PODACI

Bandić: Trenutno je nezaposleno 435.260 osoba i to je historijski minimum

Zamjenica direktora Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Gordana Latinović je rekla da problem zapošljavanja treba svesti na lokalni nivo

Muamer Bandić. Arhiv

Fena

30.5.2019

U Bosni i Hercegovini trenutno je nezaposleno 435.260 osoba i to je historijski minimum, tvrdi Muamer Bandić, direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Bandić je u izjavi novinarima u Banjoj Luci, u okviru sedmog foruma službi zapošljavanja „Zaposlimo zajedno“, u organizaciji Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, uz podršku Projekta zapošljavanja mladih (YEP) i Švicarske agencije za razvoj i saradnju (SDC), rekao da taj skup predstavlja platformu i konstruktivni dijalog šireg kruga aktera s ciljem unapređenja rada javnih službi za zapošljavanje u državi. 

- Problem nezaposlenosti ne mogu rješavati samo viši nivoi vlasti, već je neophodno uspostaviti saradnju između javnih službi za zapošljavanje i lokalnih zajednica te uključiti poslodavce i obrazovne institucije - naglasio je Bandić.

Općine, kako je dodao, imaju važnu ulogu, jer će identificirati probleme, mogućnosti i potrebe lokalnog tržišta rada, a što je jedan od preduvjeta za kreiranje novih i definiranje boljih aktivnih mjera za zapošljavanje. 

Zaključci, koji će, kaže, biti usvojeni na forumu, trebalo bi biti smjernica za kreiranje potpunih, novih mjera zapošljavanja u BiH.

BiH se susreće i s odlaskom radne snage, a Bandić je potvrdio da je, po njihovim zvaničnim podacima, lani više od 16.090 osoba iz BiH zasnovalo radni odnos na slovenskom tržišti rada, a oko 1.000 na njemačkom. 

Zamjenica direktora Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Gordana Latinović je rekla da problem zapošljavanja treba svesti na lokalni nivo da bi svaka općina dala doprinos svom privrednom razvoju, kroz povećanje broja zaposlenih.

- To će onda utjecati na ukupan privredni razvoj cijele BiH i povećanje ukupne zaposlenosti – istakla je Latinović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.