SARAJEVA

Vijećnica otvorena prije 122 godine: Simbol duha i otpora

Avaz.ba

20.4.2018

Jedan od najljepših objekata i simbola glavnog grada BiH, sarajevska Vijećnica, danas slavi 122. rođendan.

Gradska Vijećnica u Sarajevu otvorena je 20. aprila 1896. godine, a nalazi se nedaleko od Baščaršije na Mustaj-pašinom mejdanu i predstavlja najljepši i najreprezentativniji objekt iz austrougarskog perioda građen u pseudomaurskom stilu. 

Interesantno je da je u ovom stilu rađena većina objekata koji su izgrađeni u Sarajevu za vrijeme austrougarske vlasti, pa možemo reći da je Vijećnica sinonim za austrougarski period u Bosni i Hercegovini, i zaštitni znak tog vremena.

Što se tiče same izgradnje, prvi projekt uradio je Karlo Paržik, ali se ovaj nije svidio tadašnjem ministru Benjaminu Kalaju, pa je izrada novog povjerena Aleksandru Viteku (Alexandar Wittek). Kao uzor u izradi ovog projekta poslužila mu je džamija Kemala II, zbog čega je dva puta odlazio u Kairo. Kako je Vitek, navodno, upravo zbog ovog projekta (nedovoljnog osvjetljenja u glavnoj auli zgrade), umno obolio i izvršio samoubistvo, završetak njegovog projekta je povjeren 1894. godine Ćirilu M. Ivekoviću. Uporedo s izradom i razradom projekta, tekla je i izgradnja objekta od 1892. do 1894. godine. Objekt Gradske vijećnice zvanično je predat na upotrebu 1896. godine.

Vijećnica je prvobitno predstavljala zgradu tadašnje gradske uprave i gradske administracije Sarajeva. Nakon Drugog svjetskog rata, sve do 1949. godine Vijećnica je služila gradskoj upravi, kao zgrada Okružnog suda Sarajeva i sjedište Bosanskohercegovačkog sabora. Nakon toga Vijećnica postaje Gradska biblioteka, odnosno Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH.

Za vrijeme agresije na Sarajevo, Vijećnicu su  više puta granatirali JNA i VRS. U noći sa 25. na 26. avgust 1992. vatrena stihija progutala je dva miliona knjiga i 300 rukopisa neprocjenjive vrijednosti, Vijećnica je izgorjela do temelja. Stravični plamen je za samo nekoliko sati progutao nacionalno blago Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH. Nestao je Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, oko 80 posto knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji BiH. 

Rekonstrukcija Vijećnice je počela 1996., a nakon 18 godina ponovo je zabljesnuo simbol Sarajeva, bosanskohercegovačkog duha i otpora.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.