Nizozemska - Ukrajina 3:2, "Oranju" pripao triler u Amsterdamu

Druga utakmica 1. kola grupe C

Veliko slavlje "Oranja". AFP

Piše: E. Ćosić

13.6.2021

Sjajna fudbalska poslastica na Johan Krojf areni. Nizozemska i Ukrajina su odigrali fantastičan meč u okviru 1. kola grupe C. Na kraju su „Oranje“ slavile sa 3:2.

Nakon odličnog prvog poluvremena u kojem su nedostajali samo golovi, u drugom je postignuto čak pet pogodaka. Počelo je golom Vajnalduma u 52. minuti, a sedam minuta kasnije prednost Nizozemske udvostručio je Veghorst. Ukrajinci su napadali, a narada je stigla u 75. minuti kada je majstorski pogodio Jarmolenko, a samo četiri minute Ukrajina se vratila u utakmicu. Pogodio je Jaremčuk. I onda, konačan rezultat uzbudljivog susreta postavlja Damfris u 85. minuti kada je glavom pogodio nakon centaršuta Akea.

90+5. - Kraj utakmice!

90+2. - Sidorčuk je dobio žuti karton u selekciji Ukrajine.

90+1. - Depaja je zamijenio Malen.

90. - Igrat će se još pet minuta sudijske nadoknade.

88. - Dvostruka izmjena u nizozemskoj reprezentaciji. Timbera i Veghorsta zamijenili su Veltman i Luk De Jong.

87. - Sjajna fudbalska predstava na Johan Krojf Areni.

86. - Kakva ludnica u Amsterdamu! Damfris je konačno iskoristio jednu priliku i ponovo vratio vodstvo Nizozemcima! Dočekao je odličan centaršut Akea i glavom matirao golmana Buščana. Imao je desni bočni fudbaler Oranja dvije dobre šanse u prvom poluvremenu, ali je slabo šutirao u oba navrata.

80. - Nevjerovatan povratak Ukrajinaca! U svega četiri minute su se vratili u utakmicu. Pogodio je Jaremčuk nakon ubačaja Malinovskog

76. - Majstorija Jarmolenka! Ukrajina se vratila u igru!

71. - Ukrajinci pokušavaju kreirati šansu, potreban im je gol da se vrate u utakmicu.

65. - Zanimljiva izmjena Ševčenka. Iz igre vadi Marlosa koji je ušao u 13. minuti, a u igri je Šaparenko.

64. - De Bur je posegao za dvostrukom izmjenom. Blind i Van Anholt su izašli, a u igru su ušli Vijndal i Natan Ake.

60. - VAR je nakon provjere potvrdio pogodak napadač Nizozemske.

59. - GOL! Nizozemci su uduplali prednost. Nakon sjajnog prodora Damfrisa, lopta je došla do Veghorsta koji je zatresao mrežu Ukrajine.

52. - GOL! Kapiten Oranja Đini Vajnaldum pogodio je za vodstvo svog tima. Odbio je Buščan loptu tačno ispred novopečenog fudbalera PSG-a koji je natrčao i pospremio je u mrežu.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme.

45. - Kraj prvog poluvremena.

45. - Minut sudijske nadoknade.

45. - Dobra kombinacija Jaremčuka i Jarmolenka, ali na kraju ni korner za selekciju Ukrajine.

40. - Novi zicer za Damfrisa! Svojom reakcijom se obrukao defanzivac Nizozemaca.

Buščan: Golman Ukrajine najbolji pojedinac prvog dijela. AFP

39. - Nova prilika Nizozemske! Ponovo na visini zadatka golman Ukrajinaca Buščan.

37. - Bomba Van Anholta ide preko gola Ukrajine.

31. - Jarmolenko se sada lijepo izborio za poziciju, ali njegov udarac slabijom desnom nogom brani Stekelenburg.

29. - Brzo su Ukrajinci izveli protu napad, ali je Jarmolenko pao nakon što je izgubio ravnotežu.

28. - Vegorst je u bio u dobroj prilici, ali ponovo se istakao golman Ukrajine.

Zubkov: Bio primoran izaći zbog povrede. AFP

23. - Ponovo sjajno brani Buščan! Sada je zaustavio pokušaj Depaja.

22. - Jarmolenko je pokvario kontra napad Ukrajinaca, spetljao se fudbaler Vest hema.

20. - Nešto mirniji period utakmice.

15. - Jaremčuk je zaprijetio sa distance. Bio je to lagan plijen za Stekelenburga.

13. - Glavobolja za Ševčenka. Selektor Ukrajine primoran je mijenjati. Umjesto povrijeđenog Zubkova u igru će Marlos.

8. - Nizozemci su napali od samog starta, sada je Vajnaldum poslao loptu daleko preko gola.

Damfris: Promašio zicer. AFP

6. - Kakva prilika za Nizozemsku! Damfris je dobio loptu od Vajnalduma, ali odlično brani Bušan.

4. - Jarmolenko sada prijeti, bit će korner.

2. - Sjajan početak utakmice! Nakon napada Ukrajine uslijedila je odlična kontra, a u završnici udarac Depaja brani Bušan.

1. - Počela je utakmica na Johan Krojf Areni, sa centra su krenuli fudbaleri Nizozemske.

0. - Igrači su izašli na teren stadiona u Amsterdamu, uslijedit će intoniranje himni, prvo reprezentacije Ukrajine, a potom i Nizozemske.

0. - Nizozemska i Ukrajina su odigrale samo dvije prijateljske utakmice u historiji, 2008. i 2010. godine. Nizozemci su pobijedili 2008., dok je dvije godine kasnije susret završen bez pobjednika.

Navijači Nizozemske. AFP

Svoju utakmicu 1. kola grupe C Evropskog prvenstva od 21:00 odigrat će selekcije Nizozemske i Ukrajine. Susret će se odigrati na Johan Krojf (Cruyff) Areni u Amsterdamu, a glavni sudija ovog meča je Nijemac Feliks Brih (Felix Brych).

Selektori obje selekcije, Frank De Bur (De Boer) na jednoj i Andrij Ševčenko (Andriy Shevchenko) na drugoj odabrali su početne sastave:

NIZOZEMSKA (5-3-2): Stekelenburg, van Anholt (Aanholt), Blind, De Fraj (De Vrij), Timber, Damfris (Dumfries), Vajnaldum (Wijnaldum), De Jong, De Run (De Roon), Depaj (Depay) i Veghorst (Weghorst)

UKRAJINA (4-5-1): Buščan (Bushchan), Karavaev, Zabarni, Matvienko (Matviienko), Mikolenko (Mykolenko), Zinčenko (Zinchenko), Jarmolenko (Yarmolenko), Sidorčuk (Sydorchuk), Malinovski (Malinovsky), Zubkov, Jaremčuk (Yaremchuk).