AMERIČKI MULTIMILIJARDER

Impresivno preuzimanje: Kako je Ilon Mask osvojio Twitter

Vjerujem u potencijal Twittera da bude platforma za slobodu govora širom svijeta i vjerujem da je sloboda govora društveni imperativ za funkcionalnu demokratiju, kazao je Mask

Mask: Platio Twitter 44 milijarde dolara. Fox Business

E. Ć. / Wired

26.4.2022

Najbogatiji čovjek na svijetu Ilon Mask (Elon Musk) je jučer postao vlasnik Twittera, nakon što je dovršio impresivno preuzimanje ove platforme društvenih medija koju je platio 44 milijarde dolara. 

Mask je obećao slobodu govora na Twitteru.

- Sloboda govora temelj je funkcionalne demokratije, a Twitter je digitalno gradsko središte na kojem se raspravlja o pitanjima nad vitalnog značaja za budućnost čovječanstva - rekao je Mask.

Predsjednik uprave Twittera Bret Tejlor (Taylor) je opisao dogovor kao najbolji put naprijed za dioničare kompanije. Sve je krenulo kada je Mask kupio dio dionica, a javnost je saznala 4. aprila da je stekao 9.2 posto dionica, piše "Wired". 

Potom se špekulisalo o kupovini Twittera, međutim 10. aprila je odbio ući u upravni odbor, su mediji smatrali da se Mask predomislio. Nedugo zatim objavljena je vijest kako je Mask ponudio 43 milijarde dolara. 

- Vjerujem u potencijal Twittera da bude platforma za slobodu govora širom svijeta i vjerujem da je sloboda govora društveni imperativ za funkcionalnu demokratiju. Sada shvaćam da kompanija neće ni napredovati ni služiti ovom društvenom imperativu u sadašnjem obliku - napisao je Mask u popratnom pismu upućenom predsjedniku odbora Twittera.

Umjesto toga, želio je privatno preuzeti kompaniju, ponudivši 44 milijarde dolara u "najboljoj i konačnoj" ponudi. U to su vrijeme analitičari bili podijeljeni oko vjerojatnosti uspjeha Muskove ponude i oko toga koliko je unosna. 

Naime, bila je otprilike na sredini uobičajenog dodatka od 30 do 40 posto iznad burzovne cijene dionica. Još prošle godine dionica je vrijedila bitno više od njegove ponude. Twitterov upravni odbor je rekao da će razmotriti ponudu.







Mask je postavio određeni presedan

- Mask je postavio određeni presedan u smislu da aktivist preuzima kompaniju. Prije njega to su radili Karl Ičan (Carl Icahn) i neki drugi, ali nije tako uobičajeno da se ide za kompletnom kompanijom - rekao je Timoti Galpin (Timothy), viši predavač strategije i inovacija na Said Business Schoolu Sveučilištu Oxford.

Istog dana kada je uputio ponudu za preuzimanjem cijelog Twittera, Mask je održao govor u Vankuveru, gdje je iznio svoju viziju. 

- Ovo nije način da se zaradi. Moj je snažan intuitivni osjećaj da je izuzetno važno imati javnu platformu kojoj se maksimalno vjeruje i koja je široko uključiva - dodao je on.

Zbog toga su neki unutar Twittera, oni koji su imali velike udjele u platformi, zastali i razmislili. Posljednji izvještaji ukazivali su na to da će se Twitter boriti da odbije Maska jer je izvršni direktor Tesle i Space X-a ušao u prepirku na Twitteru o slobodi medija sa saudijskom tvrtkom Kingdom Holding Company, glavnim dioničarom, koji je rekao da će odbiti Maskovu ponudu. Inače, Saudijska Arabija je optužena za ubojstvo novinara Jamala Khashoggija.

Ostali ponuđači ostali zatečeni

- Takvi obračuni na društvenim mrežama neuobičajeni su kad se razmišlja o preuzimanju velike kompanije, ali i sam Mask je neobičan - smatra Keri Kuper (Cary Cooper), profesor na Manchester Business Schoolu i dodaje:

- On nije tradicionalni biznismen. On je prilično kreativan i prilično inovativan. On je jedinstven tip i radi stvari na način na koji normalan poslovni čovjek ne bi radio. On ne igra prema normalnim pravilima igre koja bi slijedio poduzetnik.

