Piše: E. Ć.

23.11.2022

Sa današnje utakmice - Avaz
+5

Fudbaleri Japana priredili su novu senzaciju na Svjetskom prvenstvu u Kataru, jer su u prvom kolu grupe E nakon preokreta savladali favorizovanu Njemačku sa 2:1.

Nijemci su poveli sa penala, kada je Ilkaj Gindoan (Ilkay Gundogan) bio siguran egzekutor najstrožije kazne. "Elf" je imao prilika da udvostruči prednost, ali nije bilo drugog pogotka. Okvir gola su pogađali Serž Gnabri (Serge Gnabry) i Gindoan, a sjajnim intervencijama se istakao Suči Gonda (Suichi).

A onda u 75. minuti rezervista Ritsu Doan natrčava na odbitak nakon što je Manuel Nojer (Neuer) odbranio šut Takašija Minamina (Takashi). Devet minuta kasnije senzacionalan preokret. Takuma Asano je dobio dubinsku odbranu iz lopte, a onda savladao loše postavljenog Nojera.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj!

90+8' - Mnogo uzbuđenja u finišu. Zile je šutirao, na kraju korner za Njemačku.

90+7' - Prekršaj je izborio Ridiger, posljednja šansa za Njemačku. I Nojer je stigao pred gol Japana.

90+5' - Gorecka je odlično šutirao, ali lopta ide tik pored stative! Sreća za Japance!

90+3' - Siloviti napadi Nijemaca, pokušavaju doći do gola kojim bi izbjegli poraz.

90' - Sedam minuta sudijske nadoknade.

89' - Nova izmjena kod "Elfa". Mukoko je zamijenio Gnabrija.

84' - GOOOOOOOOOOOOOL! Preokret Japana! Takuma Asano je iskoristio loše postavljanje Nojera i pogodio za preokret "Samuraja"!

81' - Interesantno da je strijelac gola za Japan Ritsu Doan jedan od osam japanskih fudbalera koji igraju u njemačkoj Bundesligi. On je trenutno član Frajburga.

80' - Mijenja Hansi Flik. Umjesto Haverca i Musijale na teren je poslao Fulkruga i Gecea.

79' - Maestralne izmjene selektora Japana Hajime Morijasua. Rezervisti Minamino i Doan su najzaslužniji za poravnanje!

78' - Japan je sada bolji rival, očito je primljeni gol ostavio traga na Nijemcima.

75' - GOOOOOOOOOOOOOL! Japan je izjednačio! Ritsu Doan je naišao na odbitak i poslao ga u mrežu. Minamino je prethodno šutirao, a Nojer odbio loptu, na koju je natrčao Doan.

74' - Minamino je u igri umjesto Sakaija.

73' - Kakav promašaj! Bila je ovo najbolja prilika za Japan! Šutirao je Asano, Nojer je fenomenalno odbranio, a na odbitak natrčava Sakai koji promašuje odličnu šansu!

71' - Doan mijenja Tanakea kod Japana.

70' - Šta sve spašava japanski golman Gonda! Zaustavio je šut Hofmana, pa i Gnabrija u nastavku akcije! Ostavio je Japan u životu.

68' - Zanimljiv podatak. Osam reprezentativaca Japana igra u njemačkoj Bundesligi, dok samo sedam "Samuraja" nastupa u domaćem, japanskom prvenstvu.

67' - Dvostruka izmjena kod Nijemaca. Hofman i Gerecka su u igri umjesto Milera i Gindoana.

66' - Šloterbek čisti ovo nakon pokušaja Itakure.

65' - Asano je izborio novi korner za svoj tim, peti udarac iz ugla za "Samuraje".

61' - Asano sada loše šutira sa lijeve strane.

60' - Stativa! Gindoan je dobio loptu od Musiale, namjestio se na desnu nogu, šutirao, ali lopta pogađa samo stativu!

57' - Novi korner za Japan. "Samuraji" se ne predaju.

56' - Asano, Mitoma i Tomijasu mijenjaju Maedu, Nagatoma i Kubu.

55' - Nijemci ponovo prijete, Haverc je išao prema golu, ali ispred njega reaguje golman Japana.

51' - Kakva šansa za Njemačku! Musijala je sve sjajno uradio, predriblao je tri igrača Japana, ali na kraju šutira daleko preko gola!

50' - Sada prilika za Japan. Kamada je šutirao, ali je njegov šut izblokiran. Novi korner za azijsku reprezentaciju.

48' - Zanimljiv podatak za strijelca jedinog gola do sada - Ilkaja Gindoana. Naime, njemu je ovo bio prvi pogodak za Njemačku na velikim takmičenjima.

47' - Odmah prijeti Njemačka! Miler je sjajno prošao, a onda uposlio Gnabrija na desnoj strani, a lopta je očešala prečku japanskog gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Sa prvih 45 minuta utakmice. Anadolija

45' - Kraj prvog poluvremena!

45+5+ - Maeda je zaprijetio u finišu prvog dijela.

45+4' - OFSAJD! Poništen gol Haverca, strijelac pogotka je bio u ofsajdu.

45+4' - GOOOOOOOOOL! Kai Haverc šalje loptu u mrežu! Nakon Kimihovog odbitka, Gnabri je dodao do Haverca, a ovaj je šalje u mrežu.

45+4' - Kimih šutira, brani golman Gonda!

45' - Kraj prvog poluvremena, dobra partija "Elfa".

45+2' - Bila je ovo dobra akcija Nijemaca, ali Miler je u šesnaesterac uputio loš centaršut.

45' - Četiri minute sudijske nadoknade.

42' - Kimih se sada odlučio za udarac sa distance, ali ide to daleko preko gola. Bila je ovo tečna akcija Nijemaca, koju je želio završiti veznjak "Elfa" i Bajerna.

35' - Sakai je krenuo u napad, ali je na kraju izborio samo korner, treći za Japan.

33' - GOOOOOOOOOOOOL! Njemačka vodi, Ilkaj Gindaon je bio siguran egzekutor najstrožije kazne!

31' - Penal! Sjajno je Kimih poslao loptu na lijevu stranu, a Raum je u nastavku akcije izborio penal, nakon prekršaja japanskog golmana Gonde!

28' - Gindoan je upropastio sjajnu šansu! Šutirao je pravo u golmana Gondu, a imao je samog saigrača na lijevoj strani. Nije ga primijetio njemački veznjak. Ostaje 0:0.

27' - Nijemci pletu mrežu oko japanskog gola.

20' - Kimih je sada dobro šutirao, ali brani golman Japana Gonda.

Gnabri i Jošida u duelu. AP

16' - Prva prilika na utakmici! Ridiger je najbolje skočio nakon kornera, ali njegov šut ide pored gola.

15' -  Haverc je izborio prvi korner za Njemačku.

12' - Japanci agresivni, rastrčani, kako smo i navikli od njih.

8' - Zatresla se mreža Nojerovog gola, ali zbog ofsajda je poništen pogodak.

4' - Japan dolazi do kornera, nakon što je Gindoan izbacio loptu van granica igrališta.

1' - Počela utakmica!

0' - Pravdu na ovom susretu dijeli salvadorski sudija. Ivan Arcides Barton Cisneros.

0' - Inače, ove dvije selekcije odigrale su dva međusobna duela. Prije 16 godina su u prijateljskom susretu odigrale 2:2, a 2004., također u prijateljskom meču, "Elf" je slavio sa 3:0.

13:55 - Evo i sastava za današnji meč, koji će suditi Ivan Sinseros iz El Salvadora.

Njemačka: Nojer; Raum, Zile, Ridiger, Šloterbek; Gundogan, Kimih; Musijala, Gnabri, Miler; Haverc.

Japan: Gonda; Nagatomo, Itakura, Jošida, Sakai; Tanaka, Endo; Kamada, Ito, Kubo; Maeda.

0' - Japan želi nastaviti tradiciju prolaska grupne faze. Zanimljivo da su Japanci u Rusiji prošli u osminu finala, a da je Njemačka kao aktuelni prvak ispala u grupi.