PAO ZA ČETIRI POSTO

Natalitet u Americi na najnižoj razini od 1979. godine, korona nije jedini razlog

Općenito, fertilitet pada u SAD-u jer žene sve kasnije stupaju u brak i odgađaju majčinstvo, što je posebno bio trend u godinama ekonomske recesije

Pad nataliteta u SAD. Ilustracija

A. Ka.

5.5.2021

Amerika je u protekloj godini imala najniži natalitet u nešto više od četiri desetljeća, po čemu nalikuje Evropi, piše agencija Reuters, navodeći ocjene stručnjaka da su razlozi za to povezani s pandemijom Covida-19.

Natalitet je u Sjedinjenim Državama pao za četiri posto u 2020. godini, kada je rođeno 3.6 miliona djece. Riječ je o padu šestu godinu zaredom, a razina je najniža od 1979., pokazuju podaci Američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Nacionalnog zavoda za zdravstvenu statistiku.

CDC ne smatra da je pandemija jedini razlog pada nataliteta, no stručnjaci su predvidjeli da će razlozi povezani s pandemijom, primjerice anksioznost, utjecati na stopu rađanja.

Općenito, fertilitet pada u SAD-u jer žene sve kasnije stupaju u brak i odgađaju majčinstvo, što je posebno bio trend u godinama ekonomske recesije.


U decembru 2020. Institut Brookings predvidio je da će se u 2021. roditi 300.000 manje djece u SAD-u. Mnoge evropske države također bilježe pad rođenja djece i demografi predviđaju takav trend i ove godine širom kontinenta. Na primjer, natalitet u Italiji u decvembru - devet mjeseci nakon što je ta zemlja ušla u prvi „lockdown“ u Evropi - pao je za 22 posto, pokazuju podaci.

Velike korporacije, koje proizvode dječju hranu, kao što su Reckitt, Nestle i Danone, bilježe pad prodaje hrane za dojenčad, djelomice i zbog pada nataliteta. CDC navodi da je fertilitet u SAD-u - a mjeri se brojem rođene djece na 1.000 žena u dobi od 15 do 44 godine - pao za četiri posto.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.