MUNDIJAL 2022

Argentinci nakon penala izbacili Nizozemsku i zakazali duel s Hrvatskom

"Gaučosi" su vodili sve do desete minute sudijske nadoknade, a onda susret morali riješavati na penale

Dva kapitena: Van Dajk i Mesi. AP

Piše: E. Ć.

9.12.2022

Fudbaleri Argentine drugi su polufinalisti Svjetskog prvenstva u Kataru nakon što su poslije penala savladali Nizozemsku (3:2 ukupno).

Nakon dramatičnog finiša regularnog dijela utakmice, kada se Nizozemska vratila u život, uslijedili su produžeci poslije kojih nije bilo promjene rezultata. Potom se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Heroj Argentinaca bio je sjajni golman Emilijano Martinez koji je zaustavio penale Virdžilu Van Dajku i Stivenu Bergijsu.

Argentina je povela u 35. minuti preko Nahuela Moline poslije fantastičnog proigravanja Lionela Mesija. Mesi je potom u 73. minuti realizirao penal koji je skrivio Denzel Damfris. Selektor Nizozemske Luj van Gal je potom bacio sve karte u napad, u igru je ubacio Vuta Veghorsta, a ovaj se odužio na najbolji način.

Pet minuta po ulasku u igru smanjio je rezultat, a onda je u desetoj minuti nadoknade pogodio nakon sjajne akcije za produžetke. U penal-seriji za Argentince su pogađali Mesi, Paredes, Montiel i Lautaro Martinez, dok Enzo Fernandez nije bio precizan. Kod Nizozemaca su precizni bili Kupmajners, Veghorst i Luk de Jong.

TOK UTAKMICE

REZULTAT

Nizozemska - Argentina 2:2 (Veghorst 83', 90+10'/ Molina 35', Mesi 74')

5' - GOL! Lautaro pogađa, Argentina ide dalje!

5' - GOL! Luk de Jong pogađa!

4' - Promašaj! Enzo Fernandez je šutirao pored gola!

4' - GOL! Veghorst, spasitelj Nizozemaca u regularnom dijelu meča, je bio siguran i s penala!

3' - GOL! Montiel šalje loptu u jednu, a golmana u drugu stranu. Argentina vodi 3:1!

3' - GOL! Kupmajners pogađa, prvi gol za Nizozemsku.

2'- GOL! Paredes je šutirao jako i precizno, Nopert nemoćan. Argentina vodi 2:0!

2' - Martinez brani i Bergijsu!

1' - GOL! Mesi je lagano prevario golmana Nizozemske. Argentina vodi 1:0!

1' - Martinez brani šut Van Dajku! Pročitao je argentinski golman namjeru kapitena Nizozemske.

1' - Nizozemci pucaju prvi, Van Dajk će šutirati.

120' - Kraj, penali odlučuju protivnika!

120' - Minut nadoknade.

120' - Stativa! Fernandez je sjajno šutirao, ali okvir gola spašava Nizozemce!

120' - Mesi je sada šutirao, ali osvaja samo korner.

119' - Brz napad Argentinaca sada! Lautaro je šutirao, ali Nopert to brani.

118' - Kontra Nizozemaca, Bergijs je prošao po desnoj strani, centrirao je, ali hvata to Martinez.

116' - Novo uzbuđenje pred golom Nizozemske! Lopta je od bloka završila iznad prečke. Novi korner za "Gaučose".

115' - Napadaju Argentinci, Di Marija je unio svježinu.

114' - Kakva šansa za Argentinu! Lautaro je dobio loptu, šutirao, ali Van Dajk je to izblokirao.

113' - Gakpo je izašao, a na terenu je Lang.

112' - Pezelja dobija žuti karton, on je deseti Argentinac koji je upisan u bilježnicu sudije Lahoza.

111' - Di Marija je zamijenio Martineza.

110' - Mesi je šutirao, ali je ovaj pokušaj bio loš.

109' - Zbog prigovora je požutio i Montiel.

107' - Korner za Argentinu, zanimljivo tek drugi na ovoj utakmici za "Gaučose".

106' - Montiel je zamijenio Molinu.

106' - Početak drugog produžetka.

105' - Kraj prvog produžetka.

104' - Uzbuđenje pred golom Nizozemske! Mesi je poslao opasan centaršut, malo je na tu loptu zakasnio Otamendi.

101' - Timber je sada srušio Mesija. Nizozemski defanzivac ima žuti karton od ranije, no neće sada dobiti crveni karton uprkos protestu argentinskih navijača.

101' - Ne štede se ni jedni ni drugi.

99' - Luk de Jong je sada fauliran. Prilika da Nizozemska ponovo zaprijeti iz prekida.

96' - I jedni i drugi bez mnogo rizika.

91' - Počeo je prvi produžetak.

90' - Kraj regularnog dijela, gledat ćemo produžetke.

90+12' - Otamendi je dobio žuti karton, a na drugoj strani je požutio Bergvajn.

90+10' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Kakva akcija Nizozemaca, izigrali su Argentince, a Veghorst postiže drugi gol!

90+9' - Mesi je dobio žuti karton.

90+4' - Van Dajk je požutio.

90+2' - Bergijs je šutirao iz slobodnog udarca, ali samo do živog zida.

