Slovačka iznenadila Poljsku, pokazan prvi crveni karton na prvenstvu

Utakmica 1. kola grupe E odigrana na Gazprom Areni

Slovaci iznenadili Poljake. AFP

Piše: E. Ćosić

14.6.2021

Fudbalska reprezentacija Slovačke napravila je iznenađenje savladavši Poljsku (2:1) u okviru 1. kola grupe E Evropskog prvenstva. Poveli su Slovaci u 18. minuti kada ih je nakon minijature Roberta Maka pogledala sreća, pa se lopta od stativu odbila u Ščešnog i završila u mreži.

Poljaci su odlično otvorili drugo poluvrijeme, već nakon nepune minute u nastavku preko Karola Linetija (Linetty) stigli do poravnanja. U nastavku su imali još nekoliko prilika, ali onda i ključni detalj utakmice. Gžegož Krihovjak (Grzegorz Krychowiak) je u 62. minuti zaradio drugi žuti karton i crveni karton, prvi pokazani na ovom prvenstvu. Nije dugo trebalo Slovacima da iskoriste igrača više u polju, a gol vrijedan tri boda postigao je Milan Škrinjar (Skriniar) u 69. minuti, kada je prvo sjajno iskontrolisao loptu, onda u maniru najboljih napadača matirao Vojćeka Šćešnog (Wojciech Szczesny).

U ovoj grupi su još Španija i Švedska, koje svoju utakmicu igraju večeras od 21:00.

90+4. - Kraj utakmice!

90+1. - Greguš mijenja Dudu i to je posljednja izmjena selektora Slovačke Štefana Tarkoviča.

90. - Četiri minute sudijske nadoknade.

90. - Sjajna prilika za Poljsku! Bednarek je šutirao, a lopta je prozujala pored stative Dubravkinog gola.

88. - Opasno je bilo u šesnaestercu Slovačke, ali pokušaj Levandovskog glavom ide pored gola.

87. - Promjene i u slovačkom timu. Suslov i Duris su na terenu umjesto Haraslina i Maka.

86. - Ponovo dvostruka izmjena u poljskoj selekciji. Moder i Sviderski mijenjaju Kliha i Zielinskog.

Krihovjak: Prvi isključeni igrač na ovom Euru. AFP

85. - Lopta se nakon kornera odbila do Puhaća koji šutira na rubu šesnaesterca, ali lopta ide preko gola.

80. - Posljednjih deset minuta regularnog toka utakmice. Poljaci su u rezultatskom i igračkom zaostatku.

79. - Mijenja i selektor Slovačke. Iz igre su izašli Pekarik i Hromada, a na terenu su Hrošovski i Kosčolnik.

74. - Dvostruka promjena u Poljskoj. Frankovski i Puhać su zamijenili Linetija i Ribusa.

68. - GOL! Milan Škrinjar sjajno je pogodio nakon što je prethodno majstorski primio loptu. U maniru najboljih napadača je matirao Šćeznog.

62. - Crveni karton! Krihovjaku je pokazan drugi žuti karton i put u svlačionicu. Poljak je prvi isključeni fudbaler na ovom Evropskom prvenstvu.

58. - Levandovski je pogodio živi zid. Na kraju samo korner.

57. - Ribus je sada izborio slobodan udarac u opasnoj zoni. Spetljao se Mak, potom sa zemlje srušio bočnog fudbalera Poljske. Levandovski je namjestio loptu.

53. Odličan početak drugog poluvremena. Nakon nekoliko prilika Poljske, sada su zaprijetili i Slovaci, ali pokušaj Kucke ide preko gola.

51. - Ponovo prijeti Lineti, sada bolje reaguje Dubravka. Odlično su Poljaci ušli u nastavak utakmice.

46. - GOL! Početak drugog dijela kao iz snova za Poljsku. Ribus je odigrao povratnu loptu, a Lineti je proslijeđuje u mrežu. Odlična akcija Poljaka, dok se golman Slovačke Martin Dubravka nije istakao intervencijom.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme.

