MISTERIJA

Novi detalji šokantnog ubistva: Agent obukao odjeću ubijenog novinara da bi se činilo da je napustio konzulat

AFP

Dnevnik.hr.

21.10.2018

Visoki saudijski dužnosnik iznio je u nedjelju novu verziju o smrti novinara Džamala Kašogija (Jamal Khashoggi) u saudijskom konzulatu u Istanbulu koja u ključnim tačkama proturječi prethodnima, a međunarodna zajednica sve je skeptičnija prema tvrdnjama Rijada. 

Posljednja verzija priče koju je ponudio saudijski dužnosnik pod uvjetom da ne bude imenovan uključuje pojedinosti o tome kako je skupina od 15 saudijskih dužnosnika, poslana da se suoči s Kašogijem, 2. oktobra prijetila tom novinaru drogiranjem i otmicom, a zatim ga je slučajno zadavila kada je pružio otpor, prenosi Dnevnik.hr.

Pripadnik grupe je zatim navukao na sebe Kašogijevu odjeću da bi se činilo da je novinar napustio konzulat.

Saudijska Arabija je nakon dvije sedmice negiranja o bilo kakvoj uključenosti u nestanak Kašogija u subotu priznala da je ubijen u konzulatu. Prvo je rekla da se to dogodilo u tučnjavi, a sat poslije drugi dužnosnik je kazao da je zadavljen.

Turski dužnosnici sumnjaju da je tijelo Kašogija, kolumnista ''Washington Posta'', koji je bio najveći kritičar moćnog saudijskog prestolonasljednika Muhameda bin Salmana, raskomadano nakon ubistva, no saudijski dužnosnik u novoj verziji kaže da je truplo bilo umotano u tepih i predano "lokalnom saradniku" da ga se riješi.

To je posljednja saudijska verzija priče koja se već nekoliko puta promijenila. Rijad je u samom početku tvrdio da Kašogi nije nestao za posjeta konzulatu nego da je ubrzo napustio zgradu.

Anonimni saudijski dužnosnik tvrdi da je Rijad mijenjao priču zato što ju je temeljio na "lažnim unutrašnjim informacijama kojim je tada raspolagao". 

- Kad je postalo jasno da su prvi izvještaji iz misije pogrešni, počela je unutrašnja istraga i suzdržali smo se od daljnjih javnih istupa - istaknuo je Saudijac i dodao kako istraga još traje.

Prema posljednjoj verziji priče, Rijad je htio uvjeriti Kašogija, koji se prije godinu preselio u Vašington u strahu od osvete za svoje kritičke nastrojene tekstove prema režimu, da se vrati u Saudijsku Arabiju u sklopu kampanje kojom se želi spriječiti da neprijatelji te države regrutiraju saudijske disidente.

Zbog toga je zamjenik saudijske obavještajne agencije Ahmed el-Asiri poslao 15 ljudi u Istanbul, tvrdi anonimni dužnosnik.

Grupa je trebala "određeno vrijeme" zadržati Kašogija u sigurnoj kući izvan Istanbula, a zatim ga osloboditi ako na kraju odbije povratak u domovinu. Stvari su krenule po zlu od početka, a pripadnici grupe su prekoračili svoje ovlasti i brzo primijenili nasilje.

Kašogi je odveden u ured konzula u kojem je s operativcem Maherom Mutrebom razgovarao o povratku. Novinar je to odbio i poručio Mutrebu da ga neko čeka izvan zgrade i da će javiti turskim vlastima ako ne izađe iz konzulata unutar jednog sata, tvrdi dužnosnik.

Kašogijeva zaručnica Hatice Čengiz (Cengiz) je otkrila da joj je on dao svoja dva mobitela i upute da ga čeka i nazove pomoćnika turskog predsjednika ako ne izađe.

Prema tvrdnjama anonimnog Saudijca, Kašogi je u konzulatu rekao Mutrebu da krši diplomatske norme te ga je upitao "planiraju li ga oteti".

Mutreb mu je odgovorio kako će ga "drogirati i oteti", u navodnom pokušaju zastrašivanja, a što je bilo kršenje cilja misije.

Kad je novinar zatim počeo vikati, grupa se uspaničila i krenula ga savladavati pa su ga pritom zadavili.

- Pokušali su spriječiti da viče, no preminuo je - naglasio je dužnosnik i dodao: "Namjera nije bila ubiti ga."

Da bi prikrila zločin, grupa je umotala Kašogijevo tijelo u tepih, izvela ga iz konzulata u službenom vozilu i uručila "lokalnom saradniku" da ga se riješi. Forenzički stručnjak Salah Tubaigi uklonio je svaki trag incidenta.

Turski dužnosnici smatraju da je tijelo možda bačeno u Beogradsku šumu, sjeverno od Istanbula ili na ruralnoj lokaciji u blizini grada Jalove, 90 kilometara južno od Istanbula.

Turski istražitelji bi ubrzo trebali saznati što se tačno dogodilo, kazao je saudijski dužnosnik.

Operativac Mustafa Madani iskoristio je Kašogijevu odjeću, naočale i Apple sat i napustio konzulat kroz stražnja vrata da bi izgledalo da je on novinar. Madani je zatim otišao u četvrt Sultanahmet, gdje se riješio tih stvari.

Grupa je nakon incidenta napisala lažan izvještaj za svoje nadređene u kojem su tvrdili da su omogućili Kašogijev odlazak nakon što ih je upozorio da će se u slučaj uključiti i turske vlasti, a potom su ubrzano napustili Tursku.

Nestanak tog novinara, upućenog u unutrašnja pitanja Saudijske Arabije, pretvorio se u golemu krizu za tu bliskoistočnu kraljevinu, zbog čega se uključio i 82-godišnji princ Salman.

Incident bi mogao naštetiti poslovnim odnosima kraljevine, a nekoliko istaknutih dužnosnika i predstavnika poslovnog svijeta već je otkazalo dolazak na investicijsku konferenciju u Rijadu zakazanu za iduću sedmicu. Američki zastupnici stvaraju pritisak na predsjednika Donalda Trampa (Trump) da uvede sankcije i zaustavi prodaju oružja Saudijskoj Arabiji, a u subotu je na to pozvao i njemački ministar vanjskih poslova Hajko Mas (Heiko Maas). 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.