SARAJEVO

Sesija ''Kruga 99'': Kako je Hrvatska prisvojila bh. nacionalne resurse

Fena

3.6.2018

Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+2

Foto: A. DURGUT

Predsjednik Stranke za BiH Amer Jerlagić danas je u Sarajevu izjavio da je ta stranka praktično izgubila izbore 2010. godine boreći se za državnu imovinu.

- Danas smo shvatili da ostajemo bez 10 milijardi eura imovine u Republici Hrvatskoj - izjavio je Jerlagić novinarima prije početka sesije ''Kruga 99'' o temi „Hrvatsko prisvajanje bh. nacionalnih resursa“, na kojoj je bio jedan od uvodničara.

Naime, Hrvatski sabor nedavno je donio Zakon o upravljanju državnom imovinom, koji se direktno tiče i bh. imovine na teritoriju Republike Hrvatske.

- Ako danas tražimo moguće rješenje da zaštitimo imovinu BiH u Hrvatskoj, a radi se o državnoj imovini, to je praktično prvi korak apelacija Ustavnom sudu Republike Hrvatske s uvođenjem zaštitne mjere. Drugi korak je diplomatski, medijacija - međunarodna zajednica, Predsjedništvo BiH, odnosno Ministarstvo vanjskih poslova, da se krene što prije ka potpisivanju međudržavnog ugovora između BiH i Hrvatske - kazao je Jerlagić.

Oni ističe da je ovo jedno otvoreno pitanje te da treba rješavati stvari u duhu dobrosusjedskih odnosa.

- Ali, kad neko radi jednostrane akte, onda tjera i drugu stranu da djeluje na takav način – smatra Jerlagić.

Jedan od uvodničara na sesiji ''Kruga 99'' Martin Tais je kazao da se u članu 71. ovog zakona navodi da Republika Hrvatska nekretnine na koje se odnosi Uredba o zabrani raspolaganja nekretninama na teritoriju Republike Hrvatske može dati u zakup na određeno vrijeme, po provedenom javnom konkursu, do sklapanja međunarodnog ugovora kojim će se razriješiti imovinski odnosi.

- Taj zakon je izglasan u Saboru Hrvatske, za zakon je glasao izabrani predstavnik Hrvata iz BiH Božo Ljubić. Božo Ljubić je halalio imovinu Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj, da je da Hrvatskoj - ustvrdio je Tais.

Prema njegovim riječima, sve vrijeme je pitanje bh. imovine izvan BiH u rukama struktura vlasti koje drži HDZ BiH, „i tako je to godinama“.

- Strukture koje su imale obavezu štititi imovinu BiH više su radile u interesu susjednih zemalja. Sama činjenica da je Vijeće ministara BiH skinulo s dnevnog reda tačku o hrvatskom Zakonu o upravljanju državnom imovinom, na zahtjev ministrice Marine Pendeš iz HDZ-a, dovoljno govori da mi u BiH imamo posla s ljudima koji se bore protiv interesa BiH - kazao je Tais.

Član Udruženja građana „Tuzlanski pokret“ Sead Avdić podsjetio je da je prije nekoliko godina grupa eksperata iz raznih oblasti u BiH napravila nacrt zakona o korištenju i upravljanju državnom imovinom.

Naveo je da je zakon upućen u parlamentarnu proceduru te da je dobio većinu u Predstavničkom domu, ali „ono što se zove entitetsko glasanje je bilo mehanizam blokade i taj zakon nije prošao“.

Prema njegovim riječima, nakon toga je predloženi zakon upućen Ministarstvu finansija i trezora sa zadatkom da ga ponovo vrati u parlamentarnu proceduru, ali to nije urađeno.

- Zakon se nije vratio u parlamentarnu proceduru. Da je taj zakon bio, vjerovatno ovog poteza Hrvatske ne bi ni bilo - smatra Avdić.

Predsjednik ''Kruga 99'' Adil Kulenović je kazao da su se opredijelili da danas govore o ovoj temi iz razloga što se „neosporno zaoštravaju odnosi između Republike Hrvatske i BiH“.

- Kontinuitet zaoštravanja odnosa postoji. U osnovi se radi o nepriznavanju suvereniteta BiH od aktulene vlasti u Republici Hrvatskoj - kazao je Kulenović.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.