U Bosni i Hercegovini nalazi se 814 zatvorenih radioaktivnih izvora, ne računajući radioaktivne detektore dima, koji spadaju u grupu predmeta opće upotrebe i za njih ne postoji precizna evidencija, ali je poznato da ih je u prošlosti instalirano oko 30.000.
Podatak je to Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost (DARNS) iz nedavno objavljenog Izvještaja o stanju radijacijske i nuklearne sigurnosti u državi.
Interna skladišta
U tom izvještaju dalje pojašnjavaju da se u upotrebi nalazi 70 zatvorenih radioaktivnih izvora, koji se koriste uglavnom u medicini i u industrijske svrhe, te pored toga i 349 radioaktivnih gromobrana. U internim skladištima korisnika izvora zračenja nalazi se 137 radioaktivnih izvora, kao i 1.029 jonizirajućih detektora dima. U privremenim centralnim skladištima smješteno je 1.107 radioaktivnih izvora i 148 gromobrana s radioaktivnim izvorom.
Kako kažu u Agenciji, inspektori su 2013. godine obavili 275 kontrola. U 98 slučajeva utvrđeno je nepoštivanje propisa iz oblasti radijacijske i nuklearne sigurnosti i naložene su mjere za otklanjanje nedostataka. U tri slučaja inspektori su nalagali mjere zbog opasnosti za zdravlje ljudi i okoliš i izdali su rješenja o uklanjanju izvora nepoznatog vlasnika.
Izdata rješenja
U izjavi za „Dnevni avaz“ Emir Dizdarević, direktor DARNS-a, ocijenio je da su 2013. i 2014. bile pune aktivnosti, a sve radi unapređivanja stanja u ovoj oblasti.
Dizdarević: Planirano skidanje gromobrana
- Pokušavamo raditi što više, nadam se da će svaka godina biti bolja, da će iz godine u godinu naši građani biti sve manje izloženi zračenju - kazao je Dizdarević, iznoseći i plan da se krene s velikom akcijom skidanja radioaktivnih gromobrana.
Gdje će biti skladište
Kao važniju aktivnost iz stanja u oblasti radijacijske i nuklearne sigurnosti Dizdarević ističe napore na iznalaženju rješenja za centralno skladište radioaktivnog otpada u BiH. Agencija je pokrenula aktivnosti prema Vijeću ministara BiH za određivanje i dodjeljivanje lokacije za gradnju centralnog skladišta radioaktivnih izvora.
U BiH trenutno postoje samo privremena skladišta radioaktivnog materijala. Osim centraliziranih skladišta u FBiH i RS, postoji i određeni broj privremenih u preduzećima koja koriste ili su koristila radioaktivne izvore za obavljanje svojih redovnih aktivnosti.
Incidenti s otpadom
- Tokom 2013. godine imali smo tri slučaja pronalaska izvora nepoznatog vlasnika. U dva slučaja radioaktivni izvor pronađen je u skladištu sekundarnih sirovina, a u jednom slučaju pronađen je prilikom monitoringa radioaktivnosti okoliša. Incidenti u posljednjih nekoliko godina uključuju otkriće radioaktivnih supstanci u metalnom otpadu i u nekim slučajevima i u metalu iz procesa topljenja - poručuju iz DARNS-a.