BIH

Institut za genetičko inžinjerstvo i biotehnologiju obilježava 30 godina

Fena

22.2.2018

Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB) je osnovan 1988. godine i vodeća je naučnoistraživačka institucija u Bosni i Hercegovini (BiH) u oblasti genetičkog inženjerstva i biotehnologije, kao i molekularnih tehnologija baziranih na DNK i proteinskim osnovama.

Ove godine ta naučna institucija prigodnim programima u februaru obilježit će 30 godina postojanja.

Rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Rifat Škrijelj danas je na pres-konferenciji istakao je da je INGEB bitan element u naučno nastavnoj djelatnosti kao nastavno–naučna baza usvajanja praktičnih vještina koje budući naučnici stiču u njegovim laboratorijama.

Značaj Instituta rektor Škrijelj vidi i u tome da je otvorio mnoga vrata u BiH za nauku u oblasti molekularnih i genetičkih istraživanja.

Svoju naučnu djelatnost u oblastima biljne, animalne i humane molekularne genetike Institut je, smatra Škrijelj, podigao visoko na ljestvici tako da taj institut svrstavaju među najprestižnije institucije tog tipa.

Direktor Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB) Naris Pojskić istakao je da se u proteklih 30 godina Institut pozicionirao kao jedan od ključnih naučnih subjekata u BiH u svojoj oblasti.

Vizija i misija INGEB-a, kako ističe PoJskić, su usvajati i razvijati savremene molekularne tehnologije kroz razvojne i naučno istraživačke projekte.

Također, kako je naveo direktor Instituta, svoje znanje zaposleni toj naučnoj jedinici stavljaju u službu zajednice.

Tako su naučnici iz Instituta uključeni u DNK identifikaciju nestalih osoba, a svoje usluge također, između ostalih, pružaju Agenciji za sigurnost hrane BiH, Agenciji za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka, Agenciji za halal cetrifikat i drugima koji imaju potrebu za njihovim uslugama.

Pojskić ističe da u Institutu mogu izvršiti identifikaciju DNK iz uzoraka starih 700 godina. Naveo je primjer koji se desio u vrijeme poplava u BiH kada je u jednom mjestu groblje potpuno poplavljeno, te je trebalo uraditi identifikaciju, u čemu je između ostalih učestvovao i INGEB.

Na međunarodnom planu, uime države Bosne i Hercegovine, INGEB je afilijacijski član Internacionalnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (International Centre for Genetic Engineeing and Biotechnology, ICGEB) sa sjedištem u Trstu, Italija.

- Naš institut ima i perspektivu, a i puno je stvari koje je uradio u ovih 30 godina - rekao je Pojskić.

Predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja 30 godina rada Kasim Bajrović istakao je značaj učešća Instituta u nastavnom procesu na Univerzitetu te doprinos pri donošenja zakona o npr. sigurnosti hrane.

Od 26. do 28. februara INBEG će svojih 30 godina obilježiti i javnim predavanjem bivšeg zaposlenika Zorana Galića sa Univerziteta UNCLA (SAD), a bit će promovirana izdanja Instituta te upriličena akademija.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.