SVJETSKO PRVENSTVO 2022

Tragedija Tunisa: Pobijedili Francusku i ispali, "Kenguri" odskakutali u osminu finala

Posljednje utakmice grupe D

Leki: Junak Australije. Twitter

Piše: E. Ć.

30.11.2022

Odigrane su i posljednje utakmice u grupi D, nakon čega smo dobili prolaznike ove grupe. To su selekcije Francuske i Australije, dok će kući Tunižani i Danci. Tunis je, uprkos pobjedi protiv Francuske (1:0) ispao iz grupe, jer je Australija istim rezultatom savladala Dansku.

Francuzi su i prije ovog kola bili sigurni, pa je selektor Didije Dešam (Didier Deschamps) izmijenjao sastav. U odnosu na tim koji je igrao sa Danskom samo su Rafael Varan (Raphael Varane) i Aurelijen Čuameni (Tchuameni) igrali protiv Tunisa (0:1).

Gol koji je donio senzacionalni trijumf Tunisu viđen je u 58. minuti kada je Vahbi Kazri (Wahbi Khazri) pogodio. U finišu prava drama. Pogodak je dao je rezervista Antoan Grizman (Antoine Griezmann), ali je njegov gol poništen zbog ofsajda.

U drugom meču Australija je savladala Dansku. Danci su od prve minute napali jer su im za prolaz dalje bila neophodna tri boda, a ofanzivnu igru Skandinavaca kaznio je Metju Leki (Matthew Leckie). Australci su imali još prilika iz kontranapada, ali na kraju je ostalo 1:0.

Ovo je prava tragedija Tunižana, koji su pobijedili aktuelne svjetske prvake i moćne "Trikolore", a na kraju su ispali. Njima je, osim trijumfa protiv Francuza, trebao remi u susretu Australije i Danske.

Francuska i Australija će večeras dobiti rivale u osmini finala. Podsjetimo, ova grupa se križa sa grupom C gdje su Argentina, Poljska, Saudijska Arabija i Meksiko.

TOK UTAKMICA

90' - Tunis - Francuska 1:0, kraj! Francuzi idu dalje kao prvi u grupi, Tunis završio na trećem mjestu.

90+9' - Tunis - Francuska 1:0, ofsajd! Nema gola za Grizmana!

90+8' - Tunis - Francuska 1:1, GOOOOOOOOOOL! Grizman pogađa i spašava "Trikolore" od šokantnog poraza.

90' - Australija - Danska 1:0, kraj! Australija prolazi grupu kao drugoplasirani tim, a Danci su sa jednim osvojenim bodom zakovani za dno!

90+5' - Australija - Danska 1:0, dobra šansa za Dansku! Nakon kornera Eriksena Kornelijus šutira preko gola!

90+3' - Australija - Danska 1:0, pritisak Danaca, imat će korner.

90' - Australija - Danska 1:0, u ovom susretu će se igrati još šest minuta.

90' - Tunis - Francuska 1:0, osam minuta nadoknade.

88' - Tunis - Francuska 1:0, Mbape u šansi, ali brani to Dahmen.

85' - Tunis - Francuska 1:0, Rabio je šutirao, ali lopta nakon voleja ide pored gola.

81' - Tunis - Francuska 1:0, Mbape i društvo su unijeli svježinu svojim ulaskom sa klupe, ali "Trikolori" i dalje gube.

79' - Tunis - Francuska 1:0, Genduzi ustupa svoje mjesto Dembeleu.

75' - Australija - Danska 1:0, Skov je faulirao Bakusa, dobio je žuti karton.

73' - Tunis - Francuska 1:0, Dešam na teren šalje i Grizmana, zamijenio je Fofanu.

71' - Australija - Danska 1:0, ipak ofsajd, ništa od penala za Dansku!

71' - Australija - Danska 1:0, penal za Dansku!

69' - Australija - Danska 1:0, Skov i Kornelijus su u igri umjesto Melea i Skov Olsena.

64' - Tunis - Francuska 1:0, tri izmjene pravi selektor "Trikolora" Didije Dešam. Na terenu su Mbape, Rabio i Saliba, a izlaze Koman, Veretu i Varan.

62' - Tunis - Francuska 1:0, strijelac gola Kazri ne može nastaviti s igrom, mijenja ga Mandanda.

61' - Australija - Danska 1:0, sjajna kontra "Sokerosa" i gol Lekija. Australija se ovim golom vraća na drugo mjesto u grupi, Tunis je trenutno na trećem, a Danci na četvrtom.

60' - Australija - Danska 1:0, GOOOOOOOOOOOOOL! Vodi Australija, sjajan pogodak Lekija!

58' - Tunis - Francuska 1:0, Fofana je izgubio loptu na sredini terena, a Kazri je u nastavku akcije postigao gol!

58' - Tunis - Francuska 1:0, GOOOOOOOOOOOOOL! Na pragu smo senzacije, Kazri dovodi Tunis u vodstvo!

57' - Australija - Danska 0:0, žuti karton za Degeneka, nakon prekršaja nad Linstromom.

53' - Tunis - Francuska 0:0, dobra šansa za Tunižane, ali Laiduni šutira iznad prečke.

52' - Tunis - Francuska 0:0, pogled na klupu Francuske. Tamo su Mbape, Žiru, Ernandez, Rabio, Dembele, Grizman, Ljoris, Pavar, Kunde, Upamekano...

Klupa "Trikolora". FIFA

51' - Australija - Danska 0:0, Danci napadaju od prve minute i drugog dijela, baš kao što je to bio slučaj u prvom. Treba im pobjeda, jedino im tri boda ovdje donose prolaz dalje.

46' - Australija - Danska 0:0, počelo drugih 45 minuta.

46' - Tunis - Francuska 0:0, počelo drugo poluvrijeme.

46' - Australija - Danska 0:0, izmjena kod "Sokerosa". Bakus je zamijenio Gudvina. Mijenjali su i Danci, Bah je u igri umjesto Kristensena.

Bez golova u prvih 45 minuta u posljednja dva susreta grupe D. Ukoliko ovako ostane, dalje idu selekcije Francuske i Australije. Trenutno tabela u ovoj grupi izgleda ovako:

Trenutni prikaz tabele u grupi D. Sofascore

45' - Tunis - Francuska 0:0, kraj prvog poluvremena.

45' - Australija - Danska 0:0, kraj prvih 45 minuta.

45' - Tunis - Francuska 0:0, dvije minute sudijske nadoknade i na ovom meču.

45' - Australija - Danska 0:0, dvije minute nadoknade.

44' - Australija - Danska 0:0, Danci su bili hit na Evropskom prvenstvu prošle godine, kada su došli do polufinala gdje ih je zaustavila Engleska, a u Kataru bi nastup na Mundijalu mogli očitati već u grupi.

41' - Tunis - Francuska 0:0, od igrača koji su igrali protiv Danske kod Francuza su danas u timu jedino Varan i Čuameni.

40' - Australija - Danska 0:0, popustio je pritisak Danske, australska odbrana može predahnuti.

35' - Tunis - Francuska 0:0, Tunižani ponovo prijete! Kazri je šutirao, a Mandanda se morao namučiti da to odbrani.

34' - Tunis - Francuska 0:0, novi korner za Tunižane, već peti na ovom susretu za njih.

30' - Tunis - Francuska 0:0, Tunižani napadaju, njima je za prolaz dalje potrebna senzacionalna pobjeda protiv Francuske pod uslovom da Australija ne savlada Dansku.

28' - Tunis - Francuska 0:0, prvi žuti karton na ovoj utakmici, a dobio ga je Kehrida zbog prekršaja nad Kamavingom.

24' - Australija - Danska 0:0, Skov Olsen je ponovo bio u prilici, ali slabo šutira desnom nogom.

20' - Zanimljiv podatak. Metju Rajan i Metju Leki igraju svoju devetu utakmicu na svjetskim prvenstvima, te su tako izjednaćčili rekord Tima Kejhila i Marka Brešana koji su do sada bili rekorderi po broju nastupa na najvećoj sceni za popularne "Sokerose".

17' - Australija - Danska 0:0, Danci su pokušali zaprijetiti iz prekida, ali Andersen nije dobro šutirao nakon centaršuta Eriksena.

14' - Australija - Danska 0:0, Danci moraju pobijediti na ovom meču, ako žele dalje.

11' - Australija - Danska 0:0, Jensen je šutirao ali se odbranom istakao golman Australije Rajan.

8' - Tunis - Francuska 0:0, Tunižani su napali, čak su i postigli gol, ali je on poništen zbog ofsajda Gandrija.

4' - Australija - Danska 0:0, žuti karton za Behiča.

1' - Počele su utakmice!

Stigli su i početni sastavi. Selektor "Trikolora" Didije Dešam (Didier Deschamps) je napravio veliki broj izmjena.

Australija - Danska

Australija: Rajan, Degenek, Sutar, Roules, Behič, Leki, Irvin, Muj, Gudvin, Djuk i Mekgri.

Danska: Šmajhel, Mele, Kristijansen, Andersen, Kristensen, Jensen, Hejberg, Jensen, Lindstom, Eriksen, Skov Olsen i Brajvajt.

Tunis - Francuska

Tunis: Damen, Gandri, Merijah, Talbi, Kehrida, Škiri, Laiduni, Malul, Slimane, Kazri i Ben Romdane.

Francuska: Mandanda, Disasi, Varan, Konate, Fofana, Čuameni, Kamavinga, Gvenduzi, Koman, Kolo Muani i Veretu.

Podsjetimo, Francuzi su već ovjerili prolaz dalje. Australija bi im se pridružila u osmini finala u slučaju pobjede, a igra im i remi ukoliko Tunis ne savlada Francusku.

Danci su moraju slaviti protiv Australije i nadati se da Tunis neće biti bolji od Francuske. Tunis bi prošao dalje u slučaju da pobijedi Francusku, a da Australija ne dobije Dance.