"Trikolori" čekaju boljeg iz duela Engleske i Senegala

Slavlje nakon gola. AP

Piše: E. Ć.

4.12.2022

Fudbaleri Francuske novi su četvrtfinalista Svjetskog prvenstva u Kataru, pošto su u osmini finala savladali Poljsku rezultatom 3:1, a golove odluke postigli su rekorder Olivije Žiru (Olivier Giroud), te dvostruki strijelac Kilijan Mbape (Kylian Mbappe). Utješni pogodak za Poljsku postigao je kapiten Robert Levandovski (Lewandowski) s penala.

Francuzi su poveli u finišu prvog dijela. Mbape je uposlio Žirua koji pogađa i postaje najbolji strijelac Francuske svih vremena. Ovo mu je bio 52. gol u dresu "Trikolora", dok je Tjeri Anri (Thierry Henry) stao na 51. Poljaci su u nastavku imali prilika da dođu do izjednačenja, ali im je Mbape presudio. Prvo je u 74. minuti pogodio nakon kontre, a onda je u nadoknadi meča postigao svoj novi gol.

Inače, Mbape sada ima devet golova na Svjetskim prvenstvima, te je oborio rekord legendarnog Pelea kao igrač sa najviše golova na svjetskom prvenstvima prije svog 24. rođendana. Ujedno, ovo je Mbapeu peti gol u Kataru, tako da se osamostalio na vrhu liste strijelaca.

Utješni gol za Poljsku došao je u posljednjim trenucima kada je s penala pogodio Levandovski. Zanimljivo, Igo Ljoris (Hugo Lloris) mu je odbranio šut, ali se penal ponovio jer francuski golman nije bio na liniji.

Francuska u četvrtfinalu čeka boljeg iz večerašnjeg okršaja Engleske i Senegala.

REZULTAT

Francuska - Poljska 3:1 (Žiru 44', Mbape 74', 90' / Levandovski 90+8)

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90+8' - GOOOOOOOOOOOOL! Levandovski je dao gol s penala! Bio je to drugi pokušaj, jer se ponavljao penal. Ljoris je prvi penal odbranio, ali je bio daleko od linije.

90+5' - Poljska će dobiti penal! Grosicki je centrirao, a lopta je pogodila Upamekana.

90+4' - Stativa! Milik je dobro šutirao, ali okvir gola spašava Ljorisa.

90' - Mbape nema ni 24. godine, a već ima devet golova na Svjetskim prvenstvima. Podsjetimo, najbolji strijelac svih vremena je Miroslav Kloze koji ima 16 pogodaka na Mundijalima.

90' - Pet minuta nadoknade.

90' - Ovo mu je peti gol na ovom prvenstvu, deveti na Mundijalima ukupno.

90' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Sjajan gol Mbapea, njegov drugi večeras!

88' - Keš sada dobija žuti karton.

86' -  Bednarek i Grosicki mijenjaju Frankowskog i Kivijora.

76' - Koman i Tiram su u ugri umjesto Dembela i Žirua.

74' - Sjevnula je kontra Francuza, a na desnu nogu se namjestio Mbape i sjajno pogodio. Nemoćan je bio Ščešni! Mbape se sada osamio na vrhu liste strijelaca sa četiri gola, a fenomenalni Francuz je prestigao i legendarnog Pelea kao igrač sa najviše golova na svjetskom prvenstvima prije svog 24. rođendana.

74' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Mbape se namjestio i sjajno pogodio!

71' - Nove izmjene kod Poljaka. Zalevski i Bjelik igraju u nastavku umjesto Kaminskog i Krihovjaka.

66' - Mijenjaju i Francuzi. Umjesto Čuamenija na terenu je Fofana.

65' - Žiru je ponovo bio u šansi nakon centaršuta Kundea, ali ide to pored gola.

63' - Izmjena u poljskom timu. U igri je još jedan napadač Arkadiuš Milik, koji je zamijenio Šimanskog.

58' - Žiru je makazicama pogodio, ali gol se ne računa jer je prethodno bio sviran prekršaj nad poljskim golmanom.

55' - Mbapeov udarac je izblokiran, ta lopta ide u korner, sedmi za Francusku.

47' - Prvi žuti karton za Poljake, dobio ga je Berezinski nakon faula nad Dembeleom.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Nije bilo izmjena na pauzi.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45+1' - Greška Ljorisa, no sreća po njega da niko od Poljaka nije bio tu da pošalje loptu u mrežu.

45+1' - Dobra šansa za Poljsku, ide to u korner!

45' - Dvije minute nadoknade.

44' - Žiru ide u historiju, sada je postao najbolji strijelac Francuske svih vremena. Također, ovo mu je treći gol na ovom Mundijalu pa se priključio najboljim golgeterima dosadašnjeg turnira. Mbape mu je asistirao.

44' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Francuska vodi, Žiru je strijelac!

38' - Najbolja prilika na utakmici! Poljaci su imali fenomenalnu šansu, prvo je Ljoris odbranio, a onda sa linije to čisti Rafael Varan nakon šuta Kaminskog.

35' - Mbape je sada probio po lijevoj strani, a onda je sjajno šutirao, no na visini zadatka je Vojček Ščešni.

34' - Keš je pokušao šutirati sa distance, ali ide to pored gola.

32' - Poljaci sada imaju priliku da iz povoljne situacije iz slobodnog udarca zaprijete Ljorisu. Inače, njemu je ovo 17. meč na Mundijalima.

32' - Čuameni je zaradio žuti karton zbog prekršaja.

28' - Frankovski je pogriješio, a Dembele je kao brzi voz prošao desnom stranom. Uputio je loptu sa desne strane, a na nju kasni Žiru. Bila je ovo sjajna šansa!

22' - Zanimljiv podatak. Ovo je golmanu Francuske Igu Ljorisu 142. nastup u dresu Francuske, te se tako izjednačio na vječnoj listi po broju utakmica za "Trikolore" sa Lilijanom Tiramom.

21' - Prva prijetnja Poljske! Levandovski je šutirao lijevom nogom, ali ide to pored gola.

20' - Novo uzbuđenje pred golom Poljske, ali čisti to Glik. Poljaci pokušavaju s dugim loptama doći do prilike.

13' - Čuameni je sada oprobao svoj šut, odbranio je to Ščešni. Odvažio se veznjak na šut sa više od 20 metara, bilo je to snažno, ali nedovoljno da se savlada golman Poljske.

11' - Napadaju "Trikolori". Grizman će izvesti treći korner.

9' - Novi korner za Francusku, Mbape je uputio centaršut koji je očistio Berezinski.

4' - Bilo je opasno! Varan je bio najviši u skoku, ali šutirao je pored gola.

3' - Korner za "Trikolore".

1' - Počela je utakmica.

0' - Pravdu na ovom susretu dijeli Jesus Valencuela Saez, sudija iz Venecuele.

Poznati su i početni sastavi:

Francuska: Ljoris, Kunde, Varan, Upamekano, Ernandez, Čuameni, Rabio, Dembele, Grizman, Mbape i Žiru.

Poljska: Ščešni, Keš, Glik, Kivior, Berezinski, Krihovijak, Šimanski, Frankovski, Zjelinski, Kaminski i Levandovski.

Olivije Žiru (Olivier Giroud) može postati najbolji strijelac reprezentacije Francuske svih vremena. Trenutno je na diobi prvog mjesta zajedno sa legendarnim Tjerijem Anrijem (Thierry Henry) sa 51 golom.