SVJETSKO PRVENSTVO 2022

Nakon velike drame i penala: Argentina je novi prvak svijeta

Prvi trofej svjetskog prvaka za "Gaučose" nakon 1986. godine i prvi za Lea Mesija

Piše: E. Ć.

18.12.2022

Argentina na krovu svijeta - Avaz
Spektakularno finale - Avaz
+17

Fudbaleri Argentine novi su prvaci svijeta. "Gaučosi" su nakon velike drame i penala savladali Francusku i osvojili prvi trofej svjetskog prvaka još od 1986. godine. Kapiten Argentine Lionel Mesi (Messi) došao je do jedinog trofeja koji mu je nedostajao u njegovoj velikoj karijeri.

Argentinci su odlično otvorili utakmicu i bili puno bolji rival. Nagrada je stigla u 23. minuti kada je Lionel Mesi pogodio sa penala, a u 36. minuti Anhel Di Marija (Angel) je udvostručio prednost "Gaučosa". To je bio rezultat s kojim se otišlo na odmor. Francuzi dugo vremena nisu mogli napraviti ništa pred argentinskim golom, a onda je rezervista Randal Kolo Muani izborio penal koji je u gol pretvorio Kilijan Mbape (Kylian Mbappe).

Fenomenalni Mbape je za samo dvije minute postigao još jedan gol i donio poravnanje "Trikolorima". Otišlo se u produžetke. Mesi je u 109. minuti ponovo pogodio, ali je Mbape uzvratio. Francuska zvijezda je u 117. sa drugog penala kompletirao svoj het-trik.

Pristupilo se izvođenju penala, a Argentinci ponovo mogu slaviti sjajnog golmana Emilijana Martineza. Odbranio je šut Kingsliju Komanu (Kingsley Coman), a cijeli gol je promašio Aurelijan Čuameni (Tchuameni). Za Francusku su pogodili Mbape i Kolo Muani, dok su za Argentince pogađali Mesi, Dibala, Paredes i Montijel.

TOK UTAKMICE

REZULTAT

Argentina - Francuska 3:3 (Mesi 23'p, 109', Di Marija 36' / Mbape 80'p, 82', 117'p)

4' - GOL! Montijel pogađa, Argentina je prvak svijeta!

4' - GOL! Kolo Muani pogađa!

3' - GOL! Paredes pogađa! Ljoris je bio na lopti.

3' - Promašaj! Čuameni je šutirao pored gola!

2' - GOL! Dibala siguran!

2' - Martinez brani šut Komanu! Argentina ima priliku za vodstvo!

1' - GOL! Mesi siguran za Argentinu!

1' - GOL! Mbape pogađa. Bio je jako blizu golman Argentine, ali ide to u gol.

1' - Francuzi će prvi šutirati. Mbape prvi izvodi jedanaesterac.

120' - Kraj drugog produžetka, gledat ćemo penale!

120+3' - Ogromna prilika! Emilijano Martinez je spasio Argentince kada je odbranio šut Koloa Muanija, a onda je Lautaro imao šansu.

120+1' - Dibala kod Argentine zamijenio Taljafika.

120+1' - Ne može više ni Kunde, umjesto njega u igri je Disasi.

120' - Tri minute nadoknade.

119' - Kakva šansa! Mbape je centrirao, Kolo Muani je malo zahvatio loptu, ali to ide tik pored gola!

117' - GOOOOOOOOOOOL! Kakva drama, Mbape je pogodio opet s penala! Sjajni Francuz je došao do het-trika!

116' - Penal za Francusku! Mbapeov šut je izblokiran rukom! Montijel je zaradio žuti karton.

115' - Mekalister izlazi kod Argentinaca, u igru će Pecelja.

114' - Žestok start Paredesa na Kamavingi, dobio je žuti karton.

113' - Varan je izašao iz igre, na terenu je Konate.

109' - GOOOOOOOOOOOOOL! Argentina ponovo vodi! Mesi je ponovo strijelac! Nakon sjajne akcije, Lautaro je šutirao, a Ljoris odbio do Mesija koji to šalje preko gol linije!

107' - Opasan pokušaj Mesija, ali odbranio je to Ljoris.

106' - Počinje drugi produžetak.

Martinez: Propustio dvije velike šanse. AP

105' - Kraj prvog produžetka.

105+1' - Ogromna prilika za Lautara! Akunja ga je uposlio, ali nije pogodio, Upamekano ga je ponovo izblokirao.

105' - Minut nadoknade.

104' - Kakva šansa! Lautaro je bio u mat poziciji, ali sjajno je blokirao Upamekano! Potom iz pozadine sjajan šut Montijela, Varan to izbacuje u korner!

