GLOBUS

Politički analitičari tvrde: Donald Trump de facto više nije predsjednik SAD, ovo se nikad prije nije desilo

Avaz.ba

6.8.2017

Stručnjaci smatraju da je Trump doživio težak udarac, kakav se nijednom predsjedniku SAD prije njega nije dogodio.

Šef Bijele kuće u zemlji nije uradio ništa što je htio jer su ga nadjačali protivnici u Kongresu. Novim zakonom kojim se uvode sankcije Rusiji njemu su smanjili nadležnosti i oduzeli pravo da se bavi i spoljnom politikom, smatraju analitičari.

Donald Trump praktično više nije predsjednik SAD, saglasni su analitičari.

Oni navode da Trump na domaćem planu dosad nije uspio da uradi ništa što je htio jer su ga svaki put nadjačali protivnici u Kongresu, a sada su mu oni oduzeli i pravo da se bavi spoljnom politikom svoje zemlje.

Stručnjaci smatraju da je Trump doživio težak udarac, kakav se nijednom predsjedniku SAD pre njega nije dogodio. On je bio primoran da potpiše novi zakon kojim se uvode sankcije Rusiji, ali i njemu oduzima izvršna moć.

Prvi put jedan predsjednik SAD neće moći da odluči o jednoj velikoj stvari, kakva je podizanje ili ublažavanje nametnutih sankcija, bez prethodnog odobrenja oba doma Kongresa.

Trump nije imao šanse da odbije potpisivanje zakona jer bi ga u suprotnom proglasili izdajnikom i svrgli sa vlasti, navodi Fox News.

Politički analitičar Aleksandar Safonov smatra da je američki predsjednik upao u zamku svojih mnogobrojnih protivnika.

- Oni su ga bukvalno natjerali da potpiše zakon koji smanjuje nadležnost predsjednika. Nije imao nikakve šanse da to odbije. Da je uložio veto ili odbio da potpiše zakon optužili bi ga da sarađuje s Rusijom, što odavno pokušavaju, proglasili bi ga izdajnikom i svrgli sa funkcije. Međutim, sada Trump ne samo da ima problem u domaćoj politici, već su mu ruke vezane i u spoljnoj - objašnjava Safonov.

Prema navodima tog eksperta, svaki sledeći potez predsjednika SAD biće žestoko kritikovan.

- Ovaj novi zakon je prilično nejasan. Kongres je ostavio nekoliko "rupa", koje bi mogle da odrede na koju stranu će odnos sa Rusijom krenuti. S jedne strane, Trumpa optužuju da je odgovoran za ovo što se desilo, a s druge, uskraćeni su mu skoro svi instrumenti da vodi efikasnu spoljnu politiku. U svakom slučaju će biti kriv, bez obzira na to šta može, a šta ne može da uradi - kaže Safonov, i naglašava da će Trumpovi protivnici sada raditi na tome da mu oduzimaju jednu po jednu nadležnost.

S njim je saglasan i direktor ruskog naučno-istraživačkog Instituta za političku sociologiju Vjačeslav Smirnov. Kongres je preuzeo izvršnu vlast, što nije dobro jer on obično služi interesima medija i lobistima.

On kaže da je i sam Trump svjestan svega i da je javnosti pokušao da objasni o čemu je riječ. Rekao je da zakon ima mane i da ga je potpisao protiv svoje volje, ali da je to morao da uradi zbog jedinstva nacije.

- To je bila poruka Amerikancima. Rekao im je da je zakon u suprotnosti sa ustavom SAD - kaže Smirnov.

On dodaje da je zakon samo djelimično uperen protiv Rusije, već da u većoj mjeri odslikava unutarpolitičku borbu u američkom establišmentu.

- To je zajednička borba demokrata i republikanaca u Senatu i Predstavničkom domu Kongresa protiv Trumpa i njegovog slabog tima. Američki poslanici su preuzeli izvršnu vlast, što nije dobro, jer oni obično služe interesima medija, javnog mnjenja i raznim lobistima - objasnio je Smirnov.

I pojedini američki analitičari smatraju da Trump zapravo više nije predsjednik.

- Nalazi se u nemilosti Kongresa, koji u većini čine njegovi protivnici iz obje stranke. Oni namjeravaju da preuzmu kompletnu vlast u zemlji ili da sačekaju da Trump napravi i najmanji pogrešan potez i smijene ga s mjesta predsjednika. Ljudima koji su dugo bili na vlasti u SAD ne odgovora to što Trump želi da mijenja stvari, jer će ostati bez milionskih profita - istakao je američki politikolog Paul Stivenson.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.