SKANDALOZNO

Nestručne operacije u Istanbulu skupo platili jer je Sebija otjerala ortopede

Da je urađen u KCUS-u, zahvat bi koštao nekoliko hiljada maraka, a ovako je plaćen između 50.000 i 100.000 KM

Biščević i Izetbegović

A. NUHANOVIĆ

21.11.2018

U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) odavno nema operacija djece kod kojih je ustanovljena skolioza (deformitet kičme), jer je Ortopedija, otkako je na čelu KCUS-a direktorica Sebija Izetbegović, ostala bez specijalista koji su radili ove zahvate.

Pokazuje to i slučaj 14-godišnjeg dječaka E. S. iz Sarajeva, koji je, umjesto na Klinici za ortopediju i traumatologiju KCUS-a, operiran u Istanbulu.

Nestručnost i neznanje

Da je urađen u KCUS-u, zahvat bi koštao nekoliko hiljada maraka, a ovako je plaćen između 50.000 i 100.000 KM. No, najporaznije je što operacija nije urađena kako treba, tvrdi prof. dr. Mirza Bišćević, specijalista ortopedije. 

- Kada sam ga prekjučer pregledao, cijelu noć nisam zaspao. Pacijenta E. S. trebao sam operisati u maju ove godine, ali neposredno pred operaciju dobio sam otkaz. No, bio sam voljan da dječaka ipak operiram u KCUS-u besplatno i to sam nekoliko puta poručivao, ali uprava Klinike i KCUS-a nije to prihvatila, nego je odredila da se dječak izmjesti – kaže dr. Bišćević, koji je inače bio šef Spinalnog odjela na Klinici za ortopediju i traumatologiju KCUS-a.

Ističe da je u posljednjih desetak godina operirao blizu 200 djece s deformitetima kičme.

- Kada sam otišao s Klinike, tamo nije ostao niko ko se tom patologijom bavi i sada se ti pacijenti upućuju u Tuzlu. Ali, u Tuzli iz tehničkih razloga ne rade teže slučajeve kao što je bio 14-godišnji E. S. U tim situacijama predviđeno je odobrenje liječenja pacijenta izvan BiH. Dječak je iz KCUS-a poslan u „Medical Park“, a operaciju je uradio dr. Soner Šahin. Čudim se da se S. E. nije vratio u kolicima, koliko je to nestručno urađeno – priča za „Avaz“ dr. Bišćević.

Kaže da je ostao šokiran kada je vidio nalaze i snimke.

- Dijete je izgubilo veliku količinu krvi, jedva hoda. Dok rana nije do kraja srasla, trebalo bi ponovo uraditi operaciju, a to je jedino moguće u KCUS-u. Ako se to ne desi, dijete će ostati s kičmom fiksiranom u neoptimalnom položaju. Žalosno je da uprava Ortopedske klinike i KCUS-a ne zna ni kome treba ovakve pacijente uputiti, nego šalju na adrese "s kojima imaju ugovor", kod nepoznatih ljekara sa slabim iskustvom, čiji su rezultati izuzetno kritični i ekstremno rizični – tvrdi dr. Bišćević.

Upozorava da problema ne bi bio da je sklopljen ugovor u Istanbulu sa stručnjacima svjetskog glasa kao što su dr. Azmi Hamzaolu (Hamzaoglu), dr. Mehmet Tezer ili dr. Čagataj Ozturk (Cagatay).

 Drugi slučaj

Osim pacijenta E. S., isto se, tvrdi, desilo i sa 12-godišnjim dječakom E. M. I njemu je dr. Šahin napravio nestručan zahvat.

- Dva puta sam svjedočio kakve su posljedice kada se naša djeca šalju neprovjerenim doktorima, diletantima - kaže dr. Bišćević i poručuje da je i dalje spreman besplatno u KCUS-u raditi zahvate.

Dodaje da će, prema njegovom mišljenju, za eventualne posljedice, koje mogu pretrpjeti mali pacijenti, biti odgovorni ne samo doktor koji je izvršio operaciju nego „svi koji učestvuju u lancu slanja pacijenata ovom doktoru“.

 KCUS vraćen 20 godina unazad! 

Najžalosnije je što će se, sudeći prema ovim primjerima, posljedice silnih otkaza koje je dr. Izetbegović uručila nakon svog dolaska tek osjetiti.

- Mjesečno sam rutinski radio takve dvije do tri operacije i nikad nije bilo potrebe da se ijedan pacijent šalje u inostranstvo. Sada smo se vratili 20 godina unatrag. Zašto KCUS i ZZOFBiH nisu konsultirali stručnjake u BiH kome da djecu šalju, koje su to bolnice i ljudi, ako su već ti stručnjaci onemogućeni da operišu zato što su otjerani iz KCUS-a - kaže dr. Bišćević.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.