Kvalifikacije za SP u rukometu: Bosna i Hercegovina izborila baraž za Mundijal

Piše: A. SOKOLOVIĆ

13.1.2018

+1

Rukometnu reprezentaciju Bosne i Hercegovine ostvarila je plasman u baraž za Svjetsko prvenstvo, koje se 2019. igra u Njemačkoj i Danskoj.

Izabranici selektora Bilala Šumana u okviru šestog kola Grupe 6 kvalifikacija, u Tuzli su u prepunom „Mejdanu“, pred 5.500 gledalaca, pobijedili Švicarsku sa 21:15 (11:6).

Naši su sjajno igrali u prvom poluvremenu, u kojem su imali i šest golova prednosti (39. minuta), ali smo nakon toga sedam minuta bili bez postignutog gola.

Švicarci su stigli na 11:13, ali su naši uspjeli uvezati redove i doći do pobjede.

S ovim trijumfom puleni selektora Bilala Šumana zauzeli su prvo mjesto i izborili plasman u baraž za Mundijal.

Protivnika ćemo saznati nakon Evropskog prvenstva koje se trenutno igra u Hrvatskoj. Utakmice su na rasporedu u junu.

Bravo, „Zmajevi“!!!

Tok utakmice:

21:28 Gotovo je 21:15 za BiH.

21:25 Buriććććć... Brani ponovo, 20. put večeras. Teško drugo poluvrijeme, ali svi putevi nas vode u baraž... Samo čudo može zaustaviti "Zmajeve" - 58. minuta.

21:24 Blizu smo baraža... Kriza u igri je prošla... Sada je sve pod kontrolom. Tri minute do kraja vodimo 19:15 - 57. minuta.

21:21 Još pet i po minuita do kraja. Ponovo imamo tri gola prednosti (18:15) i loptu - 56. minuta.

21:20 Još šest minuta, imamo loptu i dva gola prednosti (17:15) - 54. minuta.

21:15 Još deset minuta do kraja susreta i dalje je dva gola prednosti za BiH (16:15). Nije sve gotovo, ali dogodilo se ono što nam se desi svaki put - da "Zmajevi" odigraju jedno loše poluvrijeme - 51. minuta.

21:13 Naši su u krizi. Švicarci su to iskoristili i došli su na samo dva gola zaostatka. Trenutno je 15:13 za BiH - 49. minuta.

21:05 Švicarci su prišli na tri gola minusa. Trenutno je 13:10 - 44. minuta.

20:57 Prvi put imamo šest golova razlike 13:7. Ovo je igra za plasman na Svjetsko prvenstvo, a ne samo za baraž. Šteta je što je Austrija umjesto nas na Evropskom prvenstvu, jer "Zmajevi" igraju zaista vrhunski. Svi su u sjajnoj formi - 39. minuta.

20:55 Počelo je drugo poluvrijeme. U prvih šest minuta samo dva gola, po jedan na obje strane (kod nas strijelac Tarabochia). Trenutno je 12:7 - 36. minuta.

20:35 Kraj prvog dijela. imamo pet golova prednosti - 11:6.

20:33 Oba golmana imaju po osam odbrana, ali naš tim ima pet golova razlike (11:6). Prvo isključenje našeg igrača - 29. minuta.

20:29 I dalje imamo plus pet (11:6). Švicarci pokušavaju igrati brzi centar, ali naši su zaista pokretljivi. Još dva minuta do odmora. Prvi tajm-aut našeg tima - 28. minuta.

20:24 Još jedan gol. Imamo pet golova prednosti (10:5). Odbrana je sjajna (Burić), napad vrhunski (Panić) - 25. minuta.

20:22 Vodimo 9:5. Ovacije dobiva ponovo golman Burić. Sjajno brani - 23. minuta.

20:19 Panić trese mrežu Portnera iz svih uglova, ali i s obje ruke. Imamo četiri gola prednosti - 8:4. Jedan od dva gola smo postigli na prazan gol (Ovčina). Švicarci zovu drugi tajm-aut u prvih 20 minuta igre - 19. minuta.

20:17 Vodimo 6:4. Sve ide prema planu. Visok je tempo igre, a puleni selektora Bilala Šumana ključeve baraža drže u svojim rukama - 18. minuta.

20:12 - Još jedna kontra. Kakva igra naših momaka. Nakon 2:2 i početne nervoze, sve se otvorilo. Tri gola smo postigli u nizu i sada je 5:2 - 13. minuta.

20:11 Evo i prvog gola Terzića. Vodimo 4:2 protiv Švicarske - 12. minuta.

20:10 Ponovo vodimo 3:2. Ovčina kontru riješava na najbolji mogući način - 11. minuta.

20:06 Konačno gol. Ovčina za 1:1 - 6. minuta.

20:05 Počeo je susret u Tuzli. U toku je šesti minut susreta, "Zmajevi" još nisu postigli gol (0:1). Ima li smo i sedmerac, ali Marko Tababochia nije uspio savladati Portnera.

19:55 Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras igra odlučujuću utakmicu u brobi za plasman na Svjetrsko prvenstvo.

Bilal Šuman i Mihael Suter (Michael Sutter) odabrali su sljedeće igrače za ovaj duel koji počinje u 20 sati. "Zmajevima" za prolaz treba remi.

BiH: Tatar, Ovčina, Perić, Mandić, Tarabochia, Vražalić, Panić, Burić, Terzić, Toromanović, Ahmetašević, Vranješ, Malinović, Predragović, Vegar. Selektor: Bilal Šuman.

ŠVICARSKA: Vinkler (Winkler), Majster (Meister), Rubin, Lir (Lier), Alili, Delhes (Delhees), Von Dešvanden (Von Deschwanden), Portner, Rotlizberger (Rothlisberger), Kutel (Kuttel), Maros, Huvjler (Huwyler), Daler (Dahler), Gejšer (Geisser), Gerbl, Blater (Blatter). Selektor: Mihael Suter.