Twitterov upravni odbor pokrenuo je 15. aprila financijski alat za hitne slučajeve - otrovnu tabletu. Poznata kao plan za ograničavanje prava dioničara, tableta otrova je pozvala dioničare da povećaju svoja ulaganja u Twitter kako bi smanjili Maskovu sposobnost da svoj udio pretvori u kontrolni. Svaki pokušaj da poveća svoj udio iznad 15 posto zahtijevao bi da pregovara s upravom Twittera.

Aktiviranje otrovne tablete dovelo bi do brzog neprijateljskog preuzimanja, ali Maskova ponuda nikada nije napustila stol. Mask je 21. aprila iznio kako je došao do 44 milijarde dolara u gotovini potrebne da ostvari svoju ponudu. Morgan Stenli (Stanley) i druge kompanije ponudile su podržati Maskovu ponudu, dok bi on platio oko 21 milijardu dolara od svog bogatstva procijenjenog na 263 milijarde dolara. To je popunilo praznine onoga što je prije bila spekulativna ponuda i naznačilo je koliko ozbiljno Mask želi preuzeti Twitter.

Potvrđeno finansiranje navodno je navelo neke od Twitterovih dioničara koji su bili skeptični prema Masku da zatraže od kompanije da ga sasluša. Sastanci su navodno održani tokom vikenda, a upravni odbor Twittera sastao se 25. aprila kako bi preporučio dogovor dioničarima. Bio je to brz i iznenađujući preokret.

- U petak je bilo toliko skepticizma i cinizma, a sada sve izgleda kao gotova stvar - kaže Vasant Dhar, profesor informacijskih sistema na NYU Sternu.

Maskovi brzi potezi zatekli su ostale potencijalne ponuđače. No čini se da je posao prošao test novca, barem za upravni odbor Twittera, jer je "fiducijarna odgovornost upravnog odbora osigurati najveću moguću vrijednost za dioničare", ističe Galpin i dodaje: - - Očito postoje pitanja o tome što će učiniti s kompanijom ako preuzme kontrolu. Mora učiniti više nego samo dodati opciju za uređivanje postova.

Komisija bi se mogla usprotiviti Maskovim potezima

Privatizacija kompanije omogućila bi Masku da željene promjene provede daleko brže, bez osvrtanja na javna tržišta. 

- Također, želim učiniti Twitter boljim nego ikad tako što ćemo poboljšati proizvod novim značajkama, učiniti algoritme otvorenim za povećanje povjerenja, pobijediti spam botove i autentificirati sve ljude - napisao je Mask u svom saopćenju u ponedjeljak.

- Mislim da je to sjajno odigrao. Moglo se očekivati da će mnogi reći kako je Mask megaloman i da sve to radi zbog samopromocije, ali zapravo mislim da ima puno više od toga - rekao je Dhar za "Wired".

Moguće je da će kupovina biti pod nadzorom regulatornih tijela. Iako je malo vjerojatno da će biti zabrinutosti oko monopola, Komisija za vrijednosne papire i burze i dalje bi se mogla usprotiviti Maskovim potezima.

- Moglo bi se zatražiti od suda da zabrani dogovor na temelju toga što je neispravno podnio zahtjev. Nije na vrijeme prijavio svoj početni ulog, a onda je podnio krivi obrazac jer je cijelo vrijeme namjeravao utjecati na menadžment kompanije - kazao je Pričard (Pritchard).

To bi, međutim, zahtijevalo dokazivanje štete uzrokovane tim prekršajima. Dioničari bi mogli podnijeti privatne tužbe, ali bi vjerojatno uspjeli samo dobiti nešto više novca od Maska. I malo je vjerojatno da bi Komisija za vrijednosne papire i burze zaustavila transakciju zbog štete koju bi dioničarima mogla napraviti.

Čini se da će Elon Mask neizbježno preuzeti kontrolu i vlasništvo nad Twitterom, mijenjajući lice platforme u tom procesu. Za neke od miliona korisnika Twittera to je dobrodošao razvoj, koji im daje više slobode da govore i rade što žele. Za druge je to zabrinjavajući razvoj događaja s potencijalno zastrašujućim posljedicama. Što se tiče dioničara, a i samog Maska, stvari izgledaju ružičasto.

- Dioničari će se osjećati kao da su pobijedili, a Mask je dobio ono što je želio. On ima kontrolu nad kompanijom, koju nije platio ni previše ni premalo. Nitko nije podvalio nikome i nitko nije izgubio - zaključuje Galpin za Wired.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.