RECENZIJE

Svjetski mediji o filmu "Quo vadis, Aida" rediteljice Jasmile Žbanić

Los Anđeles Tajms: Film je, između ostalog, hladnokrvna procjena neuspjeha Ujedinjenih nacija da intervenira i zadrži srpsku vojsku na odstojanju

Kako piše Njujork Tajms, u to vrijeme su se mnogi na Zapadu pitali kako se to moglo desiti – genocid u Evropi jedva 50 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata. Arhiva

Piše: H. J. I.

15.3.2021

Film „Quo vadis, Aida?“ jedne od najboljih bosanskohercegovačkih rediteljica Jasmile Žbanić, nominiran je za prestižnu nagradu Oskar u kategoriji Međunarodni igrani film. Potresna priča o stravičnim događajima koji su se odigrali u Srebrenici u julu 1995. godine privukli su pažnju publike, ali i brojnih uglednih, svjetskih medija.

Kako piše Njujork Tajms, u to vrijeme su se mnogi na Zapadu pitali kako se to moglo desiti – genocid u Evropi jedva 50 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata.

-Zapanjujući novi film Jasmile Žbanić pokazuje tačno kako. To nije isto kao i objasniti zašto, iako detaljna dramatizacija događaja koji su doveli do masakra malo razjašnjava to pitanje- naveli su u članku objavljenom u Njujork Tajmsu.


Njujork Tajms: Gubitak je trajan i bez odgovora. Printscreen

Dodali su da je i surova iskrenost filma pomalo i mučna, dijelom zato što ruši mnoga očekivanja koja se vežu za filmove o historijskim traumama i događajima.

- Rat je završio i vratila se neka verzija normalnosti, ali Žbanić se ne tješi banalnim zapažanjem da život ide dalje. Istina je da vrijeme prolazi, da pamćenje blijedi, da je historija zapis milosti kao i svireposti. Ali također je istina - kako insistira ovaj nezaboravni film - da je gubitak trajan i bez odgovora – napisali su kritičari Njujork Tajmsa.

O „Quo vadis, Aida?“ je pisao i Los Anđeles Tajms (Los Angeles Times).

-Korištenjem latinske fraze „quo vadis?“ (kuda ideš) u nazivu, koji je referenca na bijeg apostola Petra od raspeća u Rimu, ovdje se čini kao moralno ispitivanje, saosjećajno i prijekorno, usmjereno na Aidinu savjest. Njezina briga za porodicu prije svega je u potpunosti ljudska reakcija, koja se može očekivati od bilo koga ko se našao u njenoj poziciji - naveli su.




Los Anđeles Tajms: Razmjeri kapitulacije UN-a postaju jasni kada Mladićeva vojska počne odvajati civile prema spolu i tjerati ih u autobuse. Printscreen

U svojoj recenziji su se osvrnuli i na neuspjeh svjetskih sila.

- Film je, između ostalog, hladnokrvna procjena neuspjeha Ujedinjenih nacija da intervenira i zadrži srpsku vojsku na odstojanju- neuspjeh koji se rodio ne samo zbog nedovoljne moći, već i zbog geopolitičkih pritisaka. Razmjeri njihove kapitulacije postaju jasni kada Mladićeva vojska počne odvajati civile prema spolu i tjerati ih u autobuse- zaključili su kritičari Los Anđeles Tajmsa.

Ugledni američki politički magazin Forin Polisi (Foreign policy) pisao je da bi film mogao učiniti za Srebrenicu ono što je "Šindlerova lista" učinila za Aušvic, a to je urezivanje zločina u sjećanje ljudi kako se nikada ne bi zaboravili ti događaji.

- Ovim filmom želi se obilježiti sjećanje na ubijene, ali i učiniti da glas preživjelih čuje cijeli svijet- istakli su.


Intervju sa Anđelinom Džoli

Također, pored brojnih recenzija svjetskih medija, Jasmilu Žbanić je intervjuisala i jedna od najboljih Holivudskih glumica Anđelina Džoli (Angelina Jolie). Intervju je objavljen povodom Međunarodnog dana žena u časopisu Tajm, za kojeg Džoli piše kao kolumnistica.

Na pitanje Džoli zašto je smatrala da mora ispričati priču o masakru u Srebrenici, rediteljica je istakla da je ovo univerzalna tragedija civilizacije te da se 26 godina kasnije posljedice na ovim prostorima i dalje osjete.

-Znali smo da je Srebrenica i dalje vrlo bolna tema, te da će neki političari pokušati koristiti naš film u svoje svrhe - da bi stvorili još jednu podjelu među narodima - stoga smo morali sakriti činjenicu da ga snimamo. Sve dok istina nije prepoznata i prihvaćena, jednostavno nije moguće ići dalje. Vjerujem da filmovi mogu promijeniti svijet. Čak i ako samo jednu osobu promijeni ovaj film, te ona prestane povrijeđivati druge ljude to je veliki uspijeh - izjavila je Žbanić.

93. dodjela prestižne nagrade Oskar,planirana je za 26. april.

Osim Jasmilinog filma, za titulu najboljeg stranog filma takmičit će se i "Another Round", "Better days", "Collective" i "The Man Who Sold His Skin".


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.