102' - Dvostruka promjena u argentinskom timu. Lautaro Martinez i Paredes mijenjaju Alvareza i De Paula.

100' - Fofana se izborio za loptu, a onda ga je srušio Montiel. No nema kartona za defanzivca Argentine odlučio je Marčinjak.

96' - Dešam je napravio novu izmjenu. Umjesto Rabioa u igri je Jusuf Fofana.

95' - Pitanje je koliko će i jedni i drugi rizikovati u produžecima.

93' - Kamavinga je ukrao loptu Mesiju, a onda ga je kapiten Argentine faulirao.

91' - Počinje prvi produžetak!

91' - Montijel je zamijenio Molinu.

90' - Mbape i Mesi su ispisali historiju. Prvi put od 1970. godine imamo dva fudbalera koja su direktno učestvovala kod devet ili više golova na Svjetskom prvenstvu. Te 1970. Gerd Miler je učestvovao kod 13 golova, a Pele kod deset. Na Mundijalu u Kataru, pored Mbapeovog i Mesijevog imena stoji broj devet.

90' - Kraj, gledat ćemo produžetak!

90+8' - Akunja dobija žuti karton, Marčinjak je pogriješio i prekinuo napad iako je mogao pustiti prednost Francuzima.

90+7' - Bomba Mesija! Namjestio se na šut, ali Ljoris fenomenalno brani!

90+5' - Žiru na klupi dobija karton zbog prigovora.

90+4' - Kakva šansa za Francusku! Rabio je šutirao, Martinez je odbio to, ali uz pomoć Romera kupi loptu.

90+3' - Mbape je bio u prodoru, namjestio se na šut, ali je to blokirala odbrana Argentine. Korner za "Trikolore".

90' - Osam minuta nadoknade.

87' - Tiram dobija karton zbog simuliranja.

83' - Mbape je sada najbolji strijelac sa sedam golova!

82' - GOOOOOOOOOOOOOL! Kilijan Mbape pogađa! Šok za Argentince, primili su dva gola u dvije minute!

80' - Mbapeu je ovo šesti gol u Kataru, tako se izjednačio s Mesijem.

80' - GOOOOOOOOOOOOL! Mbape daje gol s penala, vraća se Francuska u život! Martinez je bio na toj lopti, ali bio je to isuviše snažan i precizan šut.

79' - Penal za francusku! Otamendi je srušio Kolo Muanija!

76' - Ni izmjene Francuske nisu donijele promjenu stanja na terenu. Čeka se neki potez "Trikolora".

72' - Fernandez je sada šutirao, ali pravo u Ljorisa.

71' - Ernandez i Grizman ustupaju mjesta Komanu i Kamavingi.

70' - Prvi pokušaj Mbapea, ali ide to preko gola.

68' - Dešam je spremio još dvije izmjene.

64' - Izmjena kod Argentinaca, Di Marija izlazi, a u igru će Akunja.

63' - Francuzi i dalje bez prave prilike. Aktuelni prvaci neprepoznatljivi.

61' - Spektakularno društvo na tribinama Lusail stadiona.

60' - Bilo je opasno! Mesi je bio u šesnaestercu, ali šutira pored gola.

58' - Alvarez je sada zaprijetio, ali odbranio je to Ljoris.

55' - Rabio je faulirao De Paula i postao prvi Feancuz s javnom opomenom.

53' - Ubačaj iz ugla za "Gaučose". Mesi je sada centrirao na prvu stativu, Grizman je to očisto.

51' - Prvi korner na utakmici za Francusku.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

45' - Kraj prvog poluvremena, velika prednost "Gaučosa" u finalu!

45+7' - Enzo Fernandez je dobio prvi žuti karton u ovom susretu.

45' - Sedam minuta nadoknade u prvom dijelu.

44' - Ništa nismo vidjeli od aktuelnih prvaka Francuza.

41' - Dvostruka izmjena Francuza. Žiru i Dembele idu van, u igru će Kolo Muani i Tiram.

37' - Di Marija je čovjek za velike utakmice. On je Argentini prošle godine donio trofej Kopa Amerike, a za Real je 2014. dao gol u finalu Lige prvaka. Bio je strijelac i pogotka u finalu Olimpijskih igara.

36' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Kontra Argentine, Mekalister je uposlio Di Mariju, a ovaj matira Ljorisa! Mesi je sjajno dodao do Alvareza i izbacio dvojicu fudbalera Francuske, Alvarez je odigrao za Mekalistera koji je na kraju asistirao Di Mariji.

29' - Argentinci napadaju po lijevoj strani, tamo je Di Marija koji zadaje ogromne probleme Dembeleu. Fudbaler Barcelone i nije najbolji u defanzivnim zadacima.

