IZBORI 2018.

Dodik: Džaferović i Komšić unijet će ratnu politiku u Predsjedništvo BiH

Izjavio je i da neće podržati eventualnu tužbu protiv Republike Hrvatske zbog izgradnje Pelješkog mosta

Dodik: Ustav je neprikosnoven dokument

Srna

13.10.2018

Novoizabrani član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Milorad Dodik tvrdi da će novoizabrani članovi ove institucije Šefik Džaferović i Željko Komšić unijeti ratnu politiku u Predsjedništvo.

- Jasno je da oni unose svoje ratne politike, a pogotovo Komšić, koji smatra da je njegov pogled na BiH jedini moguć. Naravno da nije. Ustavna pozicija BiH su dva entiteta i tri konstitutivna naroda i to bi trebalo biti jasno ispoljeno i vidljivo u ovoj zemlji - rekao je Dodik za "Glas Srpske". 

Komentirajući informaciju o ratnoj prošlosti ova dva člana Predsjedništva BiH, Dodik kaže da je ta prošlost nešto što bi trebale tretirati pravosudne institucije koje ne rade svoj posao, a istovremeno su i neustavne.

- Ustav je neprikosnoven dokument. Svi drugi dokumenti trebalo bi biti izvedeni iz Ustava. Naravno da je to otežavajuća priča kada je riječ o ratnoj prošlosti - naveo je Dodik i napomenuo da su, što se tiče ratne prošlosti, te stvari morale odavno biti riješene, a odgovorni procesuirani.

On očekuje da kolektivno rukovodstvo BiH radi u skladu s Ustavom i smatra da, ukoliko se svi budu pridržavali ovoga, neće biti problema u radu Predsjedništva BiH.

- Predstavljat ću srpski narod i Republiku Srpsku i moj stav će biti vrlo jasan o svim pitanjima koja budu na dnevnom redu. Republika Srpska je primarna u mojoj političkoj agendi i ništa drugo. Ukoliko bude moguć dogovor, Predsjedništvo BiH će funkcionirati, a ukoliko ne bude - šta da radimo - kategoričan je Dodik.

Na pitanje očekuje li da će biti opstrukcija, Dodik kaže da je opstrukcija već urađena urušavanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH. 

- Sada imamo ustavni tekst koji je jasan i sasvim drugu praksu koja je nastala kršenjem mnogih odredbi tog ustava. Kao razumni ljudi morali bismo vratiti stvari u ustavne okvire. Nije ustavno da visoki predstavnik nametne zakone i i ako Parlament BiH donese neki zakon, a da nije u skladu s Ustavom, kao što je Zakon o Sudu i Tužilaštvu BiH - rekao je Dodik.

On je u izjavi za "Večernje novosti" naglasio da će svaki put kada Džaferovića bude vidio u Predsjedništvu BiH, njegove prijedloge gledati kroz činjenicu da je bio svjedok smaknuća Srba, da je imao mogućnost da to spriječi, a da ništa nije uradio.

- I ništa se u mom stavu nije promijenilo u odnosu na raniji zahtjev partije koju predvodim (SNSD) u kojem smo tražili da odgovora za ratne zločine - kaže Dodik.

On je napomenuo da mu niko ne može pripisati da se tako ponašao prema Bošnjacima.

Dodik je podsjetio da je Džaferović u ratu bio načelnik Centra sigurnosti Zenica.

- Definitivno je Džaferović imao odgovornost, a postoje dokazi i izjave pojedinaca da su neposredno pored njega ubijali Srbe i da nije reagirao - rekao je Dodik.

On je naveo da je Džaferović, kao načelnik Centra, zataškavao podatke o zločinima odreda "El mudžahedin" i da do procesa protiv njega nikad nije došlo, iako je u ratnom periodu odobravao državljanstvo mudžahedinima u BiH koji su bili u tom odredu.

Dodik kaže da se sumnja da je obiman dio dokumentacije sklonjen i da je upravo Džaferović to učinio. 

Novoizabrani član Predsjedništva Bosne i Hercegovine izjavio je i da neće podržati eventualnu tužbu protiv Republike Hrvatske zbog izgradnje Pelješkog mosta.

- Neću voditi zajedljivu politiku prema Zagrebu iako bih imao mnogo razloga da Hrvatskoj uzvratim na to što miniraju izgradnju mosta na Savi kod Gradiške. Pelješki most suvereno je pravo hrvatske države i Komšić iznosi svoj privatni stav i nastavlja zavadu s Hrvatskom. Ako dođe na dnevni red da se tuži Hrvatska, naravno da ću biti protiv - izjavio je Dodik u intervjuu za „Večernji list“.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.