ANALIZA "ROJTERSA"

Kad Amerika kihne, svijet uhvati prehladu...

Globalno, pred nama su teški mjeseci i godina, a posebno je zabrinjavajuće to što broj slučajeva COVID-a 19 još uvijek raste

Tramp: Čeka se njegov potez. agencije

Fu. M. / Avaz.ba

20.7.2020

Tokom desetljetne privredne ekspanzije SAD je vukao globalnu ekonomiju novcem od smanjenja poreza i državne potrošnje, ali sada je problematični američki odgovor na pandemiju koronavirusa glavni rizik za održivi globalni oporavak, piše "Reuters".

U  članku "Kad Amerika kihne, svijet uhvati prehladu - što se događa kada SAD ima teški COVID-19?", navodi se kako je Njemačka umnogome zbog diskutabilne američke borbe s Covidom-19 suočena s padom izvoza, a Kanada sa strepnjom gleda prema jugu, znajući da će se svaki daljnji udar na američki rast nesumnjivo preliti i na nju.

- Globalno, pred nama su teški mjeseci i godina, a posebno je zabrinjavajuće to što broj slučajeva COVID-a 19 još uvijek raste - kaže se u izvještaju Međunarodnog monetarnog fonda o američkoj ekonomiji, koji kao jedan od rizika za privredni rast navodi moguće "socijalne nemire i siromaštvo".

Izgubljeni posao

- Velik dio američkog stanovništva mogao bi se suočiti sa značajnim pogoršanjem životnog standarda i značajnim ekonomskim teškoćama kroz nekoliko godina. To pak može dodatno oslabiti potražnju i pogoršati izglede za povratak rasta - kažu u MMF-u, a "Reuters" to ocjenjuje "kliničkim opisom tmurnog niza činjenica".

Na američku privredu odnosi se oko četvrtine svjetskog bruto domaćeg proizvoda. Ističe da su, iako je velik dio toga povezan s uslugama, a velik dio izravnog utjecaja virusa vezan je za djelatnosti poput restorana koji imaju slabe veze s globalnom ekonomijom, te veze i dalje prisutne.

- Izgubljeni posao vodi do manje potrošnje i manjeg uvoza; slabi uvjeti poslovanja vode do manjeg ulaganja u opremu ili zalihe koje se često proizvode drugdje - navodi se.

Podsjeća se da je američki uvoz od početka godine do kraja maja smanjen na godišnjoj razini za više od 13 posto, odnosno otprilike 176 milijardi USD.

Stanje u Japanu

U Njemačkoj, čije se mjere suzbijanja pandemije smatraju jednim od najučinkovitijih, izvoz u Sjedinjene Države u maju je pao za 36 posto u odnosu na prethodnu godinu. Analitičari ne vide veće izglede za poboljšanje, primjerice stoga što je američka prodaja automobila u lipnju za gotovo 24 posto manja nego godinu dana ranije.

U Japanu se brzina oporavka smatra izravno povezanom s američkim uspjehom u zaustavljanju virusa.

- Oporavak Japana zaista će se odgoditi ako širenje koronavirusa u Sjedinjenim Državama ne bude zaustavljeno i izvoz u SAD iz raznih azijskih zemalja ne naraste" - rekao je Hideo Kumano, bivši dužnosnik japanske središnje banke.

MMF je projicirao da će američki BDP ove godine pasti za 6,6 posto, u skladu s projekcijama mnogih analitičara.

Meksički predsjednik

Banka Kanade (BOC) je pesimističnija i predviđa da će američki BDP na godišnjem nivou pasti za 8,1 posto. To bi dodatno pogodilo Kanadu kojoj je SAD glavno izvozno tržište.

Na južnoj granici Meksiko također bilježi rekordne dnevne brojeve novih slučajeva, a predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador upriličio je rizičan susret s američkim predsjednikom Donaldom Trampom (Trump) ranije u julu, navodeći kao opravdanje pokušaj oživljavanja meksičke ekonomije, koja bi prema procjenama ove godine mogla pasti za više od deset posto.

Meksički predsjednik nada se da će novi trgovinski sporazum SAD-Meksiko-Kanada (USMCA), koji je stupio na snagu 1. srpnja, potaknuti poslovanje i ulaganja, ali i dalje raste pesimizam u pogledu perspektive rasta.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.