24' - Kapiten "Gaučosa" sada vodi i u utrci za Zlatnu kopačku. Ima šest golova na ovom Mundijalu, Mbape je na pet.

23' - Mesi je sada oborio još jedan rekord. Postao je prvi igrač koji je na Mundijalima pogađao u osmini finala, četvrtini finala, polufinalu i sada u finalu! Ovo mu je 12 pogodak u historiji na Svjetskim prvenstvima!

23' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Argentina vodi, Leo Mesi je poslao loptu u jednu, a Ljorisa u drugu stranu!

21' - Penal za Argentinu! Dembele je srušio Di Mariju, a Marčinjak pokazuje na bijelu tačku!

20' - Žiru je skočio i napravio prekršaj u napadu. Ništa od ove prilike.

19' - Ernandez je bio u prodoru po lijevoj strani, srušio ga je De Paul. Slobodan udarac za Francusku, ovo će biti skraćeni korner za "Trikolore".

17' - Bila je ovo odlična prilika! Di Marija je dobio povratnu loptu na nekih 14-15 metara, ali lopta mu je odskočila neposredno pred šut i završilo je to visoko preko gola.

16' - Argentinci imaju ogromnu podršku, kao da igraju na domaćem terenu.

13' - Rabio i Mbape su pokušali kombinovait, ali pokupio je to Martinez.

11' - Čini se da je s Ljorisom sve uredu. Bio bi to veliki hendikep ako kapiten i prvi čuvar mreže "Trikolora" ne bi mogao nastaviti sa ovim susretom.

10' - Prekid susreta da se ukaže pomoć golmanu Francuske Igu Ljorisu. Povrijedio se nakon sudara sa klupskim saigračem Romerom nakon jedne visoke lopte.

9' - Prvi korner na utakmici. Mesi je to izveo, ali očistila je odbrana Francuske.

8' - De Paul je sada šutirao, ali lopta od blok Varana ide u korner.

6' - Od samog početka utakmice borba za svaku loptu. Sada je Mesi na sredini terena srušio Tea Ernandeza.

5' - Mekalister je prvi zaprijetio, ali njegov šut je išao pravo u Ljorisa.

4' - Upamekano je sada faulirao Mesija.

3' - Argentina ima veći posjed na početku meča.

1' - Počela je utakmica!

0' - Igrači su izašli na teren, uslijedit će intoniranje himni.

0' - Legendarni Iker Kasiljas, koji je sa Španijom osvojio Mundijal 2010., iznio je trofej osvajača na travnjak Lusaila.

Legendarni Kasiljas sa popularnom "Boginjom". Twitter

0' - Stadion Lusail, koji ima kapacitet od skoro 90 hiljada sjedećih mjesta, je popunjen do posljednjeg mjesta. Argentinci će danas imati veliku podršku sa tribina Lusail stadiona. Prema informacijama koje su objavljene na društvenim mrežama, oko 50 hiljada navijača će bodriti Mesija i društvo.

0' - Veliko finale Svjetskog prvenstva privuklo je mnogo pažnje. Prema podacima "Cadena SER" utakmicu Argentine i Francuske gleda oko četiri milijarde ljudi na svijetu.

Zanimljiv podatak. Lionel Mesi postao je rekorder i prije nego je utakmica započela. Naime, kapitenu Argentine će finalna utakmica biti 26. na Mundijalima, te će tako postati igrač s najviše mečeva na Svjetskim prvenstvima. Prestigao je Lotara Mateusa (25), a iza su ostali i Miroslav Kloze (24), Paolo Maldini (23), Kristijano Ronaldo (22) i Diego Maradona (22).

Poznati su i početni sastavi. Selektor Argentine Lionel Skaloni morao je mijenjati pred početak utakmice zbog povrede na zagrijavanju. Tako da će umjesto povrijeđenog Akunje od prve minute igrati Taljafiko.

I jedna i druga reprezentacija traže svoj treći trofej prvaka svijeta, a "Trikolori" imaju priliku postati prva selekcija koja je uspjela odbraniti titulu još od Brazila od 1958. i 1962. godine. "Gaučosi" traže prvi trofej još od 1986. godine.

Pravdu na ovom meču dijelit će poljski sudija Šimon Marčinjak. Pomoćnici su mu sunarodnjaci Pavel Sokolnicki (Pawel) i Tomaš Listkević (Tomasz Listkiewicz). Listkević ima zanimljivu priču, naime i njegov otac je bio linijski sudija na finalu Mundijala prije 32 godine. I tada je igrala Argentina.

Argentina: Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Taljafiko, Di Marija, De Paul, Fernandez, Mekalister, Alvarez i Mesi.

Francuska: Ljoris, Ernandez, Upamekano, Varan, Kunde, Čuameni, Rabio, Grizman, Dembele, Mbape i Žiru.