MOSTAR

Gradski stanovi u Šantićevoj zapečaćeni, ilegalnih stanara ima

U toku je procedura za njihovo iseljavanje, kaže Soldo

Šantićeva ulica u Mostaru: Zabilježeno najviše uzurpacija

Piše: M. SMAJKIĆ

30.5.2019

Više od mjesec, koliko je prošlo od priče o uzurpaciji stanova u vlasništvu Grada Mostara u Šantićevoj ulici, a o čemu smo prvi izvijestili, nadležnima je trebalo da reagiraju i, praktično, zaštite svoju imovinu od ilegalnih stanara. 

 Nogom u vrata

U cijeloj priči porazna je činjenica da su stanove, uprkos nalogu Kantonalnog tužilaštva, „zapečatili“ tek u protekli petak i to nakon što se u međuvremenu dogodila još jedna uzurpacija po sistemu „nogom u vrata pa promijeni bravu“.

Iz Gradske uprave su, pak, negirali da su se dogodile nove uzurpacije iako se to, prema našim pouzdanim saznanjima, dogodilo.

Marija Soldo, v. d. šefa Službe za nekretnine, na naše pitanje zbog čega gradski stanovi nisu zaštićeni tokom prethodnih godina, odgovorila je kako je njihova služba ključeve preuzela prije dva mjeseca.

- Na svaka vrata u Šantićevoj ulici smo stavili pečat i povreda pečata je krivično djelo. U toku je proces uknjižbe tih stanova u gruntovnici, a nakon Šantićeve ulice uslijed će aktivnosti na Bulevaru te drugim lokacijama, a o svemu ćemo izvijestiti Tužilaštvo - kazala nam je Soldo.

U međuvremenu je, rekla je, stigao zapisnik iz policije, u kojem je, između ostalog, navedeno da su dvije osobe još prije dvije godine uselile u stanove u Šantićevoj ulici?!

- Oni su identificirani, a u toku je procedura za njihovo iseljavanje - kratko nam je rekla Soldo.

Time su potvrđene špekulacije koje se u gradu na Neretvi iznose već duže vrijeme o tome da je određeni broj osoba oteo gradsku ili državnu imovinu, uložio novac u obnovu i koji se upoređuju s onima kojima je naknadno legalizirana divlja gradnja.

 Jasna zloupotreba

Koliki je broj ilegalnih stanara koji su u Mostaru provalili najčešće u državne i gradske nekretnine, za javnost je nepoznanica. Očito je jasno da mnogi koriste odnosno zloupotrebljavaju činjenicu da Gradsko vijeće Mostara, koje jedino može odlučivati o namjeni tih stanova, ne funkcionira od 2012. godine.

 IZ TUŽILAŠTVA 

HNK, koje se uključilo u slučaj uzurpacije stanova početkom aprila, jučer nam je rečeno da još nisu dobili odgovor od nadležnih institucija, prvenstveno Grada Mostara, o poduzetim mjerama.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.