Engleska uvjerljiva protiv Velsa, Amerikanci savladali Iran za osminu finala

"Gordi Albion" postigao tri gola u drugom poluvremenu, Pulišić junak SAD-a

Piše: E. Ć.

29.11.2022

S večerašnjih utakmica - Avaz
+1

Reprezentacije Engleske i Sjedinjenih Američkih Država izborile su plasman u narednu rundu takmičenja na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Englezi su uvjerljivo slavili protiv Velsa sa 3:0, te osvojili grupu B, dok su Amerikanci u neizvjesnom meču savladali direktnog konkurenta ekipu Irana sa 1:0.

Nakon prvog poluvremena u kojem nije bilo golova, Englezi su u drugom postigli tri protiv Velsa. Prvi je došao u 50. minuti kada je Markus Rašford (Marcus Rashford) pogodio iz slobodnog udarca, a samo 60 sekundi kasnije na 2:0 povisio je Fil Foden (Phil) nakon asistencije Harija Kejna (Harry Kane). Rašford je postigao gol u 68. minuti za 3:0, imao i nekoliko prilika za svoj treći gol, ali još ćemo sačekati na prvi het-trik na ovom Mundijalu.

Amerikanci slave Kristijana Pulišića (Christian). Prva zvijezda SAD pogodio je u 38. minuti nakon sjajne akcije. Vinston Mekeni (Winston McKennie) je prebacio loptu na desnu stranu, odakle je Seržinjo Dest (Sergino) vratio pred gol, a na pravom mjestu je bio Pulišić koji je šalje u mrežu Irana. Pulišić se tom prilikom povrijedio, pa je nakon prvog poluvremena ostao u svlačionici.

Poznato je i s kim će igrati Engleska i SAD u narednom kolu. Englezi će za rivale imati drugopalsiranu ekipu grupe B, odnosno Senegal, dok će Amerikanci odmjeriti snage sa Nizozemskom.

TOK UTAKMICA

90' - Iran - SAD 0:1, kraj! Amerikanci idu dalje kao drugoplasirana ekipa grupe B!

90+10' - Iran - SAD 0:1, sudija je pogledao usporeni snimak, nema penala za Iran!

90+9' - Iran - SAD 0:1, Taremi pada, Iranci traže penal! Gledat će se VAR!

90+8' - Iran - SAD 0:1, sve manje vremena za Irance.

90+6' - Iran - SAD 0:1, žuti karton sada dobija Džalali.

90' - Vels - Engleska 0:3, kraj! Englezi su zasluženo slavili i izborili plasman dalje!

90' - Iran - SAD 0:1, čak devet minuta sudijske nadoknade na ovom meču.

90+2' - Vels - Engleska 0:3, sjajna prilika za Stonsa! Pokušaj engleskog defanzivca ide van okvira gola.

90' - Vels - Engleska 0:3, četiri minute nadoknade.

85' - Vels - Engleska 0:3, Rašfordov gol za 0:3 bio je 100. koji su Englezi postigli u historiji svjetskih prvenstava, te su tako dospjeli u odabrano društvo u kojem su od ranije Brazil, Njemačka, Argentina, Italija, Francuska i Španija.

79' - Iran - SAD 0:1, Iranci sve nervozniji, ukoliko izgube ispadaju sa Mundijala.

77' - Iran - SAD 0:1, Hoseini je dobio žuti karton.

72' - Vels - Engleska 0:3, Rašford je bio u šansi! Malo je nedostajalo da dođe do het-trika, bio bi to prvi het-trik na ovom Mundijalu.

67' - Vels - Engleska 0:3, GOOOOOOOOOOOOOL! Rašford je postigao novi gol!

65' - Iran - SAD 0:1, Mekeni je ustupio svoje mjesto Akosti.

58' - Vels - Engleska 0:2, Englezi su osigurali prolaz dalje, stoga je Sautgejt iskoristio priliku da mijenja. Arnold, Vilson i Filips mijenjaju Volkera, Kejna i Rajsa.

51' - Vels - Engleska 0:2, GOOOOOOOOOOOOL! Dva brza gola Engleza, a nakon odlične akcije pogađa Foden! Kejn je asistirao!

50' - Vels - Engleska 0:1, GOOOOOOOOOOOOOL! Sjajan gol postiže Markus Rašford! Golman Velsa nije imao šanse da odbrani ovaj šut iz slobodnog udarca!

46' - Iran - SAD 0:1, počelo je drugo poluvrijeme i u ovom susretu. Dvije izmjene na odmoru. Godos je zamijenio Azmouna kod Irana, a Amerikanci će u nastvku igrati bez Pulišića, Aronson je u timu umjesto njega.

46' - Vels - Engleska 0:0, Velšani u nastavku bez prve zvijezde. Geret Bejl je zamijenjen, a umjesto njega u igri je Brenan Džonson.

46' - Vels - Engleska 0:0, počelo je drugo poluvrijeme.

Ovako izgleda tabela grupe B nakon prvih 45 minuta na utakmicama 3. kola. Trenutno dalje idu Engleska i SAD, dok će svoj nastup na Mundijalu u Kataru završiti selekcije Irana i Velsa.