45+1. - Kraj prvog poluvremena na Gazprom Areni.

45. - Minut sudijske nadoknade u prvom poluvremenu.

44. - Odlična akcija Poljske koju je lošim centaršutem završio Berezinski.

42. - Levandovski je sjajno primio loptu u protivničkom šesnaestercu, ali je slabo šutirao.

40. - Slovaci dobrom tranzicijom iz odbrane u napad prave veliki problem selekciji Poljske koja se muči u organizaciji napada.

34. - Sada prijeti i Poljska. Krihovjak je raspalio po lopti, ali ona ide preko gola.

33. - Dobar centaršut Pekarika sa desne strane, Kucka je šutirao glavom. Lagan plijen za Ščešnog.

30. - Ponovo je Mak bio u naletu, ali je ovog puta zaustavljen. Berezinski mu je oduzeo loptu.

27. - Odličan pokušaj Juraja Kucke sa 25 metara. Lopta ide iznad prečke gola Vojćega Ščešnog.

Krihovjak: Prvi javno opomenuti Poljak. AFP

22. - Nakon prvog, ubrzo i druga javna opomena. Sada je žuti karton zaradio Poljak Krihovjak.

20. - Prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je slovački fudbaler Hubočan.

18. - GOL! Mak se sjajno probio po lijevoj strani između dvojice igrača i onda poslao loptu u bliži ugao Ščešnog. Lopta je prvo pogodila u stativu pa se od golmana odbila u gol. Sjajna minijatura krilnog fudbalera, vodi Slovačka!

16. - Ribusov centaršut sa lijeve strane ne pronalazi nikog od njegovih saigrača.

14. - Duda je lijepo ušao u sredinu sa lijeve strane i šutirao na gol Poljske, ali lopta ide pored gola.

9. - Berezinski je dobro centrirao na drugu stativu, ali je napad Poljske prekinut nakon prekršaja Ribusa.

4. - Levandovski je uputio prvi pokušaj danas, ali njegov udarac je izblokirala odbrana Slovačke.

Levandovski: Prvi put zapucao na gol Dubravke. AFP

2. - Prekršaj Krihovjaka nad Hromadom na startu meča. Prošao je veznjak Poljske samo sa usmenom opomenom.

1. - Počela je utakmica, sa centra su krenuli fudbaleri Slovačke.

0. - Igrači izlaze na teren. Uslijedit će intoniranje himni, prvo Slovačke, potom i Poljske.

0. - Utakmicu sudi rumunski djelitelj pravde Ovidiu Hategan. Hategan je sudio Poljacima utakmicu grupne faze prošlog izdanja Evropskog prvenstva, kada su Levandovski i društvo pobijedili Sjevernu Irsku (1:0). Rumun do sada nije dijelio pravdu ni na jednoj utakmici Slovaka.

Navijači Poljske. AFP

Prvu utakmicu grupe E od 18:00 sati igraju Poljska i Slovačka. Ove dvije reprezentacije posljednji put su se susreli 2013. godine, kada je slovačka selekcija u prijateljskoj utakmici pobijedila sa 2:0. U ovoj grupi su još Španija i Švedska, koje svoju prvu utakmicu na prvenstvu igraju od 21:00 na stadionu De La Kartuha u Sevilji.

Selektori ekipa Paulo Sousa i Štefan Tarkovič odabrali su početne sastave:

POLJSKA (4-3-3): Ščešnii (Szczesny), Berezinski (Bereszynski), Glik, Bednarek, Ribus (Rybus), Lineti (Linetty), Krihovjak (Krychowiak), Klih (Klich), Jozviak (Jozwiak), Levandovski (Lewandowski) i Zielinski.

SLOVAČKA (4-4-2): Dubravka, Pekarik, Satka, Škrinjar (Skriniar), Hubočan (Hubocan), Mak, Hromada, Kucka, Haraslin, Duda i Hamšik.