Predstavnici Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Pokreta majki enklava Srebrenica i Žepa, posjetili su Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i sastali se sa glavnim tužiocem Goranom Salihovićem.
Predstavnici žrtava upoznali su glavnog tužioca sa sastancima koje su imali sa predstavnicima Haškog tribunala te su pohvalili napore Tužilaštva BiH u otkrivanju i procesuiranju počinitelja ratnih zločina.
Također, iskazali su zahvalnost glavnom tužiocu, na pokretanju ekshumacije na deponiji u Kozluku, gdje se očekuje pronalazak posmrtnih ostataka većeg broja žrtava genocida u Srebrenici.
Glavni tužilac upoznao je predstavnike žrtava s napretkom u procesu ekshumacije u Kozluku, gdje je do sada nađeno oko 50 posmrtnih ostataka, od čega oko 20 kompletnih tijela te su pronađeni čahure, povezi za ruke i dokazi o sistematskim strijeljanjima i egzekucijama žrtava.
Do sada je ekshumacija vršena na samo jednoj mikro-lokaciji, a u narednom periodu, nastavit će se provjere i na dodatne dvije lokacije.
Dosadašnji rezultati eskhumacija i DNK identifikacija ukazuju da je na lokalitetu Kozluka, strijeljano najmanje 805 žrtava, a zbog postojanja informacija da je na ovom lokalitetu strijeljano više od 1.000 osoba, u narednom periodu očekuje se pronalazak i identifikacija većeg broja žrtava.
Predstavnici žrtava, istakli su zabrinutost i protivljenje praksi, da sud proslijeđuje složene predmete ratnih zločina na procesuiranje pravosuđu na entitetskim nivoima te istakli da se ne slažu s takvom praksom.
Također, izrazili su zabrinutost zbog sve veće pojave ne određivanja mjera pritvora osumnjičenima i optuženima za ratne zločine, koji se, iako se terete za izuzetno teške zločine i kršenja međunarodnog humanitarnog prava, brane sa slobode, a neki su to zloupotrijebili i postali nedostupni pravosuđu BiH.
Žrtve su zbog zabrinutosti upitale glavnog tužioca, da li više uopće postoji mjera pritvora u zakonima BiH.
Također, žrtve su iskazale ogorčenost, zbog situacije da se počinitelji ratnih zločina nalaze na slobodi, čak i kada se nalaze na izdržavanju kazni, te upoznale glavnog tužioca da su s navedenim upoznale i dužnosnike Haškog suda.
Glavni tužilac iskazao je razumijevanje za zabrinutost žrtava, te istakao da će tužiteljstvo u naredom periodu, poduzeti još intenzivnije aktivnosti na pronalasku i ekshumaciji žrtava ratnih zločina, za kojima se još uvijek traga, kao i intenzivno procesuiranje predmeta ratnih zločina, u kojima su istrage u toku.
Tužilaštvo BiH održava sastanke i razvija dobre odnose i komunikaciju s predstavnicima udurženja žrtava ratnih zločina iz svih naroda i iz svih krajeva Bosne i Hercegovine.