Trenutni prikaz tabele B. Screenshot / Sofascore

45' - Poluvrijeme na obje utakmice. Vels - Engleska 0:0, Iran - SAD 0:1.

45+5' - Vels - Engleska 0:0, prvi pokušaj Velšana, no šut Džoa Alena ide daleko od gola.

45+3' - Iran - SAD 0:1, prinudna izmjena kod Irana. Karimi mijenja povrijeđenog Mohamadija.

45+3' - Vels - Engleska 0:0, Kejn je sada šutirao, na kraju korner za "Gordi Albion".

45' - Iran - SAD 0:1, i ovdje je sudija pokazao da će se u prvom dijelu igrati još pet minuta.

45' - Vels - Engleska 0:0, pet minuta sudijske nadoknade.

44' - Vels - Engleska 0:0, treći korner za Engleze.

43' - Iran - SAD 0:1, Adams je dobio žuti karton.

41' - Iran - SAD 0:1, Pulišić se žali da se povrijedio prilikom postizanja pogotka.

41' - Vels - Engleska 0:0, dva vezana kornera za Engleze, pritišće "Gordi Albion".

38' - Bila je to odlična akcija! Mekeni je prebacio loptu na desnu stranu, tamo je bio Dest koji je glavom vraća pred gol Irana, a na pravom mjestu je bio Kristijan Pulišić.

38' - Iran - SAD 0:1, GOOOOOOOOOOOL! Kristijan Pulišić je zabio, ovaj rezultat vodi Amerikance dalje!

38' - Vels - Engleska 0:0, prvi pokušaj Fodena! Šutirao je iz okreta, ali otišlo je to preko gola.

36' - Iran - SAD 0:0, Amerikanci su do sada uputili šest šuteva na gol Irana, dok su Iranci bez odgovora.

35' - Vels - Engleska 0:0, Vilijams ne može nastaviti utakmicu, mijenja ga Roberts. Vilijams se povrijedio prilikom blokiranja šuta Markusa Rašforda.

34' - Vels - Engleska 0:0, prekid i na ovom susretu, Vilijams se požalio na neki udarac.

32' - Iran - SAD 0:0, kratki prekid meča zbog ukazivanja pomoći Nuralahiju.

29' - Vels - Engleska 0:0, prvi žuti karton na ovom susretu, dobio ga je Velšanin Danijel Džejms.

26' - Iran - SAD 0:0, Amerikanci kontrolišu susret, no Pulišić i društvo za sada ne mogu do gola.

20' - Bez pravih prilika na obje utakmice. Inače, ukoliko SAD pobijedi Iran proći će grupnu fazu, šesti put u svojoj historiji i prvi put od Mundijala u Brazilu 2014. godine.

Pobijedi li Iran, prvi put u svojoj historiji će se plasirati u osminu finala Svjetskog prvenstva.

18' - Vels - Engleska 0:0, Englezi su upropastili slobodan udarac iz dobre pozicije. Pokušali su nešto iskombinovati, no na kraju se ništa nije izrodilo iz tog pokušaja.

17' - Iran - SAD 0:0, prilika za Amerikance, Dest je uputio opasan centaršut, ali reagira golman Beiranvand.

17' - Vels - Engleska 0:0, Kejn je sada izborio prekršaj, ovo je prilika da se direktno šutira na gol Velsa.

12' - Iran - SAD 0:0, Amerikanci drže loptu u svojim nogama, pokušavaju kreirati neku priliku kojom bi ugrozili iranski gol.

10' - Vels - Engleska 0:0, prvo uzbuđenje na ovoj utakmici! Kejn je proigrao Rašforda koji je išao sam na golmana Velsa, no Vard je dobro istrčao.

5' - Engleska je u najboljoj poziciji u grupi B, dok je u najgoroj njen večerašnji rival Vels. Velšani moraju pobijediti, a da Iran i SAD odigraju neriješeno.

4' - Miran početak obje utakmice.

1' - Počele su utakmice! Engleska i SAD su favoriti prema svjetskim bukmejkerima.

Utakmice počinju od 20 sati, a stigle su nam i početne postave.

Vels - Engleska

Vels: Vard, Vilijams, Mefam, Rodon, Dejvis, Ampadu, Alen, Bejl, Remzi, Džejms i Mur.

Engleska: Pikford, Megvajer, Stons, Volker, Šo, Rajs, Henderson, Foden, Belinem, Rašford i Kejn.

Iran - SAD

Iran: Beiranvand, Rezaeian, Hoseini, Puraliganđi, Mohamed, Ezatolahi, Nurolahi, Hajsafi, Golizadeh, Taremi i Azmoun.

SAD: Tarner, Robinson, Rim, Karter-Vikers, Dest, Adams, Musah, Mekeni, Vea, Pulišić i Serđent.

SAD će za prolaz dalje morati pobijediti. S druge strane postoji scenarij po kojem bi Iran prošao dalje i s remijem, ali tada Vels ne bi smio pobijediti Englesku. Englezi su sigurni prolaznici grupe.