OD 13. DO 20. AVGUSTA

Objavljen takmičarski program 27. SFF-a: U konkurenciji za nagrade "Srce Sarajeva" je 47 filmova

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 18 filmova će zabilježiti svjetsku, tri međunarodnu, jedan evropsku, 24 filma regionalnu i jedan bh. premijeru

N. Aj.

Nagrada "Srce Sarajeva"

Foto: Arhiv


Objavljen je takmičarski program za 27. Sarajevo Film Festival, koji će biti održan od 13. do 20. avgusta. U konkurenciji za nagrade "Srce Sarajeva" je 47 filma.

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 18 filmova će zabilježiti svjetsku, tri međunarodnu, jedan evropsku, 24 filma regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 683 filma, 135 dugometražnih igranih, 153 dokumentarna, 245 kratkih i 150 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film u program je uvrstila devet filmova, od kojih će dva imati svjetsku, a sedam filmova regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film selektirala je 16 filmova, a osam će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, jedan evropsku, šest regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 10 filmova, a četiti će imati svjetsku, a šest filmova regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 12 filmova, od kojih će četiri imati svjetsku, tri međunarodnu, a pet regionalnu premijeru.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.

Takmičarski program - igrani film 2021.

U takmičarskom programu za igrani film je devet ostvarenja:

1. ELEGIJA LOVORA, Dušan Kasalica (Crna Gora, Srbija, 2021, 93 min.) – svjetska premijera;

2. STVARI VRIJEDNE SUZA / A LEGJOBB DOLGOKON BŐGNI KELL, Cristina Grosan (Mađarska, 2021, 84 min.) – svjetska premijera;

3. BEBIA, JEDINA ČEŽNJA MOJE DUŠE / BEBIA, À MON SEUL DÉSIR, Juja Dobrachkous (Gruzija, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2020) – regionalna premijera;

4. BRDO NA KOJEM RIČU LAVICE / LA COLLINE OÙ RUGISSENT LES LIONESS, Luàna Bajrami (Kosovo, Francuska, 2021, 83 min.) – regionalna premijera;

5. KELTI, Milica Tomović (Srbija, 2021, 106 min.) – regionalna premijera;

6. MJESEC, 66 PITANJA / SELENE 66 QUESTIONS, Jacqueline Lentzou (Grčka, Francuska, 2021, 108 min.) – regionalna premijera;

7. MURINA, Antoneta Alamat Kusijanović, (Hrvatska, Brazil, SAD, Slovenija, 2021, 92 min.) – regionalna premijera;

8. TRAŽEĆI VENERU / NË KËRKIM TË VENERËS, Norika Sefa (Kosovo, 2020, 111 min.) – regionalna premijera;

9. VELIKA SLOBODA / GROSSE FREIHEIT, Sebastian Meise (Austrija, Njemačka, 2021, 116 min.) – regionalna premijera.

Ovi filmovi će se natjecati i za nagradu "Srce Sarajeva" i to "Srce Sarajeva" za najbolji igrani film (nagrada od 16.000 eura, a sufinansira  Turistička zajednica Kantona Sarajevo) , "Srce Sarajeva" za naboljeg reditelja/rediteljicu (nagrada u iznosu od 10.000 eura, aobezbjeđuje je Agnes B.), "Srce Sarajeva" za najbolju glumicu (nagrada u iznosu od 2.500 eura) i "Srce Sarajeva" za najboljeg glumca (nagradu u iznosu od 2.500 eura).

Takmičarski program - dokumentarni film 2021.

Dobitnik "Srca Sarajeva" za najbolji dokumentarni film osvojit će i novčanu nagradu u iznosu od 3.000 eura, koju obezbjeđuje Vlada Švicarske, dok će ostvarenje koje osvoji nagradu za ljudska prava dobiti i 3.000 eura koje obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske, a pobjednik u kategoriji za specijalnu nagradu žirija dobit će i 2.500. eura.

U konkurenciji su:

1. BOSANSKI BRODVEJ, Jasmina Beširević (Hrvatska, 2021, 30 min.) – svjetska premijera;

2. DISTURBED EARTH, Kumjana Novakova, Guillermo Carreras-Candi (Bosna i Hercegovina, Španija, Sjeverna Makedonija, 2021, 71 min.) – svjetska premijera;

3. DIVE / DÍVÁK, Máté Kőrösi (Mađarska, 2021, 80 min.) – svjetska premijera;

4. HORIZONT, Tanja Deman (Hrvatska, 2021, 25 min.) – svjetska premijera;

5. ISTI SAN / ACELAȘI VIS, Vlad Petri (Rumunija, 2021, 29 min) – svjetska premijera;

6. KAD SMO MI BILI ONI / WHEN WE WERE THEM, Danis Tanović, Damir Šagolj (Bosna i Hercegovina, 2021, 15 min.) – svjetska premijera;

7. NEDJELJOM / EVERY SUNDAY, Keti Papadema (Cipar, 2020, 24 min.) – svjetska premijera;

8. ŽŽŽ (ŽURNAL O ŽELIMIRU ŽILNIKU), Janko Baljak (Srbija, 2021, 90 min.) – svjetska premijera;

9. SUNNY / MZIURI, Keti Machavariani (Gruzija, 2021, 67 min.) – europska premijera;

10. LES ENFANTS TERRIBLES / YARAMAZ ÇOCUKLAR, Ahmet Necdet Çupur (Turska, Francuska, Njemačka, 2021, 93 min.) – regionalna premijera;

11. LOOKING FOR HORSES, Stefan Pavlović (Bosna i Hercegovina, Nizozemska, Francuska, 2021, 88 min.) – regionalna premijera;

12. POMIRENJE / ODPUŠČANJE, Marija Zidar (Slovenija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, 2021, 82 min.) – regionalna premijera;

13. POTREBA ZA MRŽNJOM, Filip Čolović (Srbija, 2020, 81 min.) – regionalna premijera;

14. SOLDAT AHMET, Jannis Lenz (Austrija, 2021, 76 min.) – regionalna premijera;

15. TVORNICE RADNICIMA, Srđan Kovačević (Hrvatska, 2021, 105 min.) – regionalna premijera;

16. PEJZAŽI OTPORA, Marta Popivoda (Srbija, Francuska, Njemačka, 2021, 95 min.) – bh. premijera.

Takmičarski program - kratki film 2021.

Ono ostvarenje koje osvoji "Srce Sarajeva" za najbolji kratki film bit će ujedno i kvalifikacioni film za prijavu za nagradu Oskar, dobit će novčanu nagradu od 2.500 eura obezbjeđuje "Podravka" te nominaciju za kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije u kategoriji najbolji kratki film 2021.

1. DRHTAJ SRCA / TENGNEFES, Azer Guliev (Azerbejdžan, 2021, 15 min.) – svjetska premijera;

2. SA BALKONA / FROM THE BALCONY, Aris Kaplanidis (Grčka, 2020, 13 min.) – svjetska premijera;

3. SOLO MOD / SOLO MODE, Tamara Kotevska (Sjeverna Makedonija, Turska, SAD, 2021, 30 min.) – svjetska premijera;

4. SVE ŠTO DOLAZI, Mate Ugrin (Hrvatska, Francuska, 2021, 24 min.) – svjetska premijera;

5. BRUTALIA, DANI RADA / BRUTALIA, DAYS OF LABOUR, Manolis Mavris (Belgija, Grčka, 2021, 26 min.) – regionalna premijera;

6. INTERFON 15, Andrei Epure (Rumunija, 2021, 22 min.) – regionalna premijera;

7. KAZNENI UDARAC / KAZENSKI STREL, Rok Biček (Hrvatska, Slovenija, Austrija, 2021, 15 min.) – regionalna premijera;

8. RASELJENI / PA VEND, Samir Karahoda (Kosovo, 2021, 15 min.) – regionalna premijera;

9. SJEVERNI POL / SEVEREN POL, Marija Apchevska (Sjeverna Makedonija, Srbija, 2021, 15 min.) – regionalna premijera;

10. STEAKHOUSE, Špela Čadež (Slovenija, Njemačka, Francuska, 2021, 10 min.) – regionalna premijera.

Takmičarski program - studentski film 2021.

Dobitnik "Srca Sarajeca" za najbolji studentski film dobit će i novčanu nagradu u iznosu od 1.000 eura koju obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

1. JEČAM / JEČAM ŽELA, Andrija Mugoša (Crna Gora, 2021, 18 min.) – svjetska premijera;

2. KAD JUTRO SVANE, Karmen Obrdalj (Bosna i Hercegovina, 2021, 23 min.) – svjetska premijera;

3. KAD TAMA IZGUBI / OTAN ECHASE I NICHTA, Asteris Tziolas (Grčka, 2021, 17 min.) – svjetska premijera;

4. LJETNI PLANOVI / PLANURI DE VACANTA, Alexandru Mironescu (Rumunija, 2021, 26 min.) – svjetska premijera;

5. ČEKAJ ME, Damir Markovina (Hrvatska, 2020, 42 min.) – međunarodna premijera;

6. OTAVA, Lana Bregar (Slovenija, 2021, 15 min.) – međunarodna premijera;

7. STAN X / APARTAMENTUL X, Marius Papară (Rumunija, 2020, 14 min.) – međunarodna premijera;

8. FONICA M-120, Oliver Rudolf (Mađarska, 2020, 24 min.) – regionalna premijera;

9. JESTI ZEMLJU / ERDE ESSEN, Laura Weissenberger (Austrija, 2021, 26 min.) – regionalna premijera;

10. LJUBAVNE PRIČE U POKRETU / PRIN ORAȘ CIRCULĂ SCURTE POVEȘTI DE DRAGOSTE, Carina-Gabriela Dașoveanu (Rumunija, 2021, 21 min.) – regionalna premijera;

11. REDUKCIJA / REDUCTION, Réka Anna Szakály (Mađarska, 2021, 11 min.) – regionalna premijera;

12. SUMRAK / FÉLHOMÁLY, Bálint Bíró (Mađarska, Belgija, Portugal, 2020, 21 min.) – regionalna premijera.

Više o temi Sarajevo Film Festival

NA VRH

Komentari

Podijeli članak na