BIH

Zakon nije stupio na snagu ni nakon dvije godine: Bh. privrednici nepotrebno plaćaju carinu i trpe velike štete

Plaćaju dažbine državi umjesto da ulažu novac u proizvodnju

Piše: E. HALIMIĆ

19.9.2017

Privrednici u BiH duže od dvije godine trpe finansijske štete čekajući početak primjene Zakona o carinskoj politici, kojim je predviđeno da oni budu oslobođeni plaćanja carine na uvoz mašina, kao i da se ubrza postupak carinjenja robe.

Fahir Humić, vlasnik kompanije „Index“ iz Gračanice, kazao je za „Avaz“ da odugovlačenje i usporavanje procesa donošenja podzakonskih akata za Zakon o carinskoj politici BiH itekako pravi štete privrednicima.

Efikasnost i ažurnost

 - Carinska služba mora biti efikasnija i ažurnija, kako bi prioritetno završavala svoje postupke, kako u kompanijama zbog njih ne bi dolazilo do zastoja u procesu proizvodnje. Sada se dešava da pošiljka s nekim krajnje neophodnim dijelom na carini provede duže nego što putuje do BiH. Mora se taj servis poboljšati, uvesti službe koje će raditi vikendom, jer od toga zavisi poslovanje kompanija. Oni su naš servis koji bh. privrednici plaćaju, a ne obrnuto – istakao je Humić.  

Dodao je da se na mašine za proizvodnju koje uvozi njegova kompanija plaća deset posto carine iako je novi zakon oslobodio privrednike ove dažbine.

 - Imamo ponudu novih mašina iz Japana, ali ih ne možemo kupiti zato što je carina prevelika. Prosječna cijena naših mašina je oko 800.000 KM, što znači da ja državi dajem 80.000 KM umjesto da sam taj novac uložio u unapređivanje proizvodnje. Sad zamislite da mi imamo mašine koje smo platili i 1.500.000 KM. To je ogroman novac, a plaćanja smo, navodno, oslobođeni već dvije godine – naglasio je Humić.

Vanjskotrgovinska komora (VTK) BiH u protekle dvije godine više se puta obraćala nadležnim institucijama, kao i Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), želeći ukazati na hitnost donošenja podzakonskih akata Zakona o carinskoj politici BiH.

 - Iako je zakonski rok za izradu provedbenih akata bio šest mjeseci od usvajanja Zakona iz 2015. godine, do danas, nažalost, akti koje treba predložiti Upravni odbor UIO nisu doneseni - kazali su iz VTK za naš list.

Dodali su da je, kako bi Zakon o carinskoj politici BiH postao operativan, potrebno donijeti odluku o provođenju Zakona o carinskoj politici i odluku o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina.

Humić: Potrebno poboljšanje sistema | Kovačević: Sve spremno

Posljednja sjednica

 - Nažalost, informirani smo da Upravni odbor UIO na svojoj posljednjoj sjednici nije usvojio prijedlog jedne od odluka, te na takav način još duže prolongirao neprovođenje Zakona. Ovim putem želimo ukazati na činjenicu da se usvajanje jednog podzakonskog akta ne može uslovljavati usvajanjem drugog – naglašeno je iz VTK.

Iz UIO su na naš upit odgovorili da su obje potrebne odluke pripremljene i da je završen proces potrebnih konsultacija.

 - Odluke će biti upućene Upravnom odboru UIO, koji će ih nakon usvajanja proslijediti Vijeću ministara na usvajanje. Nakon toga počet će primjena novog Zakona o carinskoj politici BiH – pojasnio je portparol UIO Ratko Kovačević.

Druge pogodnosti Zakona o carinskoj politici BiH

 - Osim oslobađanja plaćanja carine na uvoz mašina, neke od najvažnijih novina u ovom zakonu su elektronski postupak provoza i elektronsko podnošenje carinskih prijava, što bi trebalo ubrzati procedure carinjenja robe i umanjiti troškove postupka – pojašnjeno je iz VTK.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.