Američka istražiteljica Džesika Stern (Jessica) izazvala je mnoštvo negativnih reakcija nakon što je u "New York Timesu" objavila esej u kojem pojašnjava zašto je osuđenom ratnom zločincu Radovanu Karadžiću dopustila da je iscjeljuje energijom.
Među prvima koji su osudili esej je Aleksandar Hemon. Napisao je kako je bio u Sarajevu na dan presude Karadžiću te kako rane žrtava još nisu zarasle. On je podsjetio i na nekoliko ranijih tekstova o tome kako je Radovan Karadžić učinio da Bosna pati.
I was in Sarajevo in the day of Karadžić’s verdict. No healing took place.
— Sasha Hemon (@SashaHemon) January 17, 2020
In Sarajevo, a Dancer in the Dark https://t.co/wKySOn8Uxw
Iva Vukušić, bivša novinarka specijalizirana za suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju i doktorantica na Katedri za historiju Univerziteta u Utrechtu također je imala oštar komentar.
This morning's read is so awful, superficial, self-indulging and sensationalist that I refuse to link to it and generate clicks for it. There's a way to write about perpetrators, and there's a way to illustrate these articles. This is not it. #Karadzic #perpetrators #genocide pic.twitter.com/c9Fmj8IMWJ
— Iva Vukusic (@VukusicIva) January 17, 2020
- Jutrošnje čitanje toliko je grozno, površno, samozadovoljavajuće i senzacionalističko da se odbijam povezati s njim i klikati na to. Postoji način pisanja o počiniteljima, a postoji način da se ilustriraju ti članci. To nije to - napisala je Vukušić na Twitteru.
"Majke. Očevi. Braća. Sestre. Sinovi. Kćerke. Svi su nestali od naredbe Radovana Karadžića, koji ne bi trebao biti romantiziran u ovom članku", piše u tvitu sa profila Remembering Srebrenica.
Mothers. Fathers. Brothers. Sisters. Sons. Daughters. All lost from the orders of Radovan Karadzic. He should not be romanticised in this article. We call for as much attention and care to be paid to the victims of his crimes against humanity - almost 25 yrs on from the genocide. https://t.co/0rks9K5Lpn
— Remembering Srebrenica (@SrebrenicaUK) January 17, 2020
Kjell Anderson, viši istraživač Haškog instituta za globalnu pravdu kazao je da je pisanje "New York Timesa" o Karadžiću ono što smatra studijom slučaja lošeg novinarstva koja uključuje i zloduh zločinca i novinara koji prkosi smrti.
Bloody hell this #Karadzic excerpt by @JessicaEStern is awful. I can safely say, from personal experience, that Karadzic is far more likely to give you a soda to make you feel welcome than strangle you. For shame. https://t.co/FdNwaudzmx
— Kevin Jon Heller (@kevinjonheller) January 17, 2020
U jeku negativnih komentara na društvenim mrežama, nastao je i hashtag #boycottNYT u kome se poziva na bojkot magazina "New York Times".
— nyx (@vvysxxn) January 17, 2020