REGION

Veliko nevrijeme pogodilo Hrvatsku

Dan pretvoren u noć

Fena / Srna

30.7.2014

 

Ciklona koja je jučer zahvatila Istru, proširila se danas na središnji dio Hrvatske, grmljavinsko nevrijeme uzrokuje poteškoće u prometu, te se vozači pozivaju na oprez, a putnici na strpljenje zbog zastoja i preusmjeravanja saobraćaja.

U Državnom hidrometeorološkom zavodu (DHMZ) kažu da je riječ o cikloni čije je središte na području sjevernog i srednjeg Jadrana, te očekuju da će se nevrijeme s pljuskovima i grmljavinom do kraja dana proširiti na ostale dijelove zemlje,


Tokom današnjeg dana nevrijeme je zahvatilo Liku, a na području Gospića između 8 i 14 sati palo je 65 litara kiše po kvadratnom metru. Na zadarskom području palo je 85 litara kiše po kvadratnom metru u šest sati. Od dežurnog meteorologa DHMZ-a doznaje se da je na tom području u ovo doba godine uobičajeno da 30 litara kiše po kvadratnom padne u mjesec dana.

Na području Starigrada-Paklenice danas poslije 10 sati od jake kiše nastali su golemi slapovi s Velebita koji su se sručili u podnožje i poplavili dionicu jadranske magistrale u predjelu naselja Milovci. U tom je mjestu bujica bila mjestimice i viša od pola metra, poplavila je terase i donje dijelove vikend kuća. Područje je obišao načelnik općine Starigrad Krsto Raić koji traži od Hrvatskih cesta i Hrvatskih voda da se nađe rješenja za saniranje uzroka plavljenja toga područja s Velebita.

 

 

"Osim šteta u Milovcima slične nepogode danas su zahvatile i druga naselja, od Selina prema Sv Mariji Magdaleni, voda je poplavila i više objekata u samom središtu Starigrada pa sam zatražio dodatnu pomoć", rekao je općinski načelnik.

Na terenu su službe Hrvatskih cesta s mehanizacijom koje uklanjaju odrone i nakupine s kolnika i saniraju posljedice, nakon što je oko 14 sati kiša prestala padati i stanje se počelo normalizirati.

U poslijepodnevnim satima olujni vjetar i kiša zahvatili su i zagrebačko područje, a na aerodromu u Velikoj Gorici u pola sata palo je 53 litara kiše po kvadratnom metru. Zbog nevremena policija je pozvala vozače na oprez i strpljenje dok se posljedice nevremena ne otklone, a iz ZET-a obavještavaju građane da su moguća preusmjeravanja u javnom prometu.

U Zagrebu povremeno dolazi do zastoja na prometnicama te svim većim raskrižjima, a srušena stabla na prometnicama i poplavljeni trotoari otežavaju promet, izvijestila je policija. Iz ZET-a su priopćili kako je zbog nevremena praćenog jakim udarima vjetra i kišom, koja sve jače pada na širem zagrebačkom području, otežan tramvajski i autobuski saobraćaj. Ovisno o situaciji na terenu, moguća su preusmjeravanja, odnosno skraćivanja pojedinih autobusnih i tramvajskih linija.

Od glasnogovornika ZET-a Tomislava Jurića doznaje se da su saobraćajne poteškoće zbog nevremena prisutne na širem gradskom području.

 

 

"Na terenu su sve raspoložive ekipe koje nastoje osigurati saobraćajnu povezanost. Uprkos naporima, dolazi povremeno do zastoja u tramvajskome prometu. Zbog stabala, koje jak vjetar nanosi na kontaktnu mrežu, prekida se promet tokom intervencije naših službi ili vatrogasaca. Otežano se saobraća Mostom mladosti, Ilicom na dijelu od Črnomerca do Ulice Republike Austrije te dionicom Borongaj - Trg žrtava fašizma. Usporen je i autobuski saobraćaj, a sve putnike molimo za razumijevanje", izjavio je Jurić.

Iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe kažu da su, zbog jakog nevremena koje je uzrokovalo navalu oborinskih voda, privremeno prekinuli pružati usluge u zračnoj plovidbi, te je oko 15,10 sati zatvoren zračni prostor iznad Republike Hrvatske.

Došlo je do prekida napajanja električnom energijom zbog čega je zračni promet preusmjeren prema susjednim kontrolama zračnog prometa.

Većina tehničkih sistema sada je osposobljena, a u 16,50 sati HKZP je ponovo počeo pružati usluge, te se očekuje normalizacija zračnog saobraćaja u Hrvatskoj, priopćili su iz HKZP-a.

 

Kontrola neba

 

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore /SMATSA/ preuzela je kontrolu vazdušnog saobraćaja iznad cijele Hrvatske i BiH zbog nevremena iznad te zemlje.

Zbog nevremena je došlo do potpunog pada sistema kontrole letenja iznad Hrvatske i 45 odsto BiH, koje kontroliše Hrvatska, pa je posao preuzela SMATSA.

Svi avioni u vazdušnom prostoru Hrvatske ostali su u ta dva sata bez navigacije sa zemlje, pa su u pomoć priskočili drugi provajderi. Mediji prenose da se u Hrvatskoj polako uspostavlja sistem.

SMATSA obavlja kontrolu vazdušnog saobraćaja iznad Srbije, Crne Gore, dijela južnog Jadrana i 55 odsto gornjeg dijela vazdušnog prostora BiH.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.