Hrvatska pobijedila Maroko i osvojila bronzanu medalju

Piše: E. Ć.

17.12.2022

Sa današnje utakmice - Avaz
+3

Fudbaleri Hrvatske osvojili su bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu nakon što su u susretu za treće mjesto pobijedili selekciju Maroka rezultatom 2:1.

"Vatreni" su poveli u 7. minuti kada je nakon sjajne akcije pogodio Joško Gvardiol. No sreća Hrvatske nije dugo trajala, jer je već u sljedećem napadu Maroko izjednačio, a pogodio je još jedan defanzivac Ašraf Dari (Achraf).

To je bio prvi put na ovom Mundijalu da na jednoj utakmici postižu dva defanzivca. U finišu prvog dijela, tačnije u 42. minutiMislav Oršić je postigao sjajan gol i vratio prednost Hrvatskoj.

U nastavku utakmice Maroko je napadao, ali nije uspio doći do gola. Mateo Kovačić je u 86. minuti imao priliku riješiti meč, ali nije pogodio iz odlične šanse. Pred sami kraj utakmice Jusuf En Nesiri (Youssef En Nesyri) je šutirao glavom, ali lopta je otišla preko prečke.

Statistika utakmice. Sofascore

TOK UTAKMICE

REZULTAT

Hrvatska - Maroko 2:1 (Gvardiol 7', Oršić 42'/ Dari 8')

90+6' - Kakva šansa za Maroko! En Nesiri je skočio, Livaković je bio savladan, ali lopta ide tik preko gola!

90+5' - Van igre će junak Hrvatske Mislav Oršić, zamijenio ga je Jakić.

90' - Šest minuta nadoknade.

89' - Marokanci ponovo traže penal.

86' - Kakva šansa za Hrvatsku! Kovačić je mogao riješiti pitanje pobjednika, ali loše je šutirao lijevom nogom.

84' - Amalah je dobio karton zbog prigovora.

80' - Hrvatska dobro odbija nalete Maroka.

72' - Marokanci nemaju rješenja u ovim trenucima za dobru odbranu Hrvatske.

66' - Igra je u ovim trenucima isprekidana izmjenama s obje strane. Kod Hrvatske su u igri Petković i Pašalić umjesto Livaje i Majera.

64' - Dvostruka izmjena u Maroku. Zaruri i Benoun su zamijenili Bufala i Darija.

60' - Kramarić neće moći nastaviti utakmicu, umjesto njega će na teren Nikola Vlašić.

59' - Zanimljiv podatak. Zijehu je ovo danas 50. utakmica u dresu reprezentacije Maroka. Na tome su mu čestitali iz Čelzija.

58' - Čini se da Kramarić ne može nastaviti utakmicu, žali se na povredu.

55' - Nova promjena kod Marokanaca. U igru ide Ounahi umjesto El Kanusa.

53' - Pritisak Hrvatske, marokanska odbrana konfuzno djeluje u ovim trenucima.

51' - Majer je ubacio oštru loptu sa lijeve strane, ali nije je uspio bolje zahvatiti Livaja.

48' - Drugi vezani korner za "Vatrene".

47' - Oršić je ponovo zaprijetio, ali ide to u korner.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Čair je zamijenio Sabirija kod Maroka.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45+2' - Livaja je sada pokušao, ali odbranio je to Bono.

45' - Tri minute nadoknade u prvom dijelu.

42' - GOOOOOOOOOOOL! Sjajan pogodak Mislava Oršića, Hrvatska ponovo vodi!

39' - Zijeh je sada probao sa distance ugroziti Livakovića, ali nije bio precizan.

33' - Marokanci su tražili penal, nakon što je Bufal pao u šesnaestercu, ali nema ništa od toga.

29' - Velika šansa za Maroko! Hakimi je ubacio s desne strane, ali njegov centaršut ne pronalazi En Nesirija. Livaković je otišao u prazno.

26' - Perišić je sada pokušao glavom, ali nije bio precizan.

24' - Bilo je opasno! Modrić je lijevom nogom šutirao, Bono je to odbranio uz mnogo poteškoća, na kraju je marokansko golman uspio doći do lopte prije Livaje.

20' - Perišiću je asistencija za gol Gvardiola bila treća na ovom prvenstvu. Tako se na vrhu liste asistenata u Kataru izjednačio sa Harijem Kejnom, Brunom Fernandešom, Antoanom Grizmanom i Leom Mesijem.

18' - Kakva je ovo bila prilika za Hrvatsku. Greška Marokanaca, Kramarić je uposlio Oršića koji se namještao na šut, na kraju je pogodio svog saigrača. U nastavku akcije Kramarić je glavom šutirao pravo u Bonua.

16' - Livaja je bio u akciji, na kraju je izborio samo korner, drugi ubačaj iz ugla za Hrvatsku.

14' - Iz drugog plana se napadu Hrvatske priključio Stanišić, ali njegov šut nije bio precizan.

10' - Sjajan početak utakmice za treće mjesto!

8' - GOOOOOOOOL! Maroko se ekspresno vraća u ovu utakmicu, a pogodio je još jedan defanzivac - Ašraf Dari.

7' - GOOOOOOOL! Hrvatska vodi! Nakon sjajne akcije, Perišić prebacuje loptu do Gvardiola koji je to zakucao u mrežu marokanskog gola!

3' - Prvi korner za Hrvatsku. Izvest će ga Majer.

3' - Bono je umalo postigao autogol. Lopta mu je prešla preko noge, ali je imao sreće, na kraju samo ubačaj iz ugla za "Vatrene".

1' - Počela je utakmica!

0' - "Last dance" - ovo je vjerovatno posljednja utakmica Luke Modrića na Svjetskim prvenstvima.

Poznati su početni sastavi. Selektor "Vatrenih" Zlatko Dalić napravio je nekoliko promjena uoči ove utakmice. U startnom timu nema Dejana Lovrena, Brune Petkovića, a zbog povreda i umora su na klupi i Josip Juranović, te Marcelo Brozović.

Hrvatska: Livaković, Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Oršić, Majer, Modrić, Kovačić, Perišić, Kramarić i Livaja.

Maroko: Boo, Atijat, El Jamik, Dari, Hakimi, Amrabat, El Kanus, Sabiri, Bufal, Zijeh i En Nesiri.

Pravdu na ovom susretu dijelit će katarski sudija Abdulrahman Al Jasim.

Podsjetimo, ove dvije selekcije su već odmjerile snage u Kataru. Bilo je to u prvom kolu grupne faze kada su odigrali utakmicu bez golova (0:0).

Hrvatska je blagi favorit prema kladionicama za osvajanje trećeg mjesta. Vidjet ćemo da li će izabranici Zlatka Dalića uspjeti to pokazati i na terenu.