Pogađali Henderson, Kejn i Saka

Trenutak kada je Saka dao gol. AP

Piše: E. Ć.

4.12.2022

Fudbaleri Engleske pobijedili su Senegal u osmini finala rezultatom 3:0 i plasirali se u četvrtinu finala Svjetskog prvenstva gdje će za protivnika imati aktuelne prvake Francuze.

Golove za "Gordi" Albion postigli su Džordan Henderson (Jordan), Hari Kejn (Harry Kane) i Bukajo Saka (Bukayo). Senegalci su imali dvije dobre prilike preko Ismaile Sara (Sarr) i Bulaja Dije (Bulaya Dia), a kako ih nisu iskoristili uslijedila je kazna. Prvo je Džordan Henderson u 38. minuti iskoristio asistencije Džuda Belingema, da bi u finišu prvog dijela nakon kontre pogodio i Hari Kejn nakon dodavanja Fila Fodena (Phil).

Inače, Kejnu je to bio 52. gol za reprezentaciju Engleske. Samo je legendarni Vejn Runi (Wayne Rooney) dao više - 53. Konačan udarac Senegalcima zadao je Bukajo Saka u 57. minuti, a drugu asistenciju na meču upisao je Fil Foden.

Englezi će u četvrtfinalu igrati protiv Francuske koja je danas savladala Poljsku sa 3:1.

REZULTAT

Engleska - Senegal 3:0 (Henderson 39', Kane 45+2', Saka 57')

TOK UTAKMICE

90' - Kraj!

90' - Četiri minute sudijske nadoknade.

84' - Balo Ture mijenja Džejkobsa.

82' - Igru je sada napustio strijelac prvog gola za Englesku Džordan Henderson. Njegovo mjesto na terenu zauzeo je Kalvin Filips.

80' - Treći gol je riješio sve dileme oko pobjednika. Englezi će u četvrtfinale, a tamo ih čeka Francuska, koja je danas savladala Poljsku sa 3:1.

77' - Nove izmjene kod Engleza, Sautgejt je glavom već u susretu s Francuskom. Maunt i Dajer su zamijenili Belingema i Stonsa.

76' - Kapiten Senegalaca Kalidu Kulibali je požutio.

72' - Diedu je zamijenio Diju u napadu Senegala.

65' - Mijenja i Sautgejt. Rašford i Griliš su u igri umjesto Sake i Fodena.

57' - Saki je ovo treći gol na Mundijalu. Podsjetimo, dva pogotka je dao u prvom kolu protiv Irana.

57' - GOOOOOOOOOOOOOL! Englezi završavaju posao, Bukari Saka je povisio na 3:0! Foden je ubacio sa lijeve strane, a Saka je matirao Mendija.

55' - Senegalcima treba brz gol da se vrate u ovu utakmicu.

50' - Miran početak drugih 45 minuta.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Senegal je izvršio tri izmjene. Pape Sar, Dieng i Papa Gvej su u igri umjesto Dijate, Sisa i Endiajea.

45' - Kejn sada ima 52 gola za reprezentaciju Engleske. Više od njega ima samo Vejn Runi (53).

45' - Kraj prvog poluvremena.

45+2' - GOOOOOOOOOOOL! Hari Kejn pogađa, ovo mu je prvi gol na Mundijalu u Kataru! Sjajna kontra Engleza, Belingem je dodao do Fodena, koji proigrava Kejna, a kapiten "Gordog Albiona" pogađa!

45' - Dvije minute sudijske nadoknade.

45' - Novi korner za Englesku.

43' - Novi opasan napad Engleza, Šo je pušao u šesnaesterac, ali je njegov centaršut izblokirao Mendi. Senegalci su u šoku nakon primljenog gola.

41' - Kejn sada u šansi! Dobio je povratnu loptu od Sake na nekih 11 metara od gola, ali je loše šutirao i otišlo je to visoko preko gola.

39' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Vodi Engleska, a strijelac je Džordan Henderson nakon asistencije Džuda Belingema! Prošao je Belingem sa lijeve strane i odigrao povratni pas za Hendersona koji šutira lijevom nogom i matira Mendija.

31' - Odlična šansa za Senegal! Dia je šutirao iskosa, a odbranio je to Pikford. Ovo je bila najbolja prilika do sada!

22' - Sar je bio u sjajnoj prilici! Iz blizine je šutirao, ali nije bio precizan.

20' - Sada je nakon konfuzije sudija dosuđen korner za Englesku.

16' - Inače, Kejn je prvi Englez koji je na jednom Svjetskom prvenstvu zabilježio tri ili više asistencija još od 2002. godine i Dejvida Bekama.

15' - Zanimljiv podatak. Zlatna kopačka s Mundijala u Rusiji prije četiri godine Hari Kejn (6) nije postigao niti jedan gol na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Kejn ima tri asistencije, ali nije se upisivao u strijelce.

10' - Bez mnogo rizika i jedni i drugi. Lopta je više u nogama Engleza, 65 posto.

8' - Ove dvije reprezentacije se nisu ranije susretale, a prema bukmejkerima "Gordi Albion" je favorit. Podsjetimo da su Senegalci u Katar stigli bez prve zvijezde Sadija Manea.

5' - Senegalce u večerašnjem meču ipak vodi selektor Aliju Sise. Jučer je njegov pomoćnik potvrdio da je imao temperaturu, zbog čega nije vodio posljednji trening reprezentacije.

4' - Englezi imaju posjed lopte, pokušavaju kreirati napad iz zadnje linije.

1' - Počela je utakmica!

Poznati su i početni sastavi, a podsjetimo da je Rahim Sterling zbog porodičnih problema napustio Katar i vratio se kući u Englesku, objavljeno je ranije.

Engleska: Pikford, Volker, Stons, Megvajer, Šo, Rajs, Henderson, Belinge, Saka, Foden i Kejn.

Senegal: Mendi, Džejkobs, Dialo, Kulibali, Sabali, Sar, Mendi, Sis, Diata, Endiaje, Dia.

Pravdu na ovom meču dijelit će sudija sa Hondurasa Ivan Barton.