Rapsodija Portugalaca, Švicarska primila šest golova

Portugal ide na Maroko

Slavlje Portugalaca nakon gola. Anadolija

6.12.2022

Fudbaleri Portugala deklasirali su Švicarsku u osmini finala Svjetskog prvenstva sa 6:1 i plasirali se u četvrtfinale. Sjajni Portugalci su od prve minute bili bolji rivali, a jedan od junaka je Goncalo Ramos koji je postigao prvi het-trik na ovom Mundijalu.

Zanimljivo da je on prve minute počeo umjesto Kristijana Ronalda. U strijelce su se upisali još Pepe, Rafael Gerero i Rafael Leao. Utješni gol za Švicarsku postigao je Akandži.

Portugal će u osmini finala igrati protiv Maroka koji je danas nakon penala eliminisao Španiju.

REZULTAT

Portugal - Švicarska 6:1 (Ramos 18', Pepe 33', Ramos 50', Gerero 55' , Ramos 67', Leao 90+2'/ Akandži 58')

TOK UTAKMICE

90+2' - GOOOOOOOOOOOOOL! Rafael Leao se upisuje u strijelce!

90' - Četiri minute nadoknade.

89' - Embolo je izašao iz igre, njega je zamijenio Jašari.

87' - I Bruno Fernandeš je završio ovaj meč, zamijenio ga je Rafael Leao.

80' - Bernardo Silva sada izlazi, na terenu je Ruben Neveš.

79' - Embolo je sada pokušao atraktivno, ali ide to pored gola.

73' - Trostruka izmjena Portugalaca, evo i Ronalda. On, Vitinja i Horta mijenjaju Ramosa, Otavija i Feliksa.

69' - Bila je ovo sjajna akcija Portugalaca! Bernardo Silva je prebacio loptu na lijevu stranu gdje je bio Gerero koji je iz prve pokušao uposliti Fernandeša, ali veznjak Portugala kasni na loptu.

67' - GOOOOOOOOOOOOOL! Feliks je uposlio Ramosa, a sjajni napadač Portugala postiže svoj treći gol! Ovo je prvi het-trik na Mundijalu u Kataru.

66' - Nova promjena kod Švicaraca. Okafor mijenja Vargasa.

65' - Zanimljiv podatak. Pepe je golom na večerašnjoj utakmici prestigao Kristijana Ronalda.

61' - Zakarija je izborio korner.

59' - Komer dobija žuti karton.

58' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Akandži sada pogađa, Švicarska postiže prvi gol! Lopta je do njega došla nakon što je Ramos skrenuo.

55' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Sada je Rafael Gerero postigao gol! Raspad Švicarske!

54' - Dvostruka izmjena u Švicarskoj. Sov i Frojler su završili s utakmicom, a u igru će Zakarija i Seferović.

50' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Goncalo Ramos postiže novi gol! Dalo je ubacio prizemnu loptu na prvu stativu, kasni Komer, a na nju natrčava Ramos i šalje je u mrežu.

46' - Počinje drugo poluvrijeme.

46' - Komer je zamijenio Šara u švicarskom timu.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Četiri minute nadoknade.

42' - Šar je dobio žuti karton zbog prekršaja na sredini terena, ali je sudija pustio prednost, pa naknadno pokazao javnu opomenu.

42' - Kakva šansa! Ramos je imao zicer, ali odbranio je to Somer.

41' - Vargas je bio u prodoru sa lijeve strane, ali je centaršut očišćen.

33' - Ovo mu je osmi gol u dresu reprezentacije.

33' - GOOOOOOOOOOOL! Pepe postiže gol nakon kornera, Portugal vodi 2:0! Fernandeš je centrirao, a Pepe je bio najviši u skoku.

32' - Dobra šansa za Portugal! Feliks je uputio dobar centaršut, išla je lopta na Ramosa, ali je u zadnji čas loptu izbacio Fabijan Šar.

30' - Najbolja prilika Švicarske! Šaćiri je šutirao iz slobodnog udarca, a Kosta je to odbranio. Bit će korner za Švicarsku.

29' - Embolo je izborio prekršaj, Diaš ga je faulirao.

23' - Sada je Ramos loše šutirao, imao je samog fudbalera na desnoj strani, a on se odlučio da šutira i bilo je to slabo.

22' - Nova dobra prilika Portugala! Ramos je ostavio povratnu loptu, a Otavio je šutirao. Ovog puta Somer to brani.

18' - GOOOOOOOOOOOOOL! Portugal vodi, a strijelac je Goncalo Ramos! Iskoristio je slabu reakciju odbrane i golmana Švicarske!

17' - Bilo je opasno! Bernardo Silva je prošao po lijevoj strani i pokušao je uposliti Ramosa, ali reaguje odbrana Švicarske.

15' - Portugalci su umirili igru, sada oni drže loptu, ali daleko su od švicarskog gola.

11' - Portugalci imaju problema sa kreiranjem napada, Švicarci su visoko izašli.

8' - Miran početak utakmice, Švicarci imaju loptu više u svom posjedu.

4' - Prvi korner za Švicarsku, izborio ga je Embolo.

1' - Počela je utakmica!

Pobjednik ovog susreta u četvrtfinalu će biti rival Maroku koji je napravio iznenađenje i eliminisao Španiju nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Poznati su i sastavi za ovaj meč, a selektor Portugala Fernando Santos iznenadio je Kristijana Ronalda (Cristiano) i ostavio ga na klupi, kao i Žoaa Kansela (Joao Cancelo).

Portugal: Kosta, Dalo, Diaš, Pepe, Gerero, Karvaljo, Bernardo Silva, Fernandeš, Otavio, Ramos i Feliks.

Švicarska: Somer, Fernandeš, Akandži, Šar, Rodrigez, Džaka, Frojler, Šaćiri, Sov, Vargas i Embolo.