90' - Deset minuta nadoknade.

89' - Paredes je požutio.

89' - Ake je srušio Mesija, a onda je Paredes oštro reagirao na Akeu. Nakon toga je izbio loptu prema klupi Nizozemske, tada je uslijedio haos.

88' - Bergijs je dobio žuti karton, nakon prekršaja nad Mesijem.

85' - Nova velika šansa! Bergijs je šutirao je šutirao, ali je zatresao samo spoljni dio mreže.

83' - GOOOOOOOOOOOOL! Veghorst pogađa glavom nakon centaršuta sa desne strane! Vraća se neizvjesnost u ovaj meč.

82' - Kako stvari stoje, Argentina će na megdan Hrvatskoj u polufinalu. Te dvije selekcije su se srele i u Rusiji, kada je Hrvatska u grupnoj fazi slavila sa čak 3:0.

81' - Lautaro Martinez ulazi u igru umjesto Juliana Alvareza.

81' - Alvarez je bio u prodoru, ali njegov centaršut završava u rukama Noperta.

78' - Veghorst je ušao u igru umjesto Depaja.

77' - Dvostruka izmjena. Akunja i Romero ustupaju svoje mjestu Pezelji i Taljafiku.

76' - Depaj i Lisandro Martinez su dobili po žuti karton.

74' - Mesiju je ovo četvrti gol u Kataru, a ukupno deseti na Svjetskim prvenstvima.

74' - GOOOOOOOOOOOOL! Mesi je siguran izvođač najstrožije kazne, golman Nopert se nije pomjerio!

71' - Penal za Argentinu! Damfris je počistio Akunju!

66' - Paredes je zamijenio De Paula.

64' - Nova izmjena u Nizozemskoj. Luk de Jong je zamijenio Blinda.

62' - Bilo je blizu! Dobro je gađao Mesi, dirala je loptu gornji dio iznad prečke.

61' - Van Dajk je sada faulirao Mesija. Ovo je dobra prilika za Argentince da iz slobodnog udarca zaprijete.

51' - Bilo je opasno! De Paul je poslao loptu u prazno prema Leu Mesiju, ali nije je kapiten "Gaučosa" stigao.

50' - Nizozemci imaju veći posjed u drugom dijelu, morat će napasti u nastavku.

47' - Leo Mesi je postao fudbaler s najviše asistencija na Svjetskim prvenstvima (7) od 1966. godine.

46' - Počela je drugo poluvrijeme.

46' - Bergijs i Kupmajners su zamijenili Bergvajna i De Runa.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45+2' - Napadač Veghorst je dobio žuti karton na klupi za rezerve zbog prigovora.

45' - Pet minuta nadoknade.

45' - Romero je dobio žuti karton nakon igranja rukom.

43' - Timber i Akunja su požutjeli nakon koškanja.

40' - Mesi je sada iz okreta pokušao, ali odbranio je to Nopert.

35' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Molina pogađa nakon sjajne asistencije Mesija! Argentina vodi!

34' - Legendarni defanzivac, a sada član stručnog štaba Argentine Valter Samuel je dobio žuti karton.

33' - Dobra sada kombinacija Argentinaca, ali De Paul loše šutira, pravo u golmana.

30' - Nizozemci su dobro postavljeni, Mesi i Argentinci daleko od njihovog gola.

24' - Kapitenu "Gaučosa" je ovo 24. utakmica na Svjetskim prvenstvima. Izjednačio se na drugom mjestu sa Miroslavom Klozeom. Ukoliko Argentina prođe dalje Mesi će stići i Lotara Mateusa.

22' - Mesi je sada bio u prodoru, ali je onda neprecizno šutirao.

21' - Prvi korner za Nizozemsku.

19' - I jedni i drugi bez mnogo rizika.

15' - Sada uzbuđenje pred argentinskim golom, ali uspjeli su to očistiti Argentinci.

11' - Argentinci preuzimaju inicijativu.

8' - Riskantno dodavanje Noperta, malo je nedostajalo da Alvarez to presječe.

7' - Nizozemci kreću iz zadnje linije, kroz duži posjed će graditi svoj napad.

3' - Na terenu Lusail stadiona imamo dvojicu igrača sa tri pogotka na ovom Mundijalu - Gakpo na jednoj i Leo Mesi na drugoj strani.

1' - Počela je utakmica!

0' - Ovo je šesti okršaj ove reprezentacije na Svjetskim prvenstvima. Jednom je slavila Argentina.

Bolji iz ovog duela ide na Hrvatsku koja je napravila senzaciju protiv reprezentacije Brazila i izbacila je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Poznati su početni sastavi.

Nizozemska: Nopert, Timber, Van Dajk, Ake, Damfris, De Run, De Jong, Blind, Depaj, Gakpo i Bergvajn.

Argentina: Martinez, L. Martinez, Otamendi, Romero, Molina, De Paul, Fernandez, Mekalister, Akunja, Alvarez i Mesi.

Ovo je svojevrsna repriza duela iz polufinala Svjetskog prvenstva 2014. godine održanog u Brazilu. Tada su Argentinci nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca izbacili Nizozemsku, a u finalu ih je savladala Njemačka.