Još jedna senzacija na Mundijalu: Marokanci bacili Belgijance na koljena

Meč drugog kola F grupe

Slavlje Marokanaca nakon gola. AP

Piše: A. V. - E. Ć.

27.11.2022

Fudbaleri Maroka priredili su još jednu senzaciju na Svjetskom prvenstvu u Kataru pošto su u drugom kolu grupe F savladali favorizovanu Belgiju sa 2:0.

Jalovi napadi Belgijanaca nisu bili opasnost po gol Marokanaca, koji su usljed nesvakidašnje situacije morali mijenjati golmana neposredno pred početak utakmice, pa je među stative stao Munir El Kahui.

U posljednjim sekundama prvog dijela Hakim Zijeh (Ziyech) je majstorski pogodio iz slobodnog udarca iskosa, ali je gol poništen zbog ofsajda. Romain Sais (Saiss), kapiten Maroka, smetao je Tibi Kurtoi (Thibaut Courtois) zbog čega je pogodak poništen.

Marokanci su potom stigli do gola, koji nije poništen. Abdelhamid Sabiri je iz slobodnog udarca iskosa šutirao i iznenadio Kurtou za veliko slavlje navijača i igrača Maroka. U trećoj minuti nadoknade Zakaria Abukalal je dokrajčio Belgijance.

Maroko je sada lider grupe F sa četiri boda, Belgija ima tri, dok će svoj meč od 17 sati igrati Hrvatska i Kanada.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj! Velika pobjeda Maroka!

90+5' - Sabiri zbog prigovora dobija žuti karton.

90+3' - GOOOOOOOOOOOOOL! Marokanci su bacili Belgijance na koljena! Abukalal zabija gol nakon asistencije Zijeha!

90+1' - Marokanci su vješto potrošili prvi minut nadoknade. Četiri minute nade za Belgiju.

90' - Pet minuta sudijske nadoknade.

90' - Marokanci prijete iz kontre. Hamdalah je šutirao, Kurtoa brani. Ovo je prvi korner za Maroko.

82' - Bilo je opasno! Vertongen je najbolje skočio nakon kornera Mertensa, lopta ide pored lijeve stative marokanskog gola.

81' - Martinez nema šta čekati, ubacuje u igru i Lukakua. Najbolji strijelac Belgije je zamijenio Menijea.

75' - Nove promjene kod Belgijanaca. Trosar i De Ketelar mijenjaju Azara i Bačuajia.

73' - Pogodak Sabirija možete pogledati OVDJE.

73' - Sabiri je ušao pet minuta prije nego je postigao gol!

73' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Sjajan gol Sabirija, Belgijanci su u šoku, Maroko vodi!

72' - Nove promjene u marokanskom sastavu. Hamdalah i Abukilal su zamijenili Bufala i En Nesirija.

70' - Ponovo skromno izdanje De Brujnea. On je protiv Kanade u prvom dijelu kompletirao samo šest dodavanja, a kasnije je bio iznenađen što je dobio nagradu za igrača utakmice. I danas je odigrao jako skromno u prvih 45 minuta, kompletirao je svega 14 paseva.

68' - Izmjene i u marokanskom timu. Sabiri je zamijenio Amalaha, a Atiat-Alah Hakimija.

65' - Mertens prijeti, išlo je to poprilično po sredini gola, no izmjene su očito unijele svježinu u igri Belgije.

60' - Mijenja Martinez. Tilemans i Mertens su u igri umjesto Onane i Edena Azara.

56' - Kakva šansa za Maroko! Bufal je probio po lijevoj strani, namjestio se na šut, ali ide to pored belgijskog gola.

50' - Konfuzna situacija uoči utakmice. Naime, golman Maroka Jasin Bono bio je najavljen kao starter, čak je i izašao na teren, otpjevao himnu, a na kraju je završio na klupi.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, nije bilo izmjena.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45+1 - OFSAJD! Poništen je gol Maroka.

