REGION

Predsjednica Hrvatske: Treba urediti političke odnose u BiH, moguća i nova inicijativa

Razgovarala s predsjednikom Evropske komisije

Fena

13.10.2016

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je danas kako se međunarodna zajednica ne može fokusirati samo na privredne i socijalne procese u BiH, već je potrebno urediti i političke odnose u toj državi.

- Ta politička sadržajnica, izgradnja institucija je iznimno bitna i to je ono što nedostaje evropskoj inicijativi - rekla je hrvatska predsjednica koja je u četvrtak u Bruxellesu razgovarala o BiH i s predsjednikom Evropske komisije Jean-Claudeom Junckerom

- Dosad sam o tome razgovarala s američkim i mnogim evropskim dužnosnicima. Bez obzira na to kako budu tekli procesi, u svakom slučaju trenutna evropska inicijativa koja postoji, a to sam naglašavala i nedavno u Londonu, ne može se fokusirati samo na privredne i socijalne procese, ona mora biti i politička. Dakle, kako je BiH sui generis slučaj, treba postaviti neke uvjete koje bi država trebala ispuniti kako bi postala u potpunosti funkcionalna i na taj način ne samo napredovala na putu u članstvo EU i NATO, nego zaista uredila i političke odnose na nivou države - kazala je hrvatska predsjednica, prenosi Hina.

Dodala je kako je u razgovoru s Junckerom izrazila zabrinutost posljednjim zbivanjima i trendovima koji se vide u BiH.

- Zamolila sam Junckera, kao i općenito Komisiju da se više usredotoči na BiH i da se toj državi pomogne ne samo u procesu reformi na putu u članstvo EU-a, nego u uređenju države kako bi zaista sva tri naroda, naravno u našem slučaju prvenstveno smo zainteresirani za poziciju hrvatskoga naroda, kako bi svi bili doista ravnopravni na cijelom teritoriju BiH - rekla je hrvatska predsjednica.

Što se tiče nedavnog referenduma koji je održan u Republici Srpskoj, Grabar-Kitarović je rekla da je stajalište Komisije da je taj referendum ilegalan i protivan Daytonskim ugovorima. 

Istaknula je kako očekuje da će se nova hrvatska vlada puno više baviti pitanjima BiH.

- To je naša ne samo ustavna obveza u odnosu na Hrvate u BiH, nego i nacionalni interes. S BiH dijelimo 1.001 km dugačku granicu i stabilnost te države utječe na stabilnost i percepciju Hrvatske. Dosad nismo dovoljno iskoristili činjenicu i poziciju da smo sad članica EU i NATO-a, da nastupamo iz jednog drukčijeg položaja, da nismo država kandidatkinja koja mora objašnjavati naše unutrašnje procese, već da upravo sada kao članica EU ovdje u Bruxellesu možemo snažno se zauzeti za rješavanje pitanja unutar BiH - rekla je.

Napomenula je da je s Junckerom razgovarala i o potrebi promjene Daytonskog sporazuma.

- Ličćno držim da je Daytonski sporazum i ovako i onako već izmijenjen. Brojnim amandmanima na ustav BiH odmaknuli smo se od tog Daytona. Nužno je sad potrebno usredotočiti se na to što se dogodilo i koliko su ti amandmani utjecali na eroziju upravo konstitutivne jednakosti triju naroda u BiH jer, ponavljam, BiH je specifična država. U njoj nisu jednaki samo svi građani, nego i tri konstitutivna naroda. Barem bi trebali biti - rekla je ona.

Kazala je kako drži "da će u tom smislu pokrenuti i razgovore i inicijativu sa SAD-om".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.