Problem začeća i rođenja djeteta danas je aktuelan za mnoge parove. Procjene su da 15 posto stanovništva naše zemlje, odnosno svaki šesti bračni par, pati od bračne neplodnosti.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Bosna i Hercegovina je jedna od šest zemalja svijeta s najnižom stopom plodnosti - 1,2 djeteta po ženi.
Pomoć parovima
Šta savremena medicina može uraditi kako bi pomogla parovima koji se suočavaju s problemom steriliteta, objasnio je za "Avaz" prof. dr. Umit Goktolga, specijalista ginekologije i akušerstva iz "Bahceci" centra za neplodnost i vantjelesnu oplodnju u Sarajevu.
- Medicina propisuje da jedan par ne može imati djece ukoliko više od dvije godine ima redovne seksualne odnose, ne koristi kontracepciju, a opet ne dolazi do začeća - kazao je prof. dr. Goktolga.
U tom slučaju budući roditelji moraju se obratiti stručnjaku jer, kako navodi prof. dr. Goktolga, moguće je dijagnosticirati uzroke neplodnosti te putem vantjelesne oplodnje pomoći parovima da postanu roditelji.
Kakvi su rezultati uspješnosti vantjelesne oplodnje?
- Od 1978. godine, kada je rođena Louise Brown, prva beba iz postupka vantjelesne oplodnje, ovaj metod omogućio je rađanje više od 3,5 miliona djece širom svijeta. Samo u "Bahceci" grupaciji za 18 godina postojanja rođeno je više od 18.000 zdravih beba. Mi smo u februaru ove godine u svom centru imali uspješnost više od 80 posto. Za dvije godine pomogli su rođenju više od 150 zdravih beba.
Kada je neplodnost u pitanju, šta je najbitnije?
- Vantjelesna oplodnja daje bolje učinke i veći su postoci uspješnih trudnoća ukoliko se neplodnost dijagnosticira na vrijeme. Procent uspješnosti začeća vantjelesnom oplodnjom, ali i putem drugih metoda koje spadaju pod potpomognutu oplodnju, danas su sve uspješnije zahvaljujući tehničkom napretku. Danas liječenje može biti uspješno za 80 posto neplodnih parova.
Šta se podrazumijeva pod bračnim sterilitetom i ko je najčešće odgovoran?
- Za neplodnost kod parova jednako su odgovorni muškarci i žene, dakle to je zajednički problem. Neplodnost je pojava koja se primarno odnosi na biološku nemogućnost začeća. No, manje je poznato da se pod tim pojmom podrazumijeva i nemogućnost da žena iznese trudnoću do kraja te ona završi najčešće spontanim pobačajem.
Koje se metode koriste za utvrđivanje neplodnosti?
- Prva i najjednostavnija metoda je ginekološki i ultrazvučni pregled žene i spermiogram kod muškarca. Ultrazvučnim pregledom pokušavamo ustanoviti stanje jajnika i maternice. Ginekološkim pregledom možemo ustanoviti stanje zidova vagine i stanje grlića maternice. Spermiogram (analiza sjemene tekućine muškarca) je jako bitan i od njegovog stanja zavisi i daljnji tretman. Ukoliko je spermiogram uredan, onda nema potrebe za drugim pretragama kod muškarca. Na kraju, najbitnija pretraga je ispitivanje stanja jajovoda, čija se funkcionalnost i prohodnost ne može ustanoviti ultrazvučnim pregledom.
Koje su metode liječenja?
- Shodno dobivenim nalazima dijagnostičkih pretraga odlučuje se koja je metoda najbolja za tretman neplodnosti. U praksi postoje tri metode liječenja. Prva, najjednostavnija i najjeftinija metoda je ciljani odnos. Ako ovom metodom ne dobijemo rezultat, preporučuje se inseminacija. Uspješnost ove dvije metode je 17 posto po postupku. Preduvjeti su da spermiogram mora biti uredan, jajnici funkcionalni, jajovodi prohodni i maternica uredna i funkcionalna. Posljednja, najkompliciranija, ali i najuspješnija metoda je vantjelesna oplodnja. Ukoliko ne postoje veliki problemi, uspješnost je oko 60 posto po postupku.
Goktolga: Bitno je na vrijeme otkriti neplodnost
S kojim problemima se susreću parovi kad žele da ostvare potomstvo vantjelesnom oplodnjom?
- Vantjelesna oplodnja je nekad jedini način za parove koji pate od steriliteta da ostvare potomstvo, ali, nažalost, mnogi parovi nisu u mogućnosti da snose troškove koje iziskuje proces vantjelesne oplodnje. U zemljama zapadne Evrope državne institucije subvencioniraju po nekoliko postupaka, u Hrvatskoj tri, Sloveniji četiri, u Turskoj, naprimjer, država subvencionira X postupaka, dok u FBiH pacijenti sami snose sve troškove liječenja i samog postupka vantjelesne oplodnje. U RS entitetske institucije subvencioniraju dva postupka. "Bahceci" centar je za svoje pacijente osigurao beskamatne kredite za vantjelesnu oplodnju, ali svakako da se očekuje aktivnija uloga entiteta ili države ubuduće.
Tabu tema
Veći je procent neplodnosti, ali to više nije tabu tema?
- O uzrocima i problemu bračne neplodnosti se nekada šutjelo, a danas se mnogo otvorenije raspravlja, pa time i pronalaze metode za uspješno liječenje u velikom broju slučajeva. U procesu kroz koji bračni partneri prolaze za vrijeme postupka vantjelesne oplodnje i mi doktori, ali posebno okolina, moramo pružiti psihološku podršku i razumijevanje pacijentima za koje to nije nimalo jednostavan period.
Koji su još načini podrške pacijentima tokom rješavanja problema steriliteta?
- Značajno je da što više razgovaramo o problemu bračnog steriliteta i na taj način podignemo svijest građana, posebno imajući u vidu da je procent neplodnosti sve veći. Naš centar je u cilju što ranijeg otkrivanja problema bračne neplodnosti pokrenuo i projekt "Gdje život počinje" kako bismo omogućili što većem broju parova besplatne konsultacije i preglede. Danas već očekujemo prinove kod nekoliko parova s kojima smo se upoznali putem ovog projekta.
Dvadesetogodišnje iskustvo
Dr. Umit Goktolga, specijalista ginekologije, akušerstva i neplodnosti, je medicinski direktor "Bahceci" centra za neplodnost i vantjelesnu oplodnju u Sarajevu.
Prije dolaska u našu zemlju Goktolga je predsjedavao Udruženjem ginekologa Turske, a u svojoj dvadesetogodišnjoj praksi objavio je više od 40 naučnih radova u oblasti ginekologije i neplodnosti.
Od bračne neplodnosti pati 15 posto stanovništva
Refundacija troškova
Pravo na refundaciju troškova u Kantonu Sarajevo trenutno imaju samo osobe s invaliditetom, a kako bi ostvarile pravo moraju se obratiti Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja s adekvatnom dokumentacijom.
U Zeničko-dobojskom, Unsko-sanskom i Tuzlanskom kantonu svi koji imaju potrebu za postupkom vantjelesne oplodnje imaju pravo da podnesu zahtjev za refundaciju troškova.
Prvi dolazak kod doktora
Tokom prvog dolaska kod doktora uzima se detaljna anamneza para, zbog čega se preporučuje da oba supružnika dođu na razgovor.
- Prvi dolazak je često najstresniji i najteži jer parovima treba puno vremena da se odluče na "prvi korak". Nakon detaljne anamneze, daju se upute pacijentima o potrebnim analizama i nalazima koje trebaju da urade. Naša klinika je za sve pacijente koji žele dobiti više informacija o procesu liječenja bračne neplodnosti pripremila serijal videointervjua sa stručnjacima za bračnu neplodnost koji su dostupni u sklopu Bahceci TV na našoj internet-stranici.