45+1' - GOOOOOOOOOOOOOL! Šok za Belgijance u finišu prvog dijela. Zijeh je uputio oštru loptu, a ona je završila u golu!

45' - Minut sudijske nadoknade.

45' - Zijeh je izvukao slobodan udarac, Maroko će pokušati zaprijetiti iz prekida.

42' - Belgija se muči i u ovom susretu kao što je to bio slučaj protiv Kanade, nemaju rješenja za dobro postavljene odbrane svojih protivnika.

40' - Roberto Martinez je na zagrijavanje poslao Romelua Lukakua.

39' - De Brujne je pokušao iznenaditi marokanskog golmana Munira, ali lopta ide preko gola.

35' - Novi korner za Belgiju, izborio ga je De Brujne.

34' - Sada Marokanci prijete. Dubinska lopta za Hakimija koji je utrčao u prazan prostor, ali slabo šutira.

32' - Dobra akcija Belgijanaca, De Brujne je uposlio Menija na desnoj strani koji loše centrira. Maroko se odbranio i od ovog napada "Crvenih đavola".

29' - Evo ga i prvi žuti karton na utakmici, dobio ga je Onana koji je faulirao Ounahija. Zbog ovog kartona reprezentativac Belgije propustit će susret 3. kola grupne faze protiv Hrvatske.

28' - Sada akcija Marokanaca, na kraju je Amalah šutirao iz teške pozicije i poslao loptu iznad prečke Kurtoinog gola.

23' - Inače, selekcija Belgije svrstana je među favorite ovogodišnjeg Mundijala, no s tim se ne slaže prva zvijezda reprezentacije Kevin De Brujne, koji je izjavio da su oni svoju najbolju šansu propustili na Svjetskom prvenstvu u Rusiji prije četiri godine, da su potrošili sjajnu generaciju i da su mnogi igrači prestari.

21' - Zijeh je ponovo zaprijetio sa distance, ali njegov šut ide preko gola.

19' - Griješe ponovo Marokanci, do lopte dolazi Menije koji šutira pravo u dobro postavljenog Munira.

16' - Bila je ovo uigrana kombinacija. Torgan Azar je dodao do svog brata Edena, ovaj ostavio povratnu za De Brujnea, ali je šut belgijskog veznjaka izblokiran.

15' - Marokanci se slabo nose s visokim presingom Belgije. Sada je Torgan Azar ukrao loptu, a srušio ga je Amrabat. Nova prilika za centaršut, ovog puta s lijeve strane. Pored lopte su De Brujne i mlađi Azar.

13' - Novi korner za Belgiju, treći u dosadašnjem dijelu susreta.

10' - Sais je srušio De Brujnea, Belgija će imati priliku da zaprijeti iz prekida. Dobra pozicija da De Brujne uputi upotrebljiv centaršut.

7' - Vrlo otvorena utakmica u uvodnim minutama.

5' - Prilika za Belgiju. Batšuai je izašao pred Munira, koji je dobro odbranio.

5' - Bolji početak Maroka, koji je krenuo vrlo ofanzivno.

2' - Odmah je pokušao Ziješ, ali je Kurtoa siguran.

1' - Počela je utakmica!

13:51 - Belgijanci su u prvom kolu slavili protiv Kanade s 1:0, dok je Maroko remizirao bez golova - 0:0 s Hrvatskom.

13:50 - Evo i sastava.

Belgija: Kurtoa – Menije, Aldervejreld, Vertongen, Kastanj – Onana, Vitsel, T. Azar – De Brujne, Batšuaji, E. Azar

Maroko: Bono – Hakimi, Agerd, Sais, Mazraui – Unai, Amrabat, Amala – Ziješ, En Nesiri, Bufal

13:45 - Današnji meč igra se na Al Tumama stadionu u Dohi, a sudit će ga Sezar Arturo Ramos iz Meksika.