U Beču je održana manifestacija "Dani Srebrenice u Beču", povodom obilježavanja 20 godina od genocida u Srebrenici.
Na ovaj način odata je počast žrtvama genocida iz jula 1995. godine, a učesnici su od svijeće napravili brojku 8.372, u znak trajnog sjećanja na broj ubijenih Bošnjaka.
Marketa Slavkova na ovaj skup došla je iz Češke.
- Svi o žrtvama genocida moraju govoriti s velikim poštovanjem. Učestvovala sam u pravljenju te velike brojke i paljenju svijeća jer se svi moramo pokloniti nevinim žrtvama bez obzira odakle dolazili, da se to zlo više nikada i nigdje ne dogodi i ne ponovi. U Srebrenicu i Potočare doći ću u julu, na godišnjicu genocida - ističe Slavkova.
Kako pomoći žrtvi zločina?
Eminentni stručnjaci iz psihologije i drugih oblasti, autori knjiga iz oblasti zločina nad civilima, te žene Srebrenice govorili su o borbi savlađivanju posljedica zločina, odnosno načinu da, i poslije toliko godina, žrtve progovore o silovanjima, mučenjima i drugim zločinima.
Posebno emotivan govor bio je Bakire Hasečić, predsjednice udruženja “Žena-žrtva rata“, koja je istakla da država malo vodi računa o žrtvama, te da su svijedoci seksualnih zločina slabo zaštićeni. Ona je istakla potrebu da se progovori o svim tim strahotama, ma kako teško bilo.
U sklopu manifestacije održana je izložba slika, a prikazan je i dokomentarni film “Prekid šutnje”, autora Avde Husejnovića, koji govori o silovanim ženama.