BIH

Roditelji djece iz Konjević Polja i advokat Ademović: Stati ukraj politizaciji obrazovanja

Avaz.ba

17.11.2017

Djeca u Konjević Polju imaju pravo da nastavu izučavaju na bosanskom jeziku, presudio je to Osnovni sud u Srebrenici - kada je u potpunosti uvažio tužbeni zahtjev roditelja djece bošnjačke nacionalnosti.

Advokat Nedim Ademović i roditelji djece iz bratunačkog naselja nadaju se da će njihov slučaj stati u kraj diskriminaciji i politizaciji obrazovanja u BiH.

Na današnjoj konferenciji za medije istakli su da su presretni zbog presude.

- Nismo očekivali da će biti u potpunosti prihvaćena, ali sve je od riječi do riječi prihvaćeno. Ova presuda je mali početak, ali vrlo značajan za nas povratnike u RS. Borba za pravdu je duga, ali može se stići. Mi se borimo i nadam se da ćemo se izboriti do kraja - kazao je Senad Muminović, član Vijeća roditelja djece OŠ Petar Kočić na današnjoj konferenciji za medije u advokatskoj kancelariji "Ademović, Nožica i partneri".

Nedim Ademović je kazao  da je ovo samo jedan od postupaka koji se vodi, a tiče za zabrane diskriminacije i prava na obrazovanje na etničkoj osnovi. 

- Mi smo prije četiri godine pokrenuli postupak, tek sada smo dobili presudu. Nije normalno da traje četiri godine, a tema, iako je pravno pitanje, u raljama je politike, što je pitanje koncepta obrazovanja u cijeloj BiH - političko, a ne pravno pitanje -  kazao je Ademović.

- U presudi je objašnjeno zašto sva djeca i roditelji u cijeloj BiH, bez obzira gdje žive, imaju pravo na obrazovanje na maternjem jeziku, koje podrazumijeva da djeca imaju pravo da se služe udžbenicima i da dijelom pohađaju nastavu na maternjem jeziku - pojasnio je Ademivić.

Također je naglasio da je sud obrazložio da je u BiH u preuzetim zakonima u obrazovanju sve perfektno napisano, te da su apsolutno preuzeti međunarodni standardi koji u jednom pluralnom društvu kao što je BiH garantuju prava jezičkih zajednica u smislu efektivnog prava na obrazovanje.

Međutim, naglasio je Ademović, zakoni se ne poštuju kada je u pitanju izvršna vlast te da organi javne vlasti, kao što su ministarstva obrazovanja i kulture i škole, svojim praskama ne poštuju zakone države i međunarodne standarde te uvode diskriminacijske praske koje ne zadovoljavaju izglasane norme u parlamentima.

Ademović je naglasio da je sud utvrdio da djeca iz Konjević-polja, za razliku od djece srpske nacionalnosti, nemaju pravo na udžbenike na bosanskom jeziku, jer u RS-u, osim udžbenika na srpskom jeziku i na ćiriličnom pismu, principijelno ne postoji bilo kakav drugi udžbenik koji bi zadovoljavao prava na obrazovanje nesrpskog stanovništva.

Dodao je da je također utvrđeno da se nastava odvija isključivo na srpskom jeziku te da nacionalni sastav nastavnika i profesora ne odražava ustavni standard multietničke zajednice i da se latinično pismo nikako ne koristi.

Ademović je istakao da su zastupnici škole "Petar Kočić", ali i Ministarstva za prosvjetu i kulturu RS-a na počeku tvrdili da ne postoji diskriminacija, jer će RS omogućiti kompletnom nesrpskom stanovništvu dodatnu nastavu na bosanskom jeziku. Međutim, dodao je Ademović, zastupnici su u završnim riječima iznijeli stav da ne postoji diskriminacija te da bosanski, srpski i hrvatski jezik predstavljaju jedan jezik.

- Sud je dao do znanja da dokle god mi u BiH ne nađemo zajedničko ime za ova tri jezika, svaki narod u BiH ima pravo da svoj jezik naziva kako želi - kazao je.

Član Vijeća roditelja djece OŠ "Petar Kočić" u Kravicama Senad Muminović naglasio je da je ta presuda mali početak, ali da je značajan za povratnike u RS-u.

Također je kazao da i drugi povratnici imaju iste probleme te izrazio nadu će presuda biti što prije implementirana kako bi se djeca vratila u njihovu školu.

Oko 120 djece bošnjačke nacionalnosti iz Konjević-polja već nekoliko godina pohađaju nastavni plan iz Kantona Sarajevo u Edukativnom centru u Novoj Kasabi. Također, roditelji i đaci bošnjačke nacionalnosti su krajem 2013. i početkom 2014. godine gotovo četiri mjeseca boravili u šatorskom naselju ispred zgrade OHR-a u Sarajevu, bezuspješno tražeći svoja prava.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.