PUTOVANJA

Misteriozne tajne zaboravljenih civilizacija

Prahistorija doslovno znači vrijeme „prije nego što smo imali pismenu evidenciju“

(A.Sm.)

6.11.2014

Prahistorija doslovno znači vrijeme „prije nego što smo imali pismenu evidenciju“ (otprilike 4 stoljeća prije Krista), a drevna historija je doba od prve pisane historije. Naš koncept drevne historije čvrsto je određen prema Bibliji. Gledano sa stava čitatelja historijske činjenice o nekim kulturama su iskrivljene, zanemarene ili čak izostavljene.

Postojanje neobjašnjivih spomenika i arheoloških nalaza pokazuju, a i sve više arheologa je uvjereno u to, da su nekada postojale zaboravljene i veoma napredne civilizacije. Većina drevnih zapisa trajno je izgubljena tokom uništavanja velikih biblioteka, i općenito kroz historiju, a sljedeći misteriji jedini su podsjetnici na njihovo postojanje, piše Punkufer.hr.

Puma Punku

Puma Punku je jedna od četiri konstrukcije u drevnom gradu Inka Tiwanaku u Južnoj Americi. Vjeruje se da su konstrukcije starije od samih piramida, otprilike 15.000 godina. Čak ni Inke nisu znale njihovu historiju. Masivni blokovi nemaju na sebi tragove klesanja te su tako precizno izrađeni da između njih ne stane ni dlaka. Očito su graditelji imali vrlo sofisticiran alat. O sistemu navodnjavanja, kanalizacije i vodovoda ne treba ni pričati.

Balbečka zagonetka

Arheološko nalazište Baalbek u Libanonu ima neke od najvažnijih dobro očuvanih rimskih ruševina današnjice. Hramovi su građeni od monolita od kojih neki teže i do 1200 tona, a kako je ovo kamenje dovedeno do ovog mjesta i iz kojeg je kamenoloma vađeno - ostaje neriješen misterij.

Visoravan Giza

Mnoge knjige su napisane o drevnom Egiptu. Tako sada znamo da je izgradnja Velike piramide bila toliko tačna i nepojmljiva da vjerovatno nikada nije bila namijenjena za grobnicu. Isto tako dokazano je da je do erozije Sfinge došlo prije nego je ovo područje postalo pustinja, pred 9.000 godina, s tim da neki vjeruju kako bi Sfinga mogla biti i puno starija od toga. A egipatska civilizacija kakvu poznajemo danas - nije postojala prije toliko godina. Dakle, teško objašnjivo...

Gobleki Tepe

Ovaj lokalitet datira s kraja zadnjeg ledenog doba, a nedavno je otkriven kompleks hramova u jugoistočnoj Turskoj. Posuđe, pisma, točkovi i metalurgija samo su dio onoga što je pronađeno u ovom hramu. Njihova izgradnja podrazumijevala je visoku razinu sofisticiranosti i složenosti, koja dosada nije bila povezivana s civilizacijom paleolita. Lokalitet se sastoji od ukupno 20 okruglih objekata, a fascinantno je upravo to kako su prve civilizacije u to doba i s takvim oruđem i znanjem mogle sagraditi nešto tako veličanstveno.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.