Damfris junak Nizozemaca

Slavlje Nizozemaca nakon gola. AP

Piše: E. Ć.

3.12.2022

Fudbaleri Nizozemske su prvi četvrtfinalisti Mundijala nakon što su u prvom susretu osmine finala savladali Sjedinjene Američke Države sa 3:1.

Utakmica je počela sjajnom šansom za SAD u 3. minuti, ali je u gol nije pretvorio Kristijan Pulišić (Christian). Sedam minuta kasnije stigla je kazna, a pogodio je Memfis Depaj (Memphis Depay) nakon asistencije Denzela Damfrisa (Dumfries). Isti igrač je asistirao u samom finišu prvog dijela, a tada je strijelac bio Dejli Blind (Daley).

Amerikanci su napali u drugom dijelu, a nakon dobre akcije rezervista Hadži Vrajt (Haji Wright) je postigao gol nakon dodavanja Pulišića. Sreća Amerikanaca nije dugo trajala, jer se pet minuta kasnije i sam u strijelce upisao Damfris, a za asistenciju mu se revanširao Blind.

Nizozemci u četvrtfinalu čekaju boljeg iz večerašnjeg duela Argentine i Australije.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj!

90+3' - Ponovo mijenja Van Gal. De Ligt i Veghorst su na terenu umjesto Akea i Gakpa.

90+1' - Robinsona mijenja Moris.

90' - Šest minuta sudijske nadoknade.

87' - De Jong dobija žuti karton zbog prekršaja nad Aronsonom.

82' - Nizozemska je pred pobjedom, a ukoliko se ne desi neko iznenađenje prolaze u četvrtfinale. Tamo će se sresti s boljim iz večerašnjeg duela Australije i Argentine.

82' - Ćavi Simons je u igri umjesto Depaja.

81' - GOOOOOOOOOOOL! Nizozemska ponovo ima dva razlike, Damfris je strijelac! Sjajni bočni igrač je nakon dvije asistencije došao i do pogotka danas! Blind je centrirao i revanširao se Damfrisu za asistenciju.

80' - Amerikanci napadaju, žele do poravnanja. Nizozemci će vrebati iz nekih kontranapada.

76' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Vrajt je strijelac! Pulišić je ubacio sa strane, a Vrajt je čudno zahvatio loptu koja je prevarila nizozemskog golmana.

75' - Jedlin je zamijenio Desta kod Amerikanaca.

75' - Vrajt je sada bio u šansi, prošao je i golmana Noperta, ali je onda izblokiran.

72' - Kupmajners je sada šutirao iz udaljenosti, odbranio je to Tarner.

67' - Mijenjaju Amerikanci. Vrajt i Aronson su u igri umjesto Vee i Mekenija.

65' - Nizozemci su vratili utakmicu pod svoju kontrolu.

60' - Prvi žuti karton. Kupmajners je faulirao Pulišića.

53' - Ofanzivno su krenuli Amerikanci u drugom dijelu, sada je Mekeni zaprijetio, ali ide to preko gola.

50' - Odgovara i Nizozemska, bila je to sjajna prilika! Depaj je natrčao na loptu, šutirao, ali odbranio je to Tarner.

49' - Šansa za SAD! Mekeni je poslije kornera spustio loptu za Cimermana koji je šutirao, ali to čisti Gakpo.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Nizozemci su napravili dvije izmjene na odmoru. Klasen i De Run su ustupili mjesta Kupmajnersu i Bervajnu, dok je kod SAD u igri Reina umjesto Fereire.

45' - Nije mogao bolji kraj prvog poluvremena za Nizozemsku. Sudija je označio kraj prvih 45 minuta.

45+1' - GOOOOOOOOOL! Dejli Blind pogađa, Nizozemci su udvostručili prednost. Damfris je ponovo odigrao sjajnu povratnu loptu, a iz drugog plana na nju natrčava Blind. Tarner nije imao šanse na golu.

45' - Minut sudijske nadoknade.

44' - Dest je sada bio u naletu, ali je zaustavljen.

43' - Odličan pokušaj Timotija Vee! Raspalio je po lopti sa nekih 16-17 metara, ali sjajno brani Nopert.

38' - Zanimljiv podatak. Depaj je postigao 15 golova na 17 nastupa za reprezentaciju otkako se na klupu reprezentacije vratio Luj van Gal.

33' - Mudro je Van Gal dozirao minutažu Depaju u grupnoj fazi, jer je bio nedovoljno oporavljen od povrede. Danas je napadač Barcelone najbolji pojedinac u nizozemskom timu.

28' - Depaj je sada bio u prilici, ali je zakomplikovao. Na kraju samo korner za Nizozemsku.

21' - Amerikanci pokušavaju kreirati neku šansu. Kruže oko šesnaesterca Nizozemske.

15' - Nakon što su Amerikanci dobro otvorili meč, gol Depaja im je sasjekao krila.

10' - Pogledajte gol Depaja.

10' - Bio je to brz napad Nizozemaca, Damfris je na kraju sa desne strane odigrao povratnu za Depaja, koji je preciznim udarcem savladao Tarnera.

10' - GOOOOOOOOOOL! Memfis Depaj pogađa, Nizozemci su kaznili SAD zbog promašaja Kristijana Pulišića!

7' - Prvi korner na utakmici, izveo ga je Pulišić, ali ništa se nije izrodilo iz ove prilike.

3' - Velika šansa za SAD! Pulišić je prvi zaprijetio, ali Nopert je to odbranio.

1' - Počela je utakmica!

Poznati su i početni sastavi.

Nizozemska: Noper, Timber, Van Dajk, Ake, Damfris, De Run, De Jong, Blind, Klasen, Gakpo i Depaj.

SAD: Tarner, Robinson, Rim, Cimerman, Dest, Adams, Musah, Mekeni, Vea, Fereira i Pulišić.

Pravdu na ovom susretu dijelit će brazilski sudija Vilton Sampaio (Wilton).