SARAJEVO

Vakufska direkcija: Donacije za domove zdravlja u BiH

Četiri hemodijalizna aparata će biti osigurana i tokom naredne godine te će biti dodijeljeni zdravstvenim ustanovama.

Fena

23.11.2019

Predstavnici Vakufske direkcije IZ BiH i kuvajtske Fondacije „En-Nedžat“. Avaz

Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH u saradnji s kuvajtskom Fondacijom „En-Nedžat“ donira 10 hemodijaliznih aparata kliničkim centrima i zdravstvenim ustanovama u BiH u vrijednosti od 200.000 KM.

Projekt će do kraja novembra biti proveden u dvije faze, u prvoj fazi će šest hemodijaliznih aparata biti podijeljeno kliničkim i dijaliznim centrima: Dom zdravlja Visoko, Kantonalna bolnica Zenica, Kantonalna bolnica Irfan Ljubijankić Bihać i Opća bolnica Tešanj će dobiti po jedan aparat, a Univerzitetski klinički centar u Tuzli dva aparata.

Projekt se realizira u svjetlu upozorenja medicinskih radnika i hroničnih pacijenata na objektivni nedostatak hemodijaliznih aparata u pojedinim centrima, njihovu starost i neispravnost.

Stručni saradnik za projekte Vakufske direkcije, Asmir Neimarlija, direktor Fondacije „En Nedžat“, Muhamed el-Ensari (Muhammed), pomoćnik direktora za medicinske poslove Kantonalne bolnice Zenica, dr. Kasim Spahić i moderator Ismet Bećar, su na konferenciji za medije kazali da je cilj projekta podizanja svijesti unapređenja kvaliteta života hemodijazilnih pacijenata u BiH.

Zdravstvenim ustanovama u BiH, kako je kazao dr. Spahić, potrebni su aparati, a obnavljanje starih ide veoma sporo. Stoga će ova donacija aparata mnogo pomoći pacijentima koji život održavaju pomoću aparata, a u Zenici ih je više od 170.

Za direktora Fondacije Muhameda el-Ensarija projektom žele podržati zdravstvene ustanove u BiH, te da je donacija naroda Kuvajta skroman doprinos kojom žele pružiti podršku pacijentima i građanima BiH.

Kazao je da će projekt biti nastavljen u zavisnosti od potreba i zahtjeva zdravstvenih ustanova.

Prva hemodijaliza u BiH, kako je podsjetio Ismet Bećar, bila je obavljena u KCSU Sarajevo 1970. godine i u kontinuitetu se radi do danas. Tokom opsade Sarajeva izuzetnim angažmanom ljekara obavljan je hemodijalizni tretman uprkos nestanku struje, vode i potrošnog materijala za dijalizu.

- Danas su uslovi mnogo povoljniji, a hemodijalizni tretman jednako je važan za stotine hroničnih hemodijaliznih pacijenata u BiH. Njima ovakvi projekti znače život – zaključio je Bećar.

Još četiri hemodijalizna aparata će biti osigurana i tokom naredne godine će biti dodijeljeni zdravstvenim ustanovama.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.