HRVATSKA

Kod Vinkovaca pronađen izuzetan arheološki nalaz rimskih kola s upregnutim konjima

Dokumentirani ostaci iznimno složenog pogrebnog običaja vezanog uz bogatu, važnu osobu

Rimska kola. Fena

Fena

15.10.2019

Gradski muzej Vinkovci i Institut za arheologiju iz Zagreba predstavili su danas na lokalitetu Jankovačka dubrava, kod sela Stari Jankovci nedaleko Vinkovaca, izuzetan arheološki nalaz rimskih kola (dvokolice, lat. cisium) s upregnutim konjima koja su dio pogrebnog rituala bogate rimske porodice, a arheolozi nalaz datiraju u 3. stoljeće.

- Riječ je o prvom arheološki istraženom antičkom pokopu s kolima na tlu Hrvatske, a nakon završetka detaljnog i složenog postupka dokumentiranja nalaza nadamo se brojnim novim spoznajama o konstrukciji rimskih kola, što bi trebalo rezultirati i njihovom rekonstrukcijom te prezentacijom u stalnom postavu Gradskog muzeja u Vinkovcima - izjavio je voditelj zaštitnog arheološkog istraživanja Boris Kratofil.

Rimska dvokolica, pojasnio je Kratofil, pronađena je u tumulu – zemljanom humku promjera oko 40 metara i sačuvane visine oko jednoga metra, u grobnoj komori, a običaj pokapanja pod zemljane humke (tumule), inače vezan uz željezno doba, predstavlja izuzetan način pogrebnog rituala tijekom rimskoga razdoblja na jugu Panonske nizine koji se, pak, povezuje s iznimno bogatim porodicama s istaknutim ulogama u administrativnom, gospodarskom i društvenom životu rimske provincije Panonije.

Rimski tumuli do sada su pronađeni zapadnije u Hrvatskoj, a ovo je najistočniji s tim što je sada istraženi grobni humak poznat u arheološkoj literaturi više od 100 godina, ali sada je potpuno datiran u antiku.

Istraženi zemljani humak smješten je uz trasu jedne od najznačajnijih rimskih prometnica, onu koja povezuje Apeninski poluotok s Panonijom, Balkanom i Malom Azijom, čime je očito bogata aristokratska porodicama naseljena u blizini Cibala (rimski naziv današnjih Vinkovaca), željela svim putnicima na prometnom pravcu pokazati svoj status i bogatstvo.

- Ovo je jedinstveno, senzacionalno otkriće. Prvi put na prostoru Hrvatske i južne Panonije dokumentirani su ostaci iznimno složenog pogrebnog običaja vezanog uz bogatu, važnu osobu, a na osnovu pronađenih metalnih dijelova kola kao i dijelova konjske opreme grobnica je datirana u 3. stoljeće, što je svrstava u najmlađe primjere ovakvog pogrebnog običaja - rekao je direktor Arheološkog instituta Marko Dizdar.

U nasipima istraženog tumula pronađeno je i nekoliko paljevinskih i kosturnih grobova kao i dva središnja groba u kojima su najvjerojatnije pokopani muškarac i žena zbog kojih je tumul podignut no ti su grobovi u kasnijem razdoblju opljačkani.

Ovogodišnje dvomjesečno arheološko istraživanja lokaliteta završit će se krajem oktobra, potom će uslijediti restauracija nalaza te njihova interdisciplinarna analiza u koju će biti uključene i neke evropske ustanove, a što bi trebalo dovesti do važnih spoznaja o životu rimske aristokracije u južnoj Panoniji ali i spoznaja o upregnutim konjima ili eventualno mulama.

Dizdar je istakao da je s nalazom rimskih kola u Jankovačkoj dubravi upoznata i stručna arheološka javnost na prošlotjednom arheološkom kongresu.

Restauratorica Edina Balić procijenila je stanje nalaza relativno dobro no prilikom vađenja iz zemlje bit će potrebna velika pažnja i brzo prebacivanje u sigurne mikroklimatske uvjete kako ne bi došlo do rapidnog propadanja nalaza.

Istraživanje bi se, zbog važnosti i ugroženosti nalazišta, trebalo nastaviti i sljedeće godine, a arheolozi se nadaju ne samo novim nalazima nego i prezentaciji tog iznimnog antičkog kulturnog krajolika.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.