera koji u realnom vremenu obrađuju radarsku sliku i procjenjuju putanju leta otkrivenih ciljeva. Ako proračuni pokažu da će raketa pasti na nenaseljeno područje, sistem ne djeluje. Odnosno, djeluje samo protiv prijetnji naseljima, vojnim položajima, aerodromima i drugim važnim objektima.

Battle Management & Weapon Control zapovjedno mjesto nadzire tri do četiri lansera u kojima se nalaze vođeni projektili presretači Tamir. Svaki lanser može primiti do 20 projektila, što znači da svaka haubica ima od 60 do 80 projektila spremnih za lansiranje.

Šta je Iron Beam?

Stručnjaci kažu da će Iron Beam biti znatno jeftiniji od Iron Domea, koji košta više od 50.000 dolara po projektilu. Ovaj sistem umjesto vođenih projektila koristi lasersku zraku snage veće od 100 kW. Zahvaljujući njoj trošak obaranja će s 50 do 100 hiljada pasti na nekoliko dolara. 

Dizajniran je da bude integriran u postojeću izraelsku mrežu protuzračne odbrane, umjesto da služi kao potpuna zamjena za sistem Iron Dome. Dok je Iron Dome razvijen izričito za odbranu od malih raketnih udara, Iron Beam je dizajniran imajući na umu rastuću prijetnju bespilotnih letjelica, kaže vojni analitičar David Hambling.

- Iron Dome je najuspješniji sistem te vrste u svijetu - rekao je Hambling za Newsweek. U nedavnim napadima Hamas ga je pokušao nadvladati ispaljivanjem ogromnog broja raketa u kratkom vremenu. 

- Jasno je da postoje ograničenja koliko projektila Iron Dome može zaustaviti - rekao je.

U jednom nedavnom baražnom napadu, Hamas je ispalio do 5.000 raketa u samo 20 minuta, primijetio je Hambling, što Izraelu predstavlja astronomski trošak za presretanje. 

- Za razliku od ograničene zalihe presretačkih projektila, Iron Beam može nastaviti ispaljivati sve dok ima napajanje, s cijenom po hicu od možda jednog dolara - rekao je Hambling i dodao:

- Može se brzo prebacivati s jedne mete na drugu, udarati brzinom svjetlosti, brzo obarajući rakete sve dok one dolaze.

Još nisu poznati detalji o dometu Iron Beama. 

- Može ciljati na prijetnje od nekoliko stotina metara do nekoliko kilometara - tvrde proizvođači, ali zasad nema tačnih informacija o tome koliku će udaljenost Iron Beam moći pokriti.

- Svaki sistem Iron Dome pokriva područje od oko 155 četvornih kilometara - rekao je Hambling. 

- Ne znamo domet Iron Domea, ali najveći je izazov vjerovatno postići dovoljan domet za pokrivanje cijelog teritorija, a ne samo nekoliko četvornih kilometara.

- Laser također neće raditi u lošim vremenskim uvjetima - rekao je za Newsweek Uzi Rubin, bivši direktor Izraelske organizacije za raketnu odbranu u izraelskom Ministarstvu odbrane.

Proizvođač Rafael i izraelski odbrambeni dužnosnici "uspješno su završili niz revolucionarnih testova uživo koji su presreli projektile, bespilotne letjelice i rakete kao i druge prijetnje u različitim scenarijima još 2022. godine - objavili su tada, prenosi Index.hr.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.