BOLJI REZULTATI

Galić: GPBiH u 2018. imala bolje rezultate u odnosu na prethodne godine

Galić: GPBiH pod velikim pritiskom zbog ilegalnih migranata. Arhiva

Fena

3.1.2019

Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine (GPBiH) Zoran Galić istaknuo je u razgovoru za Fenu kako je ta policijska agencija u 2018. godini zabilježila bolje rezultate u odnosu na prethodne godine u gotovo svim oblastima, uključujući - potražnu djelatnost, sprečavanje krijumčarenja osoba, roba i narkotika, kao i otkrivanje falsificiranih dokumenata. 

Komentirajući upit u vezi s prioritetima i ključnim postignućima u 2018. godini, posebno se osvrnuo na angažman fokusiran na ilegalne migracije, ocijenivši, istodobno, kako najveći problem za GPBiH i dalje predstavlja kadrovska nepopunjenost, koja je i prije situacije s migrantima opterećivala rad ove agencije.

Pritisak ilegalnih migranata

Galić je kazao kako se GPBiH u godini njenog 'punoljetstva' suočila s velikim pritiskom ilegalnih migranata i složenom situacijom na granici, osobito na njenom istočnom i sjeveroistočnom dijelu (kada je riječ o ulazu u BiH) i na području Krajine na izlazu iz BiH.

- Kao ispomoć organizacionim jedinicama GPBiH izvanredno je angažirano oko 100 službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske koji, u saradnji s pripadnicima GP u graničnom pojasu, odvraćaju migrante u njihovim pokušajima da ilegalno pređu granicu - precizira direktor GPBiH, navodeći da je na dijelove granice koji su bili posebno opterećeni preraspoređen određen broj službenika i specijalistička oprema drugih organizacijskih jedinica GPBih, koji rade poslove nadzora granice.

Nadalje, navodi kako, uz mjeru odvraćanja ilegalnih migranata, pripadnici GPBiH kontinuirano realiziraju ophodnje, nadzor i osmatranje, te prikupljaju obavještajno-sigurnosne podatke, postavljaju zasjede i kontrolne punktove i realiziraju mješovite ophodnje uz zajedničku državnu granicu BiH sa susjednim zemljama.

Prema raspoloživim pokazateljima, kao rezultat pojačanih mjera pripadnika GPBiH u graničnom pojasu i podrške službenika drugih agencija od 1. januara 2018. do 30. decembra 2018. spriječen je 15.221 ilegalni prelazak državljana visokog migracijskog rizika.

Referirajući se na upit u vezi s kadrovskom (ne)popunjenošću u odnosu na utvrđenu sistematizaciju, Galić ističe kako najveći problem za GPBiH i dalje predstavlja kadrovski manjak, podsjećajući kako se ova agencija i prije situacije s migrantima suočavala s problemom nedostatka od najmanje 500 policijskih službenika.

- U nekoliko navrata smo od nadležnih organa tražili podršku u vidu popunjavanja svih slobodnih radnih mjesta policijskih službenika GPBiH koji obavljaju poslove graničnih provjera i nadzora, izvanrednim prijemom i školovanjem dodatnog broja kadeta, ili da se zbog žurnosti, jedan broj radnih mjesta popuni privremenim eksternim premještajem policijskih službenika iz drugih policijskih agencija - pojašnjava Galić.

U tom kontekstu, precizira, kako je, u skladu s odlukama Vijeća ministara BiH, vršen prijem novih službenika, ali da se nedostatak nije mogao nadomjestiti, budući da je, istovremeno, gotovo isti broj službenika odlazio u mirovinu.

Kada se radi o prioritetima, Galić potcrtava dodatno materijalno-tehničko opremanje GPBiH opremom za nadzor državne granice koja će povećati efikasnost angažiranja ljudi na terenu (oprema za osmatranje u dnevnim i noćnim uvjetima, različite vrste senzorskih i radarskih sistema za otkrivanje ilegalnih prelazaka, dronovi za nadzor granice, posebna vozila za osmatranje i nadzor...).

- Za GPBiH, kao i druga nadležna tijela za pitanje migracija u 2019. nastavlja se složena situacija s ilegalnim migrantima. U skladu s tim, svim raspoloživim materijalno-tehničkim i ljudskim resursima moramo se pripremiti za nove izazove, osobito s dolaskom toplijih dana kada će se povećati pritisak migranata - upozorava Galić, navodeći da će uz kadrovsku, biti neophodna i potpora u zanavljanju specijalističke opreme koja povećava efikasnost rada na terenu.

Daljnje čuvanje granice

Izrazio je u tom pogledu zahvalnost za potporu nadležnih bh. tijela kao i vlada Sjedinjenih Američkih Država, SR Njemačke, NR Kine, Češke i drugih zemalja, čije donacije opreme operativno jačaju GPBiH.

Naglasio je kako je aktuelna i konkursna procedura za prijem novih 100 kadeta GPBiH, navodeći da će u vremenu, dok se ova generacija odškoluje, dosta službenika koji rade u GPBiH otići u penziju, „tako da u 2019. očekujemo nastavak podrške u popunjavanju upražnjenih radnih mjesta policijskih službenika“.

U osvrtu na planove za 2019. godinu, Galić očekuje jednak stepen odgovornosti i posvećenosti zadaćama i izazovima svih pripadnika GPBiH u cilju daljnjeg povećanja rezultata rada i očuvanja sigurnosti granice BiH.

- Kao rukovodilac agencije od službenika očekujem maksimum profesionalnosti u radu, poštivanje zakonskih propisa i dosljednu primjenu standarda i pravila ponašanja propisanih etičkim kodeksima policijskih i državnih službenika, i u kriznim situacijama kojima smo zbog pritiska migranta bili izloženi u prethodnom razdoblju. Istovremeno zahvaljujem svim službenicima koji su pružili svoj maksimum i pružaju ga i u ovom trenutku - kazao je Galić.

Dodao je da je za 2019. godinu planirana implementacija projekta uspostave sistema za kontrolu i evidentiranje motornih vozila na graničnim prijelazima.

- Planiramo izvršiti rekonstrukciju i proširenje sistema videonadzora na graničnim prijelazima, kao i implementaciju Projekta elektronske evidencije dosjea sektora i dnevnika događaja. Bez obzira na činjenicu da smo fokusirani na držanje ilegalnih migracija pod kontrolom, u 2019. nastavljamo sa svim aktivnostima sprečavanja prekograničnog kriminala, s posebnim akcentom na nultu toleranciju i borbu protiv korupcije, zloupotrebe službenog položaja i nesavjesnog rada u službi - poručio je direktor GPBiH Zoran Galić u razgovoru za Fenu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.