IZVJEŠTAJI

Alarmantno upozorenje: Zemlje zapadnog Balkana najveći zagađivači zraka u Evropi, najgore Srbija i BiH

U 2016. godini srbijanska elektrana Kostolac B je nadmašila Ugljevik iz Bosne i Hercegovine, čime je postala najozloglašeniji zagađivač sumpordioksidom

Zemlje zapadnog Balkana su crna rupa. Avaz

Avaz.ba

22.10.2019

Osam od deset najvećih evropskih zagađivača zraka nalaze se u Srbiji i Bosni i Hecegovini, a druga dva su u Bugarskoj i Poljskoj. U 2016. godini, srbijanska elektrana Kostolac B je nadmašila Ugljevik iz Bosne i Hercegovine, čime je postala najozloglašeniji zagađivač sumpor-dioksidom. Kostolac B i Ugljevik "zaslužni" su za polovinu svih zagađenja SO2 iz fabrika uglja u regionu Zapadnog Balkana, piše Blic.

Ovo je na, nedavno održanom Beogradskom sigurnosnom forumu, u okviru jednog od panela o klimatskim promenama, izjavio Janez Kopač, direktor Energetske zajednice.

Njegove navode potkrepljuje i izveštaj naziva "Hronično zagađenje ugljem" (Chronic Coal Pollution), na kome je radilo nekoliko referentnih organizacija, uključujući i Health and Environment Alliance (HEAL) i Greenpeace.

Grafički prikaz dijela izvještaja. Avaz

Jasno je da izveštaj sadrži alarmatne podatke o zagađenju koje potiče sa naših prostora, imajući u vidu da je prva obrađena tačka analize nazvana "Ugalj Zapadnog Balkana ugrožava javno zdravlje Evrope". 

- Zagađenje zraka iz elektrana na fosilna goriva ili drugih emitera, ne poznaje granice. Elektrane na ugalj u zemljama zapadnog Balkana - Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Kosovo i Srbija - iako nisu članice Evropske unije, doprinose zagađenju zraka emitujući zabrinjavajuće visoke nivoe zagađivača, koji se šire do velikih udaljenosti - navodi se u ovom izveštaju.

10 najvećih zagađivača PM česticama. Avaz

Uzrok tome jeste činjenica da su fabrike uglja na Zapadnom Balkanu veoma stare i ispod standarda, dodaju. Podaci datiraju iz 2016. godine i pokazuju 16 elektrana u ovom regionu emituje više sumpor dioksida nego sve fabrike uglja u Evropi, a ima ih 250. 

U 2016. godini, srbijaska elektrana Kostolac B je nadmašila Ugljevik iz Bosne i Hercegovine pa je postala najveći zagađivač sumpor-dioksidom. Kostolac B i Ugljevik čine polovinu svih zagađenja SO2 iz fabrika uglja u regionu Zapadnog Balkana, a ove dvije elektrane su same odgovorne za oko četvrtinu svih emisija SO2 u Evropskoj uniji i na Balkanu, zajedno!

Kako se može iščitati iz grafikona priloženih u ovoj analizi, Kostolac B je na prvom mjestu po emisiji štetnih SO2 gasova. Prati ga Ugljevik, zatim Nikola Tesla A, takođe iz Srbije, pa onda opet bosanski Kakanj. Na petom mjestu je Kostolac A, zatim Nikola Tesla B, Tuzla (BiH), makedonska Bitola i bugarska Marica.

Dakle, pet iz Srbije, tri iz Bosne. 

10 najvećih zagađivača SO2. Avaz

Dalje, navodi Blic, nismo se proslavili ni kada je u pitanju lista deset najvećih emitera štetnih PM čestica: Kosovo B je na prvom mestu, Gacko (BiH) slijedi, zatim Kolubara A, Nikola Tesla A, Ugljevik (BiH), Bitola, Kostolac B, po jedna poljska i jedna rumunska elektrana i Kostolac A na desetom mjestu. 

Pet srbijanskih i dvije elektrane iz BiH našle su se na ovom spisku.

Autori analize podsećaju da su zemlje zapadnog Balkana 2005. godine potpisale ugovor o Energetskoj zajednici, koji ima za cilj da objedini tržište energije Evropske unije sa tržištima njenih suseda, a ugovorom je određen rok da potpisnice do 2018. godine moraju da počnu da se pridržavaju pravila o kontroli zagađenja u skladu sa propisima EU.

Međutim, obavezni koraci ka zdravim izvorima energije, u velikoj mjeri su zapostavljene i odložene u regionu.

Dok se vlade u EU bore za smanjenje emisije zagađenja, radi održavanja standarda kvaliteta zraka, dodatno i štetno zagađenje dopire od zemalja Zapadnog Balkana: BiH, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Kosova i Srbije, a to je činjenica koja se često zanemaruje, navodi se u izveštaju.

- Elektrane na Zapadnom Balkanu, koje rade na ugalj, značajan su izazov za javno zdravlje - piše u izveštaju.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.