KVALIFIKACIJE ZA SP

Litvanija bolja i u revanšu od BiH, "Zmajevi" pali u posljednjoj četvrtini

Odmah poslije utakmice, od 20.30 sati, bit će održana pres-konferencija našeg tima

Litvanci su u ulozi apsolutnog favorita večeras. FIBA

Piše: M. K.

27.2.2022

Košarkaši Litvanije i BiH odigrali su u Viljnusu i revanš meč kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Nakon pobjede u Mejdanu Litvanci su savladali oslabljeni sastav BiH i u revanšu, rezultatom 77:56.

Dobro su se držali "Zmajevi" tri četvrtine, drugu smo dobili s 14:20, a u jednom trenutku čak i preokrenuli rezultat (34:35), ali u posljednjoj nismo imali snage ni koncentracije, te smo ubjedljivo poraženi.

Najefikasniji u našem timu bio je Atić s 12 poena. Kod Litvanaca se istakao Dimsa s 19 poena.

Odmah poslije utakmice, od 20.30 sati, bit će održana pres-konferencija našeg tima, koju možete pratiti na linku u nastavku teksta.

TOK UTAKMICE

Kraj.

40. - Sam finiš meča se igra, trenutno je 75:55.

38. - Sada je 72:53 za Litvaniju.

37. - Vodi Litvanija 68:53, sad je jasno da je BiH poražena u ovom meču.

33. - Odlaze Litvanci na velikih 65:47 i to će biti skoro sigurna pobjeda domaćeg tima.

31. -  Igra se posljednja četvrtina, "Zmajevima" treba čudo za preokret i trijumf.

4. četvrtina

30. - Kraj treće četvrtine, Litvanija - BiH 55:44.

30. - Vode domaćini sad s 55:44, naš tim je blizu poraza i u drugom duelu s Litvancima.

28. - Dosta promašuju naši igrači, gubimo 49:40.

26. - Gube "Zmajevi" 45:40. Ponovo se odvajaju domaćini.

23. - Vraćaju se Litvanci, sada je 41:38, ponovo gubimo.

21. - Prvi put vodimo nakon trice Atića, sada je 34:35 za "Zmajeve"!

3. četvrtina

20. - Kraj drugog perioda u kojem su "Zmajevi" uspjeli prići Litvaniji na tijesnih 34:32.

20. - Vodi Litvanija s minimalnih 34:32.

20. - Prilazimo sad na samo minus tri. Pogodio je Sulejmanović!

Navijači BiH u Viljnusu. Facebook

18. - Litvanci održavaju stečenu prednost, vode 34:26, selekcija BiH i dalje imali rezultatski priključak koji nam daje nadu da možemo nešto napraviti ovdje.

16. - Vodi domaći sastav 31:22.

15. - Ponovo su Litvanci na plus 10. Vode 30:20.

13. - Prilaze "Zmajevi" na minus pet, sada je 25:20 za domaći tim.

11. - BiH otvara drugi period novim poenima, ali uzvraćaju Litvanci, sada 22:14.

2. četvrtina10. - Kraj prve četvrtine, Litvanija vodi 20:12.

8. - Penava pogađa. Gubimo rezultatom 18:10.

7. - Idu Litvanci na dvocifrenu razliku, vode sad već ubjedljivih 16:5.

5.- Kamenjaš pogađa za BiH, gubimo 12:5.

3. - Prave sad Litvanci osjetniju razliku, vode 10:3.

2. - Nismo dobro počeli, Litvanci koriste svoje najjače oružje, šut za tri poena. Gubimo 8:3.

1. - Počeo je susret u Viljnusu. Utakmica je startala minutom šutnje za žrtve rata u Ukrajini.

Poštovani čitatelji, dobro došli na tekstualni prijenos susreta košarkaških selekcija Litvanije i BiH, u okviru 4. kola grupe F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, koje će se održati 2023. u Indoneziji, Japanu i Filipinima.

Naša reprezentacija u Litvaniju je stigla bez ijednog odrađenog treninga nakon utakmice u Tuzli protiv istog rivala (77:78).

Inače, na put je krenulo samo 10 bh. igrača koji će na raspolaganju imati selektor Vedran Bosnić, a to su:

Džanan Musa, Adin Vrabac, Emir Sulejmanović, Kenan Kamenjaš, Ismet Sejfić, Sani Čampara, Ajdin Penava, Aleksandar Lazić, Amar Gegić i Edin Atić.

Iako je u toj zemlji proglašeno vanredno stanje, Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) odbila je prihvatiti molbu Košarkaškog saveza BiH da se meč odgodi. S druge strane, FIBA je odgodila susret Bjelorusija – Velika Britanija, Ukrajina – Španija i Nizozemska